3906

Нова заплаха за децата! Проф. Кантарджиев с тревожна прогноза: Ако се закъснее – антибиотикът не помага

Връща се коклюшът: най-застрашени са неваксинирани деца и възрастни с изчерпана имунизация


Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев предупреди за сериозен ръст на случаите на коклюш в България през последните седмици. Според него заболяването, известно още като магарешка кашлица, застрашава основно неваксинирани деца и възрастни, при които имунитетът от стара ваксина вече е отслабнал.

 
Симптомите идват подмолно – а после кашлицата не спира


„Първият стадий на коклюша започва с възпалено гърло, хрема и повишена температура. След това кашлицата се усилва с всеки изминал ден“, обясни проф. Кантарджиев пред в. „Телеграф“. Именно в първите дни антибиотиците имат ефект. Ако се пропусне този момент – лечението става много трудно, предупреждава специалистът.

 
Важно: Действия при случай в детска градина или училище


Ако има съмнение за коклюш в детски колектив, трябва незабавно да се изпишат антибиотици на всички контактни лица – деца и възрастни. Диагностицирането на заболяването става с генетично изследване, което дава резултат в рамките на часове.

 
Има ли риск от бум на морбили?


Към момента няма епидемия от морбили, но проф. Кантарджиев подчерта, че всичко зависи от имунизационното покритие. При спад на ваксинациите могат да се повторят сцени от преди 15 години, когато в България е имало 23 000 болни и 23 починали деца.

Той припомни и случай от преди шест години, когато дете, върнало се от Северна Македония, доведе до епидемия с над 1000 заразени. Причината: лош контрол върху карантината и изолацията на първите случаи.

 
Призив за навременни ваксинации


Проф. Кантарджиев настоя ваксината срещу морбили, рубеола и паротит да се поставя стрикто по график – на 13 месеца и отново на 13 години. Пропускането води до тежки последици и опасност от нови епидемии.

 
Ваксини срещу варицела и менингит – доброволни, но нужни


По отношение на менингококовите инфекции и варицела, специалистът предлага създаване на държавни програми за безплатно, но доброволно ваксиниране. Той обяснява, че менингококовата ваксина срещу група B е по-актуална за Европа, докато наличната у нас (ACW) е подходяща най-вече за пътувания в Африка.

 
Антиваксърите са малко, но шумни


„Под 1% от населението са категорични антиваксъри, но създават усещането, че са повече, защото са най-гласовити“, коментира още проф. Кантарджиев.

 
Заключение:


Ръстът на заразните болести у нас подчертава значението на навременните ваксинации и бързите реакции при съмнение за инфекция. Силният фокус върху превенцията и информираността е ключът към предотвратяване на нови епидемии.

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?