ЕК намалява с 50 на сто употребата на пестициди
Целта е възстановяване на 80% от природните местообитания и на всички екосистеми
- 16:30, 05.07.2022
- 375
- 0
Европейската комисия прие законодателни предложения за възстановяване на природата в Европа до 2050 г. и за намаляване с 50% на употребата на пестициди до 2030 г. Това е първото законодателство от такъв характер и стъпка за избягване на срива на екосистемите, както и за предотвратяване на най-тежките последици от изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Целта е възстановяване на 80% от природните местообитания, които са в лошо състояние, и връщане на природата във всички екосистеми - от горската и земеделската земя до морските, сладководните и градските екосистеми.
За всяка държава членка ще се прилагат правно обвързващи цели
за възстановяване на природата в различните екосистеми, които допълват съществуващите закони. До 2030 г. трябва да бъдат обхванати най-малко 20% от сухоземните и морските зони на ЕС с мерки за възстановяване на природата, а до 2050 г. - всички екосистеми, които се нуждаят от възстановяване.
В законодателния акт ще се определят цели и задължения за възстановяване в широк спектър от екосистеми на сушата и в морето. Екосистемите с най-голям потенциал за отстраняване и съхранение на въглерод и за предотвратяване или намаляване на въздействието на природни бедствия като наводнения ще бъдат един от основните приоритети. Новото законодателство се основава на съществуващото, но обхваща всички екосистеми, а не се ограничава до Директивата за местообитанията и защитените зони по „Натура 2000“. То ще се ползва от значително финансиране от ЕС: съгласно настоящата многогодишна финансова рамка около 100 милиарда евро ще бъдат на разположение за разходи за биологично разнообразие, включително и възстановяване.
Конкретните цели включват:
- Обръщане на тенденцията за намаляване на популациите на опрашителите до 2030 г. и увеличаване на техните популации оттам нататък.
- Без нетна загуба на зелени градски площи до 2030 г., увеличение с 5% до 2050 г., най-малко 10% покритие от дървесни корони във всеки европейски град, селище и предградие и нетно увеличение на зеленото пространство, което е интегрирано в сградите и инфраструктурата.
- В селскостопанските екосистеми цялостно увеличаване на биологичното разнообразие и положителна тенденция за тревни пеперуди, птици, живеещи върху земеделски земи, органичен въглерод в обработваемите минерални почви и разнообразни особености на ландшафта в земеделската земя.
- Възстановяване и връщане на влажни зони на пресушени торфища, използвани за селскостопански цели, и в обекти за добив на торф.
- В горските екосистеми общо увеличаване на биологичното разнообразие и положителна тенденция за свързаност на горите, изсъхнала дървесина, дял на горите с неравномерна възраст, горски птици и запаси от органичен въглерод.
- Възстановяване на морските местообитания, като например морски треви или дъна на седименти, и възстановяване на местообитанията на емблематични морски видове, като делфини и морски свине, акули и морски птици.
- Премахване на речните бариери, така че до 2030 г. поне 25 000 км реки да бъдат превърнати в свободно течащи реки.
Учените и гражданите са все по-загрижени за употребата на пестициди и натрупването на техните остатъчни вещества и метаболитни продукти в околната среда.
Настоящите правила съгласно Директивата за устойчивата употреба на пестициди се оказаха твърде слаби
и се прилагат неравномерно. Освен това не е постигнат достатъчен напредък в използването на интегрираното управление на вредителите, както и на други алтернативни подходи. Химическите пестициди вредят на човешкото здраве и водят до намаляване на биологичното разнообразие в земеделските райони. Те замърсяват въздуха, водата и околната среда като цяло. Поради това Комисията предлага ясни и обвързващи правила на ниво ЕС и на национално ниво за намаляване с 50% на употребата и риска от химически пестициди и използването на по-опасните пестициди до 2030 г. Очакванията са да се прилага интегрирано управление на вредителите (ИУВ), при което първо се разглеждат алтернативни екологични методи за превенция и контрол на неприятелите, преди химическите пестициди да се прилагат като крайна мярка. Използването на пестициди ще бъде забранено на места като градски зелени площи, включително обществени паркове или градини, детски площадки, училища, площадки за отдих или спорт, обществени пътеки и защитени зони в съответствие с „Натура 2000“ и всяка екологично чувствителна зона, която трябва да бъде запазена за застрашени опрашители.
Природата в Европа застрашена
Природата в Европа е в тревожен упадък, като над 80% от местообитанията са в лошо състояние. Най-засегнати са влажните зони, торфищата, пасищата и дюнните местообитания. В Западна, Централна и Източна Европа влажните зони са намалели с 50% от 1970 г. насам. 71% от рибата и 60% от земноводните популации са намалели през последното десетилетие. Между 1997 г. и 2011 г. загубата на биологично разнообразие се оценява на 3,5-18,5 трилиона евро годишно.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.