71

Даниел Митов: С каква съвест обвиняват МВР за чадъри над контрабандисти!

Оперативните работници от ГДБОП в Пловдив вече са разписани в качеството им на свидетели по досъдебно производство. 

Нито имам законови правомощия, нито налагам забрана на някого да говори в пленарната зала на Народното събрание и пред широката общественост в България. Извън моите правомощия е да командировам или да задължавам оперативни работници от специално полицейска служба да участват в парламентарни изслушвания.

Това заяви министърът на вътрешните работи Даниел Митов след края на дебатите по вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков във връзка със случая с контрабандния канал на цигари в Пловдив.

По думите му тези приказки по отношение на МВР и атаките срещу служителите на МВР се чуват от всички. "Не мога да разбера как, с каква съвест народните представители твърдят за какви чадъри поставя МВР. Недейте заради отделни случаи в система, която се чисти сама, да петните името на институцията", призова Митов.

Контрабандата

По случая в Пловдив от ноември 2024 година се водят две линии на разследване. Едната е в компетенциите на правоохранителните структури Софийска градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията, а втората - въз основа на на доклад на дирекция "Вътрешна сигурност" и Инспектората към МВР, обясни министърът. 

"Оперативните работници на ГДБОП не са публични фигури. Такива са директорът на службата, заместниците му и някои от началниците като киберпрестъпност например. Колкото повече се разгласява информация за дейността на оперативните работници, толкова повече това осветяване носи рискове за тях", заяви Даниел Митов. 

Какви са фактите

Въз основа на доклада е образувана преписка по искане Окръжна прокуратура Пловдив за длъжностно престъпление по чл. 282 от Наказателния кодекс. Преписката е присъединена към такава на Софийска градска прокуратура. Досъдебното производство е по описа на КПКОНПИ. 

"На 19 март 2025 година въз основа на направените констатации в доклада, със заповеди на директора на ГДБОП, са образувани 10 дисциплинарни производства спрямо служители на дирекцията. Две от тях срещу Иван Иванов - началник на сектор, и Мариян Митков - началник на отдела. Останалите осем производства са по отношение служителите, които са били на място", заяви вътрешният министър. 

Даниел Митов категорично заяви, че нито един от служителите не е бил наказан, а производствата могат да излязат в тяхна полза: "Никой от служителите, които подават сигнал, не е наказан. Тези производства могат да завършат в тяхна полза. Спекулациите, които се правят и лъжите, които бяха изречени, че едва ли не сме наказали тези служители, трябва да бъдат взети под внимание". 

Рокади във властта

Иван Иванов и Мариян Митков са били преназначени на длъжността "разузнавач". На ръководния пост временно е назначен човек, който съвместява длъжността за началник на отдел временно. 

До 18 юни разследващият орган трябва да предостави становище на директора на ГДБОП за наличие на основания за наказания спрямо служителите на правоохранителните органи.

Даниел Митов обясни, че заместник-директорът на ГДБОП първо е бил преназначен на позицията заместник-директор звено за подпомагане на министъра, а след това освободен седмица по късно - назначен е на 02.04 и освободен на 09.04. Срещу него има стартирано дисциплинарно производство и временно отстранен. 

Той обяви, че временното отстраняване от дължност има за цел възпиране от неправомерно поведение и да подейства като предупреждение спрямо останалите служители в системата на МВР.

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?