Тревожна статистика: Първи сме в ЕС по сива икономика
- 20:15, 18.04.2025
- 20:19, 18.04.2025
- Мария Петрова
- 3254
- 0
Сивата икономика в България съставлява около 34,6 процента от БВП през 2023 г. и по този показател водим сред страните в ЕС. Това е заключението от проучване на международната консултантска компания "Киърни" (Kearney), по заявка на "Виза България", съобщиха от „Активни потребители“.
В анализа е отбелязано, че сивата икономика е най-силно изразена в секторите „Хотелиерство“ и „Ресторантьорство“ - 70 процента, „Селско и горско стопанство и риболов“ - 66 процента, „Изкуства, забавления и спорт“ - 58 процента, „Строителство“ - 56 процента, „Търговия на едро и дребно“ - 53 процента, и „Производство“ - 49 процента.
В абсолютни стойности търговията на едро и дребно (14,2 млрд. лв.) и промишленото производство (13,6 млрд. лв.) са секторите с най-голям обем на сивата икономика. А това са средства, за които не се плащат данъци, често осигуровки и заплати по трудови договори, „спестени“ са от държавния бюджет, от които биха могли да се финансират пенсиите, здравеопазването, образованието, пътищата и т.н.
Проучването показва още, че България е страната с най-висок процент на плащанията в брой в ЕС. Много потребители споделят, че след получаване на заплатите и пенсиите на карта, ги теглят и се разплащат в кеш. Но има и друг проблем. Някои търговци отказват безкасови плащания за 5 и по-малко лева.
Проучването отчита и ролята на дигитализацията за ограничаване на сивия сектор и стимулиране на икономическия растеж. Според изводите 5 процента годишен ръст на дигиталните плащания в рамките на пет години в България може да намали размера на сивата икономика с един процент годишно. Това би могло да увеличи БВП с 1,9 млрд. лева годишно и да донесе допълнителни 0,6 млрд. лева данъчни приходи всяка година. Данните показват, че използването на електронни разплащания в България е значително под средното за ЕС. Средно българите извършват 124 дигитални разплащания годишно на човек, което е под една трета от средното за ЕС.