3906

Строителният бранш: Новите общински тарифи са изнудване

Жилищата под тепетата ще поскъпнат с 10-15%, прогнозират брокери

 

Вдигат таксите за издаване на строителни разрешения – това обяви днес екипът на кмета Костадин Димитров. Инвеститорите  ще плащат процент от проектно - строителната стойност на Общината, за да получат разрешително за строеж. Така, таксата досега беше 5 лева на квадрат РЗП, сега ще стане 12 лева. Увеличението не важи за паметници на културата и сгради с енергийна ефективност. Средствата са необходими за  градската инфраструктура, подчерта главният архитект Яна Желязкова.

„Марица“ потърси за коментар строителния бранш. 

Драстичните промени на цените на разрешенията за строеж, обявени от Община Пловдив, бяха посрещнати на нож от строителния бранш. Според тях скокът с над 100%  на тарифите е пореден удар върху бизнеса, при това без логика и аргументи. "Много важно е и какво ще получим в замяна на това увеличение. Тази административна услуга не е обвързана с реална инфраструктурна подкрепа от страна на общината. Точно това беше ни обещано преди 3 години, когато таксата беше увеличена 5 пъти. Очакванията общината да започне да изпълнява своите задължения за изграждане на улична и инженерна инфраструктура до новите обекти обаче не се оправдаха", твърдят строителните предприемачи.

По думите им в момента те на практика са принудени сами да изграждат улици, осветление, трафопостове, канализация, ВиК, ел. мрежи – всичко, което по закон би трябвало да бъде осигурено от една публична администрация. А за капак накрая ги даряват на общината, която сега ги удря с по-високи такси.

Камарата на строителите в България вече подготвя своя позиция по казуса. От бранша искат ясен отговор на въпроса за какво точно ще бъдат разходвани допълнително акумулираните средства.

„Въпросът, който остава неясен в момента е на какво основание се вдига таксата за издаване на строително разрешение. Доколко това завишение е законосъобразно и принципно. До момента цялата информация около промяната в наредбата за издаване на разрешение за строеж и всички административни услуги, свързани с нея се базира на анализ и проучване на практиките на една конкретна община, а не на реални калкулации. Редно е да има ясен и точен регламент за какво ще бъдат разходвани акумулираните средства, както и за тяхното публично отчитане", заяви пред "Марица" Пламен Иванов, председател на пловдивската структура на Камарата на строителите. .

Инвеститорите настояват също, че скокът на тарифите в Пловдив вече ги поставя почти наравно с елитните квартали на София при сериозна разлика между цените на жилищата на двете локации. Докато средната продажна цена на кв.м жилищна площ в столицата надхвърля 2500 евро, в Пловдив тя все още е около 1500 евро. 

Новите тарифи неизбежно ще вдигнат цената на жилищата под тепетата. Така най-ощетени на практика ще се окажат гражданите, които ще платят сметката – под формата на по-скъпи имоти и наеми. Много от индустриалните инвеститори пък ще напуснат града и ще търсят алтернатива в съседни общини. По-недобросъвестните строители пък ще занижат качеството на новите апартаменти, твърдят още от бранша.

Брокери обаче прогнозират, че това едва ли ще спре или намали темповете на новото строителство. „Очакванията са с новите такси да се повиши стойността на крайния продукт. И кой ще го плати – разбира се, крайният клиент, т.е. купувачът. Няма какво друго да стане. Прогнозите ми са, че средната за Пловдив цена от 1500 евро/ кв. м да скочи с 10-15% на годишна база. Така жилищата в Пловдив вече ще заковат средна цена от 1650 евро/ кв. м до края на годината“, коментира пред „Марица“ Костадин Пенов от „Армада имоти“.

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?