Бягство от жегата: На сянка с бомбе е най-добре СНИМКИ

„На дебела сянка най-добре се бяга от големите жеги, а шапката и водата са задължителни“ – усмихва се баба Цеци. Възрастната дама днес е избрала да прекара деня с тънка тениска и къси панталони. Тя спокойно приема горещините. Повече от 30 години живее в една от пресечките на ул. „Иван Вазов“ – ул. „К. Христов“. „Дебелата старинна сграда пази хладно и затова се спи спокойно. Да му мислят тези по панелките“ – допълва ведро бабата.

Ул. „Иван Вазов“, с грамадните чинари и уютните тротоари, е едно от любимите места на пловдивчани за разходки и сладки приказки. По продължението на китното авеню хиляди хора крачат ежедневно, възползвайки се от плътните сенки на старите дървета. Квадратните пейки около дънерите, представляващи няколко сковани дъски, от сутрин до вечер са заети, а магазинчетата от двете страни на павирания път са вечно пълни.

Цар-Симеоновата градина е друго предпочитано място в Пловдив. Днес на територията на това райско кътче тишината се разваля само от шума на косачка. Работници обхождат зелената територия, за да я направят по-приветлива и безопасна за малчуганите, дошли да си играят. Сред хлапетата, които любопитно оглеждат Пеещите фонтани, е Малина. Тя е дошла с дядо си и не спира да го пита, подръпвайки го по панталона „какво прави ония чичко във водата“. А в шадравана възрастен работник почиства бавно и старателно насъбралите се боклуци. Той се крие от жаркото слънце с бяла шапка и слънчеви очила.

От другия край на Цар-Симеоновата градина група от двайсетина дами трета възраст разкършват умело кръст и крака. „Събираме се повече от 20 години за лечебната гимнастика. Зимата сме в комплекс „Тотал Спорт“, а в края на март - началото на април излизаме навън. Към 9-10 часа по хлад се тренира най-спокойно“ – споделя Нина Главчева.

Минавайки по алеите на градината, цели тълпи се отправят към центъра. Пловдивската главна е една от най-красивите в България. По дългата пешеходна зона ниските и кръгли дръвчета като чадъри пазят чужденци и нашенци от вредните слънчеви лъчи. На триъгълната чешма срещу стълбите на Каменица трима симпатични възрастни мъже коментират проблемите с холестерола. До тях, яхнал колело и потънал в пот, Бирсен налива нервно вода.

По протежението на Малката главна двама майстори отдъхват, седнали на огромна дървена макара. До тях колегите им размятат дебели кабели. Съвсем наблизо пък няколко работнички на „Чистота“ се изпъват на кръглите пейки пред Халите.

Група френски туристи с бодра крачка навлиза в Стария град. Облечени в светли и широки дрехи и въоръжени с ледена вода и ветрила, чужденците с интерес слушат беседата на екскурзовода.

Малко по-нагоре по ул. „Съборна“ се открива красива гледка. Точно над тунела, на уширението с пейки е огромният чемширен надпис Пловдив. Докато бай Иван полива специалната градина, над него две близначета правят сапунени мехури.

Спускайки се по паважа към Капана, няколко тийнейджъри спорят кое селфи да качат в Instagram. А на десетина минути пеша от там, на площад „6-и септември“, под кривата сянка на огромния паметник, група деца от частна детска занималня играят народна топка.

Наближава обяд и слънцето все повече пари. Въпреки това, коварната жега не плаши пловдивчани, които продължават да щъкат из града и да вършат кой каквото трябва.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?