3906

На пътешествие до Великденския остров

Пътува ви се и искате да посетите някое мистериозно място? Ето една интересна дестинация

Обгърнатият в мистерия Великденски остров (известен още като Рапа Нуи и Пасха) се намира в Тихия океан, на около 3600 км западно от бреговете на Чили, а площта му е 163.6 кв. км. Той е един от най-отдалечените населени острови в света и до голяма степен поради изолацията си историята му е уникална.

Има много научни хипотези и предположения относно времето на заселване на Рапа Нуи, расовия произход на местните жители, причината за смъртта на уникалната цивилизация, чиито представители са изградили огромните каменни скулптури (моаи) и са си служили с писмеността ронгоронго, която все още не е дешифрирана от лингвистите.

Моаи - каменните стражи, които все още остават неразгадани

Има моаи там, където има прясна вода - интересен факт, който откриват изследователите на острова.

Снимка от Getty images

 

Каменните стражи са артефакти, направени от компресирана вулканична пепел или камък. За тях местните жители смятат, че съдържат свръхестествената сила на предците на първия крал на Великденския остров Хоту Матуа.

Моаите са направени от местното население на Полинезия между 1250 и 1500 г. пр.н.е. В момента са известни около 900 статуи.

Според една от версиите те са създадени по образа на лемурийците, които са живели на острова. Смята се също, че каменните стражи имат феноменалната способност да чуват неща, които са просто неразбираеми за нашите уши. Например звука на разцъфнало цвете. Може би затова скулпторите са ги дарили с толкова дълги уши.

И така - какво представляват каменните гиганти? Според една от версиите те са фигури на богове. Според друга не са богове, а предците на великденските аборигени. Тази хипотеза обяснява защо статуите са с различна височина. Предполага се, че размерът им отразява заслугите на този или онзи древен островитянин.

Чудните творения се характеризират с дълги носове, строго сключени вежди, дълбоко вдлъбнати очи и изпъкнали брадички. Някои също носят на главите си цилиндър, подобен на шапка, направен от червен камък, което може да представлява прическа или корона.

Не всички гиганти успяват да устоят на цунами и земетресения, споходили острова. Най-стабилните статуи са тези, които са враснали в земята - понякога дори с 2/3 от размера си.

Интересното е, че моаите стоят на брега, но с гръб към морето, сякаш наблюдават общността.

Вулканът Рано Рараку е едно от най-интересните места на Великденския остров. В подножието му има около 300 моаи с различна височина и етапи на завършеност. Много от тях са почти потънали в земята.

Откъде идва името на енигматичния остров

Името му е дадено от холандския изследовател Якоб Рогевен, който вижда за първи път острова на 5 април 1722 г. - Великден.

С откриването му и пристигането на първите католически мисионери настъпват радикални промени в живота на хората от Рапа Нуи: йерархичните взаимоотношения, които са съществували в миналото, са забравени и практиката на канибализма е прекратена.

Мистичният остров е наричан още „пъп на света”, защото е едно от най-изолираните места на планетата, а и понеже там се намира т.нар. „пъп на света” - кръгъл камък, за който се вярва, че носи тайните на Вселената и събира най-важните енергийни линии на Земята.

Проучванията на бурното минало на острова и мистериозните моаи превръщат туризма в основна икономическа дейност на острова от 50-те години на миналия век.

Както и да го наричате, Великденският остров е очарователно място за посещение, до голяма степен защото не знаем как завършва историята му. Освен че древната култура на изграждането на моаите е загадъчна и пейзажът е прекрасен, съвременната динамика на Пасха е също толкова завладяваща.

През 1995 г. националният парк Рапа Нуи става обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Днес на Великденския остров живеят над 5000 души.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?