Меч с нова атака: Втори вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“ с акцент върху корупцията
- 14:40, 10.04.2025
- 15:08, 10.04.2025
- 601
- 0
МЕЧ внесе втория вот на недоверие срещу правителството с подкрепата на "Възраждане" и "Величие"
МЕЧ внесе втория си вот на недоверие срещу правителството в Народното събрание. Вотът е подкрепен от партия "Възраждане" и партия "Величие". Тримата съпредставители на политическите формации обявиха, че ще се опитат да предизвикат дебат по темата, която засяга корупцията на високо ниво в различни секторни политики, включително и въпросите, свързани с договора на Боташ и действията на Министерството на енергетиката, информира БТА.
Мотиви за втория вот на недоверие
Вотът е подкрепен с мотиви, които обхващат 15 страници и включват изложения за корупционни практики в ключови секторни политики. Според Радостин Василев от МЕЧ, това е в отговор на действия на Министерството на енергетиката, които според партията не изпълняват задълженията си по договора с „Боташ“. Очаква се дебатите по вота да се проведат следващата седмица, като гласуването ще бъде точно преди Разпети петък.
Какви са реакциите на други партии?
Председателят на парламента, Наталия Киселова, не уточни конкретния ден за дебатите, но заяви, че ще бъде насрочен съвет за обсъждане преди пленарното заседание в петък. ПП-ДБ, които вече са се противопоставили на първия вот на недоверие, потвърдиха, че няма да подкрепят и втория. Според Николай Денков от ПП-ДБ, този вот има за цел да забави развитието на страната по пътя към еврозоната.
Делян Пеевски от "ДПС - Ново начало" пък определи вота като "безполезен" и "загуба на време", а Борисов добави, че не се притеснява от вота на недоверие, тъй като той няма да доведе до промяна в парламента.
Подкрепа за вота
Ивелин Михайлов, лидер на партия "Величие", изрази категорична подкрепа за вота, наричайки отказа да се подкрепи вота като съучастие в "геноцида над българския бизнес". По думите на Радостин Василев, позицията на ПП-ДБ е необяснима, като подчерта, че „каква еврозона може да се постави на кантара на корупцията?“.
Очаквания за гласуването
Към момента, обаче, не се очаква вторият вот да получи подкрепа извън трите съвносители. Очакванията са, че ПП-ДБ и други политически сили ще продължат да се противопоставят на вота. Бойко Борисов от ГЕРБ също не очаква вота да доведе до сериозна промяна, като счита, че "говорилнята" по темата ще загуби парламентарно време.
Председателят на БСП за вота
Драгомир Стойнев от БСП критикува темата на вота, като я определи като "погрешна". Той изтъкна, че в една стабилна европейска държава правителството би следвало да има толеранс от поне 100 дни, а не да се внасят чести вотове на недоверие. Според него, това създава нестабилност и рискува хаос в управлението.