Лесни кредити с дяволска лихва
Стоковите заеми в техномагазините са много по-изгодни от получените кеш
- 17:00, 03.05.2011
- 77 969
- 36
Все повече хора напоследък се обръщат към небанкови финансови институции за парични или стокови кредити. Това потвърдиха за „Марица" изпълнителните директори на двете най-големи компании - „Изи Асет Мениджмънт" АД, чийто най-известен продукт е Easy Credit, и „ВНП Париба Лични Финанси", предлагащи JetCredit. Най-вероятната причина за това, въпреки в пъти по-високите лихви в сравнение с банките, са минималните изисквания, които небанковите институции имат към своите клиенти.
В момента годишните банкови лихви за потребителски кредит са около 13 процента. Условията, на които трябва да отговаряте, за да ви отпуснат кредит от 1000 лева например, са доста. Трябва да имате постоянен трудов договор, а вашият работодател редовно да е внасял осигуровки през последните 6 месеца. Обезпечението на кредита е вашата заплата. Има изискване за минимална сума, която да остава на член от семейството, след като се приспадне вноската. Ако шефът на фирмата, в която работите, не се съгласи да ви превежда заплатата в дебитна карта на съответната банка, тогава задължително ви трябва поръчител. Също така банката проучва кредитополучателя в кредитния регистър. Ако имате задължения към друга банка или небанкова финансова институция, или пък притежавате кредитна карта, това е форма на задлъжнялост и не е сигурно дали ще получите желания заем. Ако го получите обаче, безспорно ще бъде при най-добрите условия за вас. При взета сума от 1000 лева за срок от 1 година месечната ви вноска към банката ще е около 90 лв., или в края на периода ще сте върнали 1080 лева.
Какви са условията, при които може да вземете заем от 1000 лева от небанкова финансова институция или да закупите техника на изплащане за същата сума, провери наш репортер.
В брой
Парите на „Изи Кредит" са с над 100 процента годишно оскъпяване
Реших да кандидатствам за кредит от 1000 лева от Easy Credit, тъй като навсякъде откривам техни реклами за бързи и лесни пари назаем. Обадих се на посочения номер, откъдето ми отговориха, че не могат да ми предоставят информация по телефона, тъй като лихвите и периодите за погасяване на заема са индивидуални. Обясниха ми, че практиката е техен консултант да посети клиента лично в дома му и да договорят условията.
Затова отидох в един от офисите им в Пловдив. Казаха ми, че най-високата сума, която могат да ми отпуснат, е 800 лева, защото досега не съм била техен клиент. Вариантите за погасяването й са два - на месечни и седмични вноски. При месечните плащания периодът може да е за 4 или 6 месеца. Чистата сума обаче, която ще получа, в този случай няма да е 800 лева, а 619.25 лв. при 4-месечен заем и 651.5 лв. при 6-месечен. А вноските съответно са 241 и 198 лева на месец. Това означава, че в края на периода ще съм върнала 960 лв. при 4-месечен кредит и 1188 лв. при 6-месечен. Така и не ми стана ясно защо уж получавам 800 лева, а реално ми дават 600 и няколко.
При погасяване на сумата на седмични вноски условията са по-изгодни. В този случай ще получа 800 лева, като вноската на седмица за срок от 21 седмици например е 60.20 лв., а за 27 седмици - 51.88 лв. Или реално ще върна на компанията съответно 1264.20 лв. и 1400.76 лв.
С подобни нерегулирани периоди на връщане е изключително трудно човек да си направи сметка какви са реално лихвите, при които получава желаната сума. Банките използват формула, за да изчислят годишния лихвен процент. По тази формула лихвата е равна на главницата, умножена по годишния лихвен процент и броя дни за връщане на кредита, и всичко това разделено на 360. Това означава, че ще получа 651.6 лв. за 6 месеца при годишна лихва от 164.7 процента. Но тъй като срокът за погасяване не е година, а е по-кратък, коректно е да се изчисли лихвеният процент за шест месеца, който в случая е 82 процента за периода. А при варианта 800 лева, издължени за 21 седмици, годишната лихва излиза 142 процента, а лихвата за периода - съответно 58 процента.
Easy Credit отпускат кешов заем само срещу лична карта, трудов договор, поръчител и лице за контакт. Задълженията към банки или други небанкови финансови институции не са проблем, стига вноските по тях да се изплащат редовно. Задължително условие е кредитополучателят и поръчителят да подпишат запис на заповед. Това е официален платежен документ, с който работят и банките. Не е нужно да бъде нотариално заверен, за да послужи пред съда като официално доказателство за дължимата сума. При невъзможност за връщане на парите кредитополучателят влиза в кредитния регистър като недобросъвестен платец, а на сумата се начисляват лихви. Месечните или съответно седмични вноски пък не се погасяват по банков път, а при кредитния консултант, който на определената дата ви посещава лично в дома.
В стоки
Взимаш лаптоп за 999 лева, връщаш 1120 след 12 месеца
Проверих какви са условията да си купя лаптоп на изплащане от един от най-големите магазини за техника в града. Оказа се, че стоковият кредит е далеч по-изгоден от паричния.
Още на входа ме посрещна усмихнато момиче от CrediBul, което ми предложи лизинг за избраната стока с промоционална годишна лихва. Предпочетеният от мен модел беше на стойност 999 лева. Момичето изчисли, че ако го изплатя за 10, 12 или 36 месеца, вноската на месец ще е съответно около 110 лв., 93 лв. и 38 лв. Или реално оскъпяването на лаптопа ще е с 58 лв., 118 лв. и 355 лв. в зависимост от периода на изплащане.
Изискванията на CrediBul към кредитополучателя са да представи лична карта, трудов договор и лице за контакт. Задължения към други институции не са пречка за отпускане на лизинга, ако се погасяват редовно. Одобрението става за няколко часа, но глобите при забавяне на месечната вноска са солени - по 3 лева за всеки просрочен ден.
Техните конкуренти от JetCredit в същия магазин пък предлагат подобни условия дори без представен трудов договор, а само с лична карта и поръчител. При забавяне на вноската наказателната такса е 10 лв. на месец. Същият лаптоп, изплащан за 12, 15 или 24 месеца, излиза около 93, 77 или 52 лева месечно. Или оскъпяването е съответно около 120, 150 и 239 лева.
Месечните вноски и към двете институции се плащат по банков път, като таксата за превода в съответната банка, с която работят, е 30 стотинки.
ИСТОРИЯ НА ЛИХВАРСТВОТО
През Античността и Средновековието лихварството е забранена дейност. Религията също укорява и възпрепятства лихварството, като християнството до Реформацията и ислямът не го допускат. По това време мирският светоглед го счита за аморален акт и то се преследва с цялата строгост на закона.
В изкуството лихварството също е подложено на низвергване и „анатемосване". Световната литература е съхранила образите на Шейлок от „Венецианския търговец" на Шекспир и старицата еврейка-лихварка Альона Ивановна от „Престъпление и наказание" на Достоевски, която бива съсечена с оръдието на престъплението (брадва) на главния герой от романа - Радион Разколников.
От историята са известни редица исторически личности, които се противопоставят на лихварството, като от ново време най-известната от тях е на фюрера на Третия Райх - Адолф Хитлер, който според спомените на съвременниците си е ненавиждал лихварството, свързвайки го с омразните му еврейски банки и високата лихва.
В някои страни и днес лихварството се преследва като престъпление. В Иран и Пакистан е забранено, а в Германия се наказва с до 3 години лишаване от свобода, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода от 6 месеца до 10 години.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.









