3906

Посланикът ни към Светия престол Богдан Паташев: Папа Франциск направи така, че църквата да е близо до хората

Богдан Паташев е български посланик към Светия престол във Ватикана (2019-2023 г.), както и посланик на Република България към Суверенния Малтийски орден. Той е български философ, политик, преподавател, дипломат, активен в църковната, хуманитарната и културната дипломация. 

 

„Папа Франциск е един от поредица много силни папи на католическата църква от Втория ватикански събор насам – това са Папа Йоан XXIII и папа Йоан Павел II. – обясни пред „Марица“ Богдан Паташев – българският посланик към Светия престол във Ватикана. „Папа Франциск продължи една линия на силно и сериозно реформиране на църквата, като успя да даде много силен импулс за отваряне на църквата към света и към обществото в съвременния контекст на света. Заслугата му е, че наистина намери инструменти и начини да продължи тази реформа по един категоричен и много силен начин, така че църквата да е близо до хората в един момент, когато всички сме затрупани от безкрайно много информация и объркване. За хората не е лесно, така че точно сега присъствието на църквата – с ясни послания – е добре дошло. Можем да сме му благодарни за тази негова настойчивост, увереност и категоричност да води духовенството към диалог със съвременното общество.

За католическия свят предстоят тежки дни.

Сега идват дни на молитва и на подготовка кардиналите да изберат достоен наследник на Свети Петър и следващ папа, наследник на папа Франциск. В рамките на 15 дни би трябвало да се свика конклава, който да избере следващия папа. Наистина това ще е един труден избор, за да се види каква ще е линията, която ще продължи. 

Църквата е в стрес при едно постоянно обновление. Всяка реформа ражда напрежение и подлага на изпитание духовенството. Поражда несигурност, така че изходът ще е много труден и съм сигурен че вярващите по света, католиците от целия свят ще се молят, заедно с духовенството, да бъде избран един достоен папа на XXI век“, коментира още Паташев.  

 

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?