4020

Прочухме се в Европа с нова ДДС схема: Внасяме автомобили като лични, после ги продаваме

Българските измамни схеми отново се прочуха в Европа!

Започват масирани проверки на вноса на коли от трети страни. Причината - инспекторите засекли схема, при която автомобили се обявяват за лично ползване, но се оказва, че са препродадени, без да са платени мита и данъци за сделката, пише "24 часа". 

Проверката се прави чрез комуникация с митниците в целия ЕС и други страни, проследяват се регистрации, както и смяната на собственици.

За последните две години - 2023 и 2024 г., у нас са внесени 1900 коли от хора, които са работили в държава извън ЕС

и са се върнали в България. Собствениците им са получили митнически преференции на обща стойност близо 40 млн. лв., тоест средната стойност на кола по декларация е около 21 000 лв., а размерът на преференцията е около 6300 лв.

Митническите служители вече са установили 23 препродажби на автомобилите, преди да се изтекли 12 месеца. За други 156 случая собствениците ще трябва да доказват как и къде са използвали колите през първата година след като са ги внесли безмитно.

Ако анализите на митниците се потвърдят, това означава, че около 1 млн. лева мита и ДДС от внос трябва да бъдат платени. Върху натрупаните суми се начислява и законната лихва, а при нарушение физическите лица подлежат и на административнонаказателна отговорност.

Според еврорегламент физическите лица, които са живели извън ЕС повече от една година и са използвали там свое имущество повече от шест месеца преди завръщането си, имат право на безмитен внос на вещите. Когато става дума за автомобили, се освобождават от мито в размер на 10%, както и 20% ДДС от внос, начислени кумулативно върху стойността на автомобила.

От Агенция “Митници” обаче напомнят, че имуществото може да се дава назаем, да се залага като обезпечение или да се продава едва след изтичането на 12 месеца от датата на вноса. Митничарите посочват, че целта на регламента е хората да запазват максимално начина на живот и да не търпят загуби при преместване от трета страна в ЕС. Не се допуска обаче чрез тези облекчения да се реализира доход или печалба.

 
В Турция хванаха подобна измама

Турските митничари са хванали канал за внос на коли, при който се прилага подобна измама като в България. Луксозни превозни средства, внасяни с фалшиви документи, са заловени на граничния пункт Капъкуле, съобщават турските медии.

Според турските закони в страната може да се използват автомобили с чужда регистрация, но само при изпълнение на определени условия, включително доказано пребиваване в чужбина.

Хора, които се представяли за пенсионери с документи, издадени у нас, твърдели, че продават собствените се автомобили след завръщане в Турция. Повечето от превозните средства са с кърджалийска и хасковска регистрации. Главната прокуратура в Одрин е започнала разследване по случая, а удостоверения за пенсиониране са изпратени за проверка в България. Работата все още продължава и няма информация за броя на задържаните автомобили, но стойността им се изчислява на няколко милиона турски лири.

Над 80% от хората се връщат у нас с автомобил след работа в чужбина

Наблюденията на митниците показват, че над 80% от преместващите се да живеят в България внасят и автомобил. Около 16% от физическите лица са внесли и втора кола. Няма ограничение за броя и вида на внасяните превозни средства, стига да се докаже, че те са за лично и семейно ползване.

Най-често физическите лица, които искат освобождаване от мита и ДДС за автомобил, идват от Великобритания, САЩ, Канада и Швейцария. Оттам са и най-многото преселници като цяло, сочат наблюденията на митниците. Тенденцията се е засилила след пандемията.

Типичният профил показва, че се внася среден към висок клас семеен автомобил, не повече от 10-годишен, обикновено с бензинов двигател. 22 автомобила са на стойност над 100 000 лева, като някои от тях са от класически марки, а други - съвременни модели. Най-скъпият автомобил идва от Швейцария и е на стойност над 300 000 лева.

Освен автомобили връщащите се да живеят в страната българи или идващи чужденци внасят безмитно най-често домакинско имущество. За две години са декларирани и 13 моторни лодки, водни джетове и канута, също така около 100 мотори, мотопеди и електрически велосипеди. По този ред са внесени и два трактора, както и два ездитни коня.

За лично имущество се считат и вещи като спално бельо, мебелировка и оборудване, велосипеди, мотоциклети, каравани, плавателни съдове и самолети. Включени са и провизии за домакинството в рамките на обичайните за едно семейство запаси, домашни любимци и ездитни животни, инструменти, необходими за упражняването на занаят или свободна професия. 

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?