3906

До 2030 г.: ЕК иска да се намали с 50% употребата на пестициди

В духа на "Зелената сделка" Европейската комисията предлага да се намали употребата на химически пестициди с 50% до 2030 година. Законодателните предложения целят възстановяване на природата до 2050 година. Проучванията сочат, че заради химикали над 80 процента от местообитанията в Европа са в лошо състояние. Най-засегнати са влажните зони, торфищата, пасищата и дюнните местообитания. В Западна, Централна и Източна Европа влажните зони са намалели с 50% от 1970 година насам. 71% от рибата и 60% от земноводните популации са редуцирани през последното десетилетие. Между 1997 и 2011 година загубата на биологично разнообразие се оценява на 3,5-18,5 трилиона евро годишно.

Всяка държава членка ще трябва да се ангажира с цели за възстановяване на природата в различните екосистеми. До 2030 г. да бъдат обхванати най-малко 20% от сухоземните и морските зони на Европейския съюз с мерки за възстановяване на природата, до 2050 г. - всички екосистеми, които се нуждаят от възстановяване.

Мерките за възстановяване на природата са свързани с рестарт на дивата природа, засаждане на дървета, екологизиране на градовете и инфраструктурата и премахване на замърсяването.

Брюксел е готов да предостави около 100 милиарда евро за разходи за биологично разнообразие, включително възстановяване.

Предложените цели включват: 

- Обръщане на тенденцията за намаляване на популациите на пчелите и другите опрашители до 2030 година и увеличаване на техните популации оттам нататък.

- Без нетна загуба на зелени градски площи до 2030 година, увеличение с 5% до 2050 година, най-малко 10% покритие от дървесни корони във всеки европейски град, селище и предградие и нетно увеличение на зеленото пространство, което е интегрирано в сградите и инфраструктурата.

- В селскостопанските екосистеми - цялостно увеличаване на биологичното разнообразие и положителна тенденция за тревни пеперуди, птици, живеещи върху земеделски земи, органичен въглерод в обработваемите минерални почви и разнообразни особености на ландшафта в земеделската земя.

- Възстановяване и връщане на влажни зони на пресушени торфища, използвани за селскостопански цели и в обекти за добив на торф.

- В горските екосистеми - общо увеличаване на биологичното разнообразие и положителна тенденция за свързаност на горите, изсъхнала дървесина, дял на горите с неравномерна възраст, горски птици и запаси от органичен въглерод.

- Възстановяване на морските местообитания, като например морски треви или дъна на седименти, както и възстановяване на местообитанията на емблематични морски видове като делфини и морски свине, акули и морски птици.

- Премахване на речните бариери, така че до 2030 година поне 25 000 километра реки да бъдат превърнати в свободно течащи реки.

За да се спомогне за постигането на целите, ще се изисква от държавите членки да разработят национални планове за възстановяване в тясно сътрудничество с учените, заинтересованите страни и обществеността. 

По отношение на намаляването на употребата на химически пестициди от държавите членки ще се очаква да определят свои собствени национални цели за намаляване на емисиите в рамките на определени параметри, за да се гарантира постигането на целите за целия Европейски съюз. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
tyuyt

tyuyt

17.01.2024 | 00:52

Хора, чували ли сте за аналог на виаграта, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички---- https://da.gd/bio

Отговори
0 0

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?