Поливният сезон пак е пред провал, фермерите стягат протести
- 17:50, 08.04.2025
- 18:46, 08.04.2025
- 247
- 0
Управлението на водите в България е в колапс! Предстои пълен провал на поливния сезон в голяма част от страната - въпреки обилните снеговалежи тази зима. Никой не носи отговорност, а цената отново ще платят българските фермери. За това алармират от Българската аграрна камара (БАК), в която членуват редица браншови асоциации. Те обявиха готовност за протестни действия, ако държавата не вземе спешни мерки, за да предотврати последиците от безводието през последните две години.
Снежина Динева
Относно проблемите с напояването от БАК изпратиха декларация до премиера Росен Желязков и министрите на земеделието, на околната среда и на енергетиката Георги Тахов, Манол Генов и Жечо Станков.
Фермерите настояват за изпълнение на шест неотложни спешни действия:
1. Незабавно да се спре източването на язовирите за производство на електроенергия - "Белмекен", "Батак", "Копринка", "Горни Дъбник", "Пясъчник", "Тополница" и "Жребчево", докато в тях не се съберат необходимите обеми за напояване на земеделските площи.
2. Да се ускори и съкрати процедурата по изпълнение на помпената станция на язовир "Пясъчник".
3. Да се задължат ангажираните с водните ресурси ведомства да спазват предвидените в Закона за водите приоритети: питейно-битови нужди, напояване в земеделието, енергетика и промишленост.
4. Да се съкратят процедурите по узаконяване на сондажи и кладенци.
5. Да се използват свободно течащите води в реките за напълване на микроязовирите.
6. Да бъде създадена работна група с представители на МЗХ, МОСВ, МЕ и БАК за съвместно решаване на проблемите в напояването.
Дефицитът на вода ще се отрази пагубно на всички култури, които се нуждаят от напояване, като най-много ще пострадат производителите на ориз. От 120 хиляди декара с ориз допреди 3 години в страната, тази година ще бъдат засети не повече от 50 хиляди декара, което пък е наполовина спрямо 2024 г. Това са притесненията на Георги Видолов, председател на Българската оризова асоциация, който стана големият победител в конкурса на в. "Марица" "Фермер на Тракия 2024".
Директорът на „Напоителни системи“ Снежина Динева прогнозира трета поредна суха година, при твърде ограничен приток към язовирите. Тя коментира проблема пред временната парламентарна комисия за безводието в страната. „Очакваме снеготопенето и пролетното пълноводие. В зависимост от притока към язовирите, в края на април ще проведем информационна кампания за областите Пловдив и Пазарджик. В останалите райони се очаква нормален поливен сезон, но там ще е необходимо подаването на вода по строго определен график, съгласуван със земеделските производители", уточни Динева.
Тя представи актуалното състояние на основните язовири към днешна дата: "В момента ВЕЦ "Черногорово" е спрян от "Напоителни системи", а за изравнител "Пясъчник" се подава 3 куб.м вода на ден. През зимния период, когато НЕК подава вода от язовир "Белмекен", след рехабилитацията на помпената станция, "Напоителни системи" ще може да запълва язовир "Пясъчник" с водата, преминаваща през ВЕЦ "Черногорово". Той работи през поливния сезон и обслужва 70 процента от площите в хидротехнически район Черногорово. От заявените 3 куб.м, един кубик се насочва за нуждите на клон "Марица" и земеделските производители в района. В момента НЕК не използва вода от язовир "Белмекен" за производство на електроенергия.
Снежина Динева обобщи, че състоянието на хидромелиоративната мрежа в страната не е добро, тъй като тя не е била рехабилитирана от построяването си. В тази връзка са предприети мерки - през тази година са завършени 24 обекта, а за други предстои възстановяване.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.