Бум в сделките с имоти: Турци местят бизнеса си в промишлените зони около Пловдив
- 15:20, 16.04.2025
- 15:59, 16.04.2025
- 29 103
- 35
Бум на сделките с имоти отчитат брокери под тепетата от началото на годината. Пазарът е горещ и на него се очертават две тенденции, коментира пред „Марица“ Самуил Спасов от Trivium Estate. По думите му, бизнесът явно пренарежда приоритетите си, понеже масово се продават работещи до момента предприятия в промишлените територии около Пловдив, предимно в Индустриална зона Стряма. Другата любопитна тенденция е, че инвеститори от Турция проявяват засилен интерес към България. Причините вероятно са в бурните събития и протести в южната ни съседка, свързани с политиките на правителството и президента Реджеп Тайип Ердоган. „Турски производител вече закупи парцел от 14 декара зад „Одело България“ в Индустриална зона Куклен. Търсим парцели и по запитване на производител на стъклени буркани и шишета от южната ни съседка. Собственик на леярна от Измир също има интерес към терени, за да премести базите и оборудването си в близост до Пловдив“, разказа Самуил Спасов.
Годината започна бурно за имотния пазар в национален мащаб. Над 8588 са изповяданите сделки с имоти в столицата, с което градът остава лидер в страната, сочат данните от Агенцията по вписванията. В Пловдивска област през първото тримесечие са изповядани 3482 сделки, като те нарастват с 3,5% на годишна база, но все още са с процент и половина под нивото от 2022 г. От банките пък отчитат, че градът на тепетата се включва в тенденцията за ръст в броя на вписаните ипотечни кредити, като между януари и март той достига 9,1%. Близо 37% от закупените имоти в Пловдив са били финансирани с ипотечен кредит.
През 2024 година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на национално равнище предимно намаляваха. В началото на тази година и сделките на национално ниво се връщат към скромен ръст, въпреки че все още остават под нивото от началото на 2022 г. - тогава годината започна силно за пазара, но след началото на войната в Украйна ръстовете спряха през второто тримесечие, последвани от пет тримесечия на повсеместен спад, сочат анализите на Агенцията по вписванията.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.











