4232

Стъпка напред: Менингит - първи по рода си насоки за диагностика, лечение и грижи! Говори СЗО

Бактериалният менингит е най-опасната форма и може да стане фатален в рамките на 24 часа

 

На 10 април Световната здравна организация (СЗО) публикува първите по рода си глобални насоки за диагностика, лечение и грижи при менингит, чиято цел е да се ускори откриването, да осигури навременното лечение и да съдейства за подобряване на дългосрочните грижи за засегнатите, се казва в пресссъобщение на СЗО. 

Тези насоки обединяват най-новите препоръки, основани на доказателства, и предоставят изключително важен инструмент за намаляване на смъртните случаи и уврежданията, причинени от заболяването.

Въпреки ефективното лечение и ваксините срещу някои форми на менингит, заболяването остава значителна заплаха за здравето в световен мащаб. Бактериалният менингит е най-опасната форма и може да стане фатален в рамките на 24 часа. Много патогени могат да причинят менингит, като през 2019 г. в световен мащаб са докладвани около 2,5 милиона случая. Това включва 1,6 милиона случая на бактериален менингит, които са довели до приблизително 240 000 смъртни случая.

Около 20% от хората, които се заразяват с бактериален менингит, развиват дългосрочни усложнения, включително увреждания, които оказват влияние върху качеството на живот. Заболяването също така води до тежки финансови и социални разходи за лицата, семействата и общностите.

„Бактериалният менингит убива един от всеки шест засегнати от него и оставя много други с трайни здравословни проблеми“,

заяви д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО.

„Прилагането на тези нови насоки ще помогне за спасяването на човешки животи, ще подобри дългосрочните грижи за засегнатите от менингит и ще укрепи здравните системи.“

Менингитът може да засегне всеки човек, навсякъде и на всяка възраст, но тежестта на заболяването остава особено висока в страните с ниски и средни доходи и в местата, където се наблюдават мащабни епидемии. Най-голямата тежест на заболяването се наблюдава в региона на Африка на юг от Сахара, често наричан „менингитен пояс“, който е изложен на висок риск от повтарящи се епидемии от менингококов менингит.

 

Препоръки за клинично лечение на менингит при деца и възрастни

Новите насоки предоставят основани на доказателства препоръки за клинично лечение на деца над едномесечна възраст, юноши и възрастни с остър придобит в обществото менингит. Разглеждат се всички аспекти на клиничните грижи, сред които диагностика, антибиотична терапия, допълнително лечение, поддържащи грижи и справяне с дългосрочните последици от различните форми на остър придобит в обществото менингит - бактериален или вирусен.

Насоките съдържат препоръки както за неепидемични, така и за епидемични условия, като последните заместват предишните насоки на СЗО от 2014 г., които обхващаха реакцията при избухване на менингит. Тъй като менингитът е най-тежко заболяване в условията на ограничени ресурси, тези нови насоки са специално разработени, за да предоставят технически указания и в страни с ниски и средни доходи.

Ръководствата са предназначени за използване от здравните специалисти в заведенията от първо и второ ниво, включително спешните, болничните и амбулаторните служби. Политиците, специалистите по планиране на здравеопазването, академичните институции и организациите на гражданското общество също могат да ги използват за изграждане на капацитет, обучение и научни изследвания, се казва още в съобщението на СЗО.


Победа над менингита до 2030 г.

Чисто новите насоки на СЗО допринасят за по-широката глобална пътна карта „Победа над менингита до 2030 г.“, приета от държавите - членки на СЗО, през 2020 г., която цели премахване на епидемиите от бактериален менингит, намаляване на случаите на предотвратим с ваксина бактериален менингит с 50% и смъртните случаи със 70%, както намаляване на инвалидността и подобряване на качеството на живот след менингит.


Постигането на тези цели изисква координирани действия в пет ключови области:


Диагностика и лечение: По-бързо откриване и оптимално клинично лечение.

Превенция и контрол на епидемиите: Разработване на нови ваксини на достъпни цени, постигане на високо ниво на имунизация и покритие и подобряване на готовността и реакцията при епидемии.

Наблюдение на заболяванията: Укрепване на системите за наблюдение за насочване на превенцията и контрола.

Грижи и подкрепа за засегнатите от менингит: Осигуряване на ранно разпознаване и подобряване на достъпа до грижи и подкрепа за последиците от менингит. 

Застъпничество и ангажираност: Повишаване на политическата ангажираност, по-добро разбиране на менингита от страна на обществеността и повишаване на осведомеността за правото на превенция, грижи и последващи грижи.
 
 

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?