Зам.-министър Капитанов: Изграждаме 25 нови ракетни площадки за борба с градушките, част от тях ще са в област Пловдив СНИМКИ
- 15:10, 15.04.2025
- 16:57, 15.04.2025
- 973
- 0
25 нови ракетни площадки ще бъдат изградени на сега действащите командни пунктове за борба с градушките. Целта е да се повиши ефективността от работата на противоградовата защита, която осигурява покритие върху 65 процента от земеделските площи в страната, както и да се уплътни мрежата от ракетни площадки към регионалните дирекции в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Това обяви зам.-министърът на земеделието Иван Капитанов. Днес той даде старт на активния сезон по градозащита от командния пункт към Регионална дирекция „Борба с градушките“ в село Голям чардак. От ракетната площадка бе направена и демонстрация с изстрелване на ракети.
Капитанов уточни, че за сезон 2025 са осигурени 13 627 противоградови ракети и 3 самолета. Миналата година са изстреляни 14600 ракети, което е по-малко от 2023 г.
Противоградовата защита ще се осъществява на около 25 млн. дка обработваеми площи в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен, Видин, Монтана, Враца и Плевен от 11 командни пункта и 262 ракетни площадки към тях. По време на активния сезон тази година ще бъде осигурено радарно покритие на атмосферата над територията на цяла България. То ще се осъществява от седем метеорологични радарни станции, оборудвани със софтуер IRIS на „Vaisala“, като данните ще се предават регулярно на различни държавни институции, с оглед по-добра превенция и бърза реакция.
Специално самолетната защита от градушки ще се прилага върху земеделски площи в Северна централна и Североизточна България. От територията, предвиждана за защита от градушки със самолетен способ, се изключват зоните, които попадат в подходите за кацане и излитане на гражданските летища, военни зони и зона от 5 морски мили, разположена до държавната граница.
Зам.-министър Капитанов подчерта, че в райони, където не е възможно използването на ракетен и самолетен способ, ще се прилагат наземни генератори със сребърен йодид, което излиза и най-икономично в сравнение с другите два метода. 40 броя генератори ще бъдат монтирани в областите Перник и Кюстендил. С тях се постига до 40% намаляване на енергията на градушката, респ. по-малко поражения върху реколтата. Наземните генератори се ползват успешно във Франция и Испания.
Относно случаите, когато е невъзможно да се стреля срещу градобитни облаци поради преминаващи самолети, Капитанов изрази надежда, че тази година ще има по-добра стиковка с действията на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“, така че да има по-малки поражения върху земеделските площи. Припомняме, че на 29 август 2021 г. Агенцията за борба с градушките имаше забрана за изстрелването на ракети заради преминаване на транспортен съюзнически самолет. Точно тогава падна 40-минутна опустошителна градушка в Пловдивска област, която унищожи стотици декари със зеленчуци и овошки.
Във връзка с авангардния метод подобен на изстрелването на ракети срещу градушките - създаване на изкуствен дъжд, или извалявания от потенциални облаци, за който „Марица“ писа, Капитанов коментира, че трябва да се вземе решение на държавно ниво, както и да се съгласуват действията на няколко ведомства.
Иван Капитанов подчерта, че МЗХ прави всичко възможно, за да се увеличат заплатите на хората, които работят в системата на „Изпълнителна агенция за борба с градушките“ /ИАБГ/ поне с 15 процента. Служителите от цялата страна, които миналата година се вдигнаха на протест, взимат унизително ниски месечни възнаграждения за отговорната работа, която вършат, а за тези, които са на терен тя е и опасна. До 2 хил. лв. е заплатата на директор на команден пункт, а най-ниската на площадките - 1133 лв. „В тази връзка работим заедно със синдикатите, но всичко е до бюджет. Успяхме да осигурим 20 дни допълнително отпуска на година. По принцип имаме недостиг на кадри - от физици и инженери, които явно заради ниските заплати нямат интерес да работят при нас“, коментира инж. Валери Ценов – Изпълнителен директор на ИАБГ. Той уточни, че кадри търсят както за командните пунктове, така и за ракетните площадки, като само за новите 25 трябва да наемат 75 човека.
Снимки от Наташа Манева