Лекарят предупреждава: Топли дни с вятър лесно събуждат алергиите
- 21:00, 15.04.2023
- 21:06, 15.04.2023
- 1526
- 0
Пролетта дойде, природата се събужда, а с нея и пролетните алергии. Какви неприятни изненади може да ни донесе една разходка в парка, планината или пикник сред цъфналите цветя на някоя полянка, разказва алергологът д-р Дарина Димова.
За разлика от алергиите, които вече са диагностицирани и знаем какви храни не трябва да ядем, какви медикаменти не трябва да приемаме, защото организмът ни реагира на тях, дали да си вземем домашен любимец, или как да избегнем стреса от това да сме непрекъснато с парцала и прахосмукачката, ако сме алергични към домашен прах и акари, пролетта винаги може да ни поднесе някоя неприятна изненада, за която не сме подготвени. Причината - не знаем, че сме алергични към някои растения и насекоми.
„При пролетните алергии минават поне 2-3 години, докато хората се усетят, че става въпрос за алергия, тъй като симптомите са като при настинка - кихане, хрема, сълзене, сърбеж и зачервяване на очите, които отминават след 10-15 дни. Следващата година се повтаря същото и в повечето случаи отново не се обръща внимание. Третия път обаче светва лампичката, защото се забелязва повторяемост на симптомите. Тогава е добре да се направи тест и да се установи настиваме ли наистина, или вече трябва да говорим за алергии“, казва д-р Димова.
Пролетните алергии се дължат на полените, които се отделят във въздуха при цъфтежа на дърветата, тревите, храстите, плевелите и цветята, които цъфтят по различно време от ранна пролет до края на лятото. Те са известни още и като сенна хрема, или сезонен алергичен ринит.
Те причиняват различен вид дискомфорт на милиони хора по света. Времето също играе роля. В топлите, сухи и ветровити дни нивото на полените във въздуха е по-високо, което влошава състоянието на алергичните хора. Това обаче не означава, че не трябва да излизаме сред природата или в градските паркове и градини.
„Когато на човек му е поставена вече диагноза от специалист алерголог, той е наясно какво трябва да бъде поведението му, има назначени необходимите лекарства. Алергиите обаче не трябва да се подценяват с мисълта, че като премине периодът на полените, ще ни мине и кихането, и хремата, и сълзенето на очите, защото могат да се отключат тежки хронични заболявания, каквато е бронхиалната астма например“, казва д-р Димова.
Тук е мястото да отбележим, че алергията към полени има етиологично лечение или, иначе казано, терапия, атакуваща причината за заболяването, а именно алергенспецифична имунотерапия. Тя е лесна за изпълнение от пациентите и много ефективна.
За хората с алергии към полените д-р Димова препоръчва да ограничат разходките на открито - в паркове, градини, особено когато има вятър. У дома времето за проветряване да е по-кратко, да се избягва спане на отворен прозорец при ветровито време. При разходки сред природата препоръчва да носим дрехи, които покриват краката, които най-често са в допир с различни треви и растения, които могат да предизвикат обриви.
Добре е да носим репелент против насекоми, с които през пролетта и лятото е пълно в парковете и горите. Тя припомня, че хората, които имат алергия към слънцето, не трябва да излизат, без да са нанесли слънцезащитен крем върху откритите части на тялото, както и лосион,
А ако все пак получим обрив от слънчевите лъчи? Когато става въпрос за слънцето, трябва да имаме предвид, че последствията от него могат да бъдат и по-тежки - дори за хора, които не страдат от слънчева алергия, защото ако не защитаваме откритите части на тялото, по-страшният резултат може да е рак на кожата.
= Рискът от ужилване =
Какво още може да ви се случи през пролетта покрай събуждащата се природа? Тежко и дори фатално може да се окаже ужилване от пчела. Реакциите могат да варират от леки до тежки и макар и рядко - фатални.
„Това е нещо, което човек не знае, че го има, докато не му се случи. Най-често последствията са болка, подуване и зачервяване на мястото. Ако проблемът е локален, няма затруднено дишане и задушаване, в началото е достатъчно да се извади жилото и да се постави нещо студено. Има хора, които обаче са силно алергични към пчелната отрова и се стига дори до анафилактичен шок.
При него може да се стигне не само до гадене, а и до повръщане, оток на ларинкса, задух, загуба на съзнание и дори до фатален край. Ако започнат оплаквания извън неприятното усещане от ужилването, трябва незабавно да се потърси лекарска помощ, човекът да се постави да легне и ако има оток в областта на гърлото, което пречи на дишането, да се опитаме чрез притискане на езика да осигурим достъп до въздух, докато дойде медицинско лице“, предупреждава лекарката, като допълва, че също толкова тежки могат да бъдат ужилванията от оси и стършели.
ВИЗИТКА
Д-р Дарина Димова е завършила медицина в Медицински университет-Пловдив. Има специалност по вътрешни болести и клинична алергология. До закриването на Белодробна болница работи в нея като алерголог. В момента работи в кабинет за доболнична помощ на бул. „Найчо Цанов“ 7.
Вижте още от любопитните четива в специалното ни издание "Великден" https://hermesmedia.bg/marica-velikden-2023/
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.