Мол "PLAZA" и пивоварната на "Каменица" с номинации за Сграда на годината

Проектантите на пет проекта в Пловдив мерят сили с колегите си от цялата страна в конкурса за 2019-а

Пет пловдивски сгради мерят сили в престижния национален конкурс "Сграда на годината 2019". Учpeдeн пpeз 2002 г., това е нaй-пoпyляpнoтo cъбитие в cфepaтa нa инвecтициoннитe пpoeкти, cтpoитeлcтвoтo и apxитeктypaтa в Бългapия. Haд 60 ca yчacтницитe в oceмнaдeceтoтo издaниe нa тpaдициoнния гoдишeн пpeглeд „Сграда на годината 2019“ нa нaй-дoбpитe cгpaди в Бългapия. Cpeд ocнoвнитe кaтeгopии ca oфиc cгpaди, кopпopaтивни cгpaди, пpoизвoдcтвeни и лoгиcтични, жилищни cгpaди и кoмплeкcи дo 10 xил. кв. м и нaд 10 xил. кв. м, xoтeли и вaкaнциoнни кoмплeкcи, coциaлнa инфpacтpyктypa - здpaвe, кyлтypa, oбpaзoвaниe, cпopт, тъpгoвcки cгpaди, cгpaди, cвъpзaни c paзвитиeтo нa гpaдoвeтe, зeлeни cгpaди.

Кои са пловдивските фаворити?

Сред тях са мултифункционалният комплекс, който се появи в терена на бившата пивоварна Каменица и мол „PLOVDIV PLAZA". През 2019-а обаче пловдивските архитекти явно са заложили повече на промишления дизайн - сред номинациите преобладават промишлени обекти.

Архитектура с вкус на бира

За награда се бори пивоварница „Каменица“ - един уникален по рода си мултифункционален комплекс, който преобрази напълно територията на бившата пивоварна в Пловдив с помощта на архитектите от „Арт Ню Вижън“. „Както производството на бира стъпва на традицията от 1881 г., но постоянно се развива и използва най-съвременни технологии и материали, така и ние във визията на сградата сме се постарали да уловим традиционния дух на стара фабрика за производство на бира, но прочетен по модерен начин. Откроява се тухлата (основен градивен материал в миналото), комбиниран с леки, ажурни стъклени фасади“.

Комплексът включва микропивоварна за производство на крафт бира, посетителски център, ресторант - бирария, магазин, парково пространство и отворена амфитеатрална сцена за културни и социални събития.

 

 

Фасада от алуминиеви панели в бяло

Сред номинираните търговски сгради е и един от моловете под тепетата - „PLOVDIV PLAZA", който даде ново лице на бившия мол „Галерия“. Заслуга за това имат архитектите от „Стивън Джордж Интернешънъл - България", които предлагат обемно решение тип “box in a box”. Фасадата е изпълнена от лазерно-изрязани алуминиеви панели в бял цвят, а стъпката на сградата - с облицовка от фиброциментови плочи. Изявеният контраст на материалите придава усещане за левитиране на алуминиевата фасада. Интересното е това, че алуминиевите панели са общо 8 типа, в зависимост от графиката на перфорацията им, а последователността им по фасадата е компютърно генерирана, така че да няма изявена повтаряемост.

 

 

Соковете от арония „влизат“ в зелена сграда

В голямата надпревара влиза и производствената сграда на „Витанеа“, където се произвеждат прочутите сокове от арония и пектин - патент на проф. Христо Крачанов. Функционалната напитка отдавна прекрачи границите на страната ни и все по-често се използва при проблеми с кръвната захар, холестерола и очни заболявания. Качествата й са толкова уникални, че част от продукцията вече се изнася за Япония, където се използва за детоксикация след Фокушима.

Не по-малко впечатляващ е дизайнът на сградата. Проектът е на „Абстракта“, арх. Милена Крачанова и „Екогео 92“, арх. Елица Деянова. Биоклиматичният дизайн е ключов фактор в избора на функционално и фасадно решение - на първо място е правилното позициониране на сградата спрямо световните посоки и розата на ветровете за Пловдив. Композицията от плът и отвори е внимателно подбрана в търсене на висока енергийна ефективност.

Промишлен дизайн с ефект „ПАНОПТИКА”

В промишления дизайн се открояват два пловдивски проекта. Единият е на „Актуал Индъстрис” с инвеститор г-н Росен Горелов. Целта на проекта, дело на италианския арх. Раймондо Флакомио и студиото му „Панидея“, е да създаде комфортна работна среда с визуална връзка между всички етажи, отдели и ръководство, чрез централен атриум в стремеж за максимална ефективност на екипна работа.  Централният кръгъл атриум с ефект „ПАНОПТИКА” доразвива концепцията за “open space”. Булевард „Кукленско шосе” е една бързо развиваща се индустриална, логистична и търговска зона в Пловдив. Сградата на „Актуал Индъстрис” е част от това развитие, с един пример за обединяване на две функции - администрация и склад с общо архитектурно звучене.

 

 

Видим бетон, съчетан с гранитогресни плочи

Арх. Ангел Примов от „Формастудио“ също се бори за приз със сградата на „Катра груп“  - изпълнител и вносител на индустриални подове. Арх. Примов е разработил „проста“ линейна схема на технологичните процеси. Акцентът в архитектурата е административната сграда, която е естествено продължение на производствените сгради. Интериорният стил на административната сграда е в съвременен индустриален минимализъм. Разработен от Casa MIA той съчетава видимия бетон от носещата конструкция на сградата с облицовки от широкоформатни гранитогресни плочи с размер до 100/300 см. „Осветлението играе интегрална роля в дизайна, като сме се водили от максимата, че, „ако осветиш всичко, не осветяваш нищо“. По тази причина сме съчетали архитектурно индиректно осветление с LED вериги, вплетени в определени места на интериора, и чисто декоративни черни стоманени прожектори, директно монтирани за видимия бетон от експонираната носеща конструкция на сградата“, казват от екипа.

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?