4232

Настъпи Страстната седмица: Какво е забранено и какво не в дните преди Великден?

Кога е Великден през 2025 г. и какво се случва през Страстната седмица

 

През 2025 г. Великден ще бъде отбелязан на 20 април от всички християнски общности. Преди празника обаче е Страстната седмица – време на строг пост, покаяние и духовна подготовка. Името ѝ идва от страданията (страстите), които Исус Христос изживява през последната седмица от земния си живот, пише Actualno.com.

Всеки ден от тази седмица носи своята символика и е свързан както с библейски събития, така и с народни традиции.

 
14 април – Велики понеделник

Началото на Страстната седмица поставя Велики понеделник. Той напомня, че истинската вяра трябва да бъде изразена чрез действия, не само чрез думи. Споменават се три важни събития: проклятието над безплодната смокиня, изгонването на търговците от храма и историята на Йосиф Прекрасни.

Денят преминава с молитви и богослужения. В църквите се чете Псалтирът, а също и старозаветни текстове. На този ден се извършва и миропомазване със свещено миро.

 

15 април – Велики вторник

Вторникът е посветен на размисли за Страшния съд и духовното състояние на човека. Христос изрича тежки думи срещу лицемерието на фарисеите и говори за разрушението на Йерусалим, края на света и последния Божи съд.

Това е ден за осъзнаване, добри дела и помирение. Хората се насърчават да поправят отношенията със своите близки и да проявяват милосърдие.

 
16 април – Велика сряда

В този ден Църквата ни напомня за две противоположности – любовта и предателството. Споменават се жената, която излива скъпоценно масло върху Исус като знак на почит, и Юда, който решава да го предаде.

Денят е подходящ за изповед и размисъл върху личните избори. Всеки е призован да бъде искрен със себе си.

 
17 април – Велики четвъртък

Денят на Тайната вечеря, на която Исус установява Тайнството Евхаристия и измива нозете на своите ученици като знак на смирение. Също така това е нощта, в която Христос е арестуван.

На този ден хората традиционно почистват домовете си, перат, боядисват яйца и приготвят козунаци – всичко в дух на духовна и физическа чистота.

 
18 април – Разпети петък

Най-тъжният и мълчалив ден в християнския календар. Тогава се възпоменават съдът над Исус, носенето на кръста, разпятието и неговото погребение.

В този ден е добре да се избягва всякаква работа, шум и веселие. В църквите се изнася Плащаницата – символ на погребаното тяло на Христос. Много вярващи спазват пълен пост.

 
19 април – Велика събота

Приключват последните приготовления за Възкресение – довършват се козунаците, домът се подрежда, а храната се отнася в храма за благославяне.

Макар и близо до празника, съботата остава ден на смирение и тишина. Веселието все още не е настъпило.

 
Кога се посещават гробищата преди Великден?

Обичайно се ходи на гробищата в съботата преди Великден – Велика събота. Вярващите палят свещи и носят храна за помен в памет на своите починали близки. Това е израз на вярата във Възкресението и надеждата за вечен живот.

 

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?