СОФИЯ, Кирил ГЕОРГИЕВ, 29 Юли 2010; 20:56
Вицепремиерът разследван за теч на секретна информация Разпитват финансовия министър до месец
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков е обект на проверка от страна на прокуратурата. От държавното обвинение е образувало досъдебно производство по сигнала на червените депутати за изнасяне на класифицирана информация от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков. Засега разследването е срещу неизвестни лица от Министерския съвет, разкрили класифицирана информация. Проверката в Софийската градска прокуратура беше образувана преди 6 месеца, когато финансовият министър Симеон Дянков от парламентарната трибуна изнесе данни от секретен договор между правителството на Сергей Станишев и БНБ. Това е споразумението, с което пари от фискалния резерв бяха налети в българска частна банка. Целта му била стабилизация на банковата система. Тогава Дянков обяви, че договорът е декласифициран и не представлява държавна тайна. Въпреки това малко по-късно същият договор се появи в секретното деловодство на парламента. Тогава депутати от Коалиция за България сезираха прокуратурата за изнасяне на класифицирана информация. Очаква се Симеон Дянков да бъде извикан на разпит през август и в началото на септември да се вземе решение дали има основание да му бъде повдигнато обвинение. Преди десет дни Дянков коментира казуса с думите: Ако ми бъде повдигнато обвинение по случая, това няма да е прецедент, случвало се е и в други държави. Вчера финансовият министър отказа коментар.
Постановлението за образуване на досъдебното производство е подписано още в сряда. Делото, което засега не е конкретно срещу Дянков, е по чл. 359 ал. 1 от НК, според който се наказва със затвор до 2 години или пробация този, който по непредпазливост стане причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна, или чуждестранна класифицирана информация, получена по международен договор, по който Република България е страна.
Миналата година в разгара на дебата за бюджет 2010 финансовият министър Симеон Дянков лансира идеята за изваждане на фиска от БНБ и прехвърлянето му в търговските банк, тъй като това би донесло по-голяма доходност. По времето на управлението на предишното правителство 14% от фискалния резерв е бил вкаран в 17 различни търговски банки. Имало е и тайно споразумение между бившия финансов министър Пламен Орешарски и управителя на БНБ Иван Искров около 1 млрд. лв. от резерва да бъде сложен в търговски банки, каза тогава Дянков. В отговор Пламен Орешарски тогава заяви, че тайните споразумения са за това да не се огласяват. Но допълни, че предвидените 1 млрд. лв. не са давани на търговските банки, а са щели да отидат в банките, ако системата ни усети по-силно финансовия трус. Междувременно от БНБ разпространиха съобщение, в което се казва, че споменатото от министър Дянков споразумение между правителството и БНБ от 2008 г. има за цел да конкретизира условията, при които биха могли да се използват средства от фискалния резерв за осигуряване на стабилността на финансовата система.
По-скъпи застраховки за колите догодина
В София и Пловдив сивата икономика-20%
След първата консултация: БСП и ДПС не се разбраха за вота на недоверие
Първанов срещу игрички "тука има, тука нема" с данъците
Игнатов си мечтае за заместник като сър Кен Робинсън
Кешови плащания само до 5000 лв., заплатите по карта
Трактора: Театърът на абсурда - "Октопод", приключи, сега започва циркът
Замразяват минималната заплата, променят данъците
Нова транспортна схема мачка сивия сектор
Аснар хвали Борисов: Стабилизира България
СДС и ДСБ пак атакуват Борисов
Обвиняват Генджев за фалшиви документи и продажба на имот
Вестник "Класа" спира да излиза на хартия
Дете изхвръкна и загина на "Хемус"
Разделят Балканите на религиозна основа
18 146 души са преброени пробно по интернет
18-ГОДИШЕН МЛАДЕЖ ПОЧИНА от множество изгаряния
Любомир МИНЧЕВ
11 Август 2010; 12:44
Вчера Кирил Рашков дерибействаше и на гробището. А само трябваше да отговори на нормален журналистически въпрос. Рашков се държал нагло, както обикновено правят някои престъпници, спипани натясно. Изобщо не става дума за паметта на хората, за които господин Рашков иска да построи нещо. Напротив, заради тяхната памет и на тези в гробното поле наоколо са нужни тишина и смирение.
- А моето приятелка е учителка в началните класове.
- Е, и?
- Ами ето какво:"Скъпи, като целуваш с език не мляскай, сваляй си дрехите внимателно, в леглото не се изгърбвай. Това е, седни си, четворка..."