Яйца? О, да, но на Фаберже
Те са се превърнали в мярка за богатство и връх в ювелирното изкуство
- 15:00, 17.04.2023
- 2131
- 0
Яйцата на Фаберже са бижута, създадени от Карл Фаберже между 1885 и 1917 г. Роден в царска Русия, той израства и се учи в Италия, Франция, Германия и Великобритания.
Първоначално творенията му не са замислени като поредица от произведения, но по-късно са комбинирани така от изследователи за удобство на проучването им. Именно те причисляват към императорската серия 52 яйца, но в научните кръгове все още има спорове дали в техния брой да бъдат включени още два екземпляра „Възкресение Христово” и „Пролетни цветя”. Само 48 великденски яйца са оцелели до днес и се съхраняват на различни места по света.
„Кокошчица” - първият шедьовър
През 1885 г. по заповед на руския император Александър III работилницата на Фаберже създава първото яйце. То е подарък за съпругата му Мария Фьодоровна за Великден.
Създаването на специалния подарък за императрицата е поверено на майстор от фирмата на Фаберже - Ерик Колин. За основа той взема формата на яйце. Основата е изработена от злато, покрито със слой матов бял емайл. Вътре е поставена сфера, имитираща жълтъка. В нея има златна кокошка. Вътре се крият още две изненади: миниатюрно копие на императорската корона, изработена от злато и украсена с диаманти, и висулка с рубин. И двете сега се считат за изгубени. Императрицата харесва подаръка и от този момент Карл Фаберже става придворен бижутер. Той има задача да направи серия от такива бижута.
Императорът дава пълна свобода на Фаберже, като му поставя три условия: подаръкът трябва да бъде направен под формата на яйце; всяко ново бижу трябва да бъде уникално и да не повтаря предишното; съдържанието на произведението трябва да бъде свързано с живота на членовете на кралското семейство.
Традицията на великденските подаръци се вкоренява в императорското семейство и затова след смъртта на Александър III тя е продължена от неговия син - император Николай II. Той обаче поръчва на Фаберже не едно, а две великденски яйца годишно. Това се обяснява с факта, че императорът дава скъпоценни подаръци както на съпругата си Александра Фьодоровна, така и на майка си Мария Фьодоровна.
Великденски изненади
В допълнение към трите условия на Александър III има и други характерни черти на императорската великденска серия. Тези бижута използват принципа на матрьошката. Разрешаването на мистерията на великденските изненади е основната задача на тези произведения. В яйцето могат да се поставят миниатюри, фигурки, часовници, бижута, изделия с механизъм за навиване.
Какво доведе до популярността на яйцата „Фаберже”?
Създаването на едно яйце е дълъг и трудоемък процес. Първо се одобрява скица. След това екип от занаятчии се заема с работата, която продължава почти година. За материали се използват благородни метали и камъни, донесени от Сибир, Урал и Кавказ. В допълнение - майсторите работят със сложни техники, подобрявайки и измисляйки нови. Занаятчиите експериментират също с трудни за обработка и редки материали като кристал и ценни дървета.
Цената на всеки великденски шедьовър варира от 3 до 8 хиляди кралски рубли, което в съвременна валута би било от 45 до 120 хиляди долара. Сумата по това време е просто зашеметяваща. Търсене обаче има и то довежда до очаквания резултат - по целия свят талантливи, но безскрупулни бижутери създават фалшификати, често с толкова високо качество, че дори най-опитният експерт невинаги може да различи оригинала от имитацията. Тъй като целият свят знае за тези златни бижута, не е изненадващо, че дори известни модни къщи често пускат колекции дрехи, посветени на определено яйце от колекцията на великия бижутер.
Имайки предвид факта, че самите яйца символизират голямо събитие в Християнския свят, е съвсем очевидно защо изборът на императора е паднал върху такова малко, но изключително ценно нещо и защо е толкова популярно. За съжаление, само една част от шедьоврите „Фаберже” са стигнали до нашето време. Това се дължи на факта, че през 30-те години на 20. век значителен брой от въпросните ювелирни изделия са продадени по заповед на върховните съветски лидери, за да се стимулира икономиката.
Вижте още от любопитните истории в специализираното ни издание "Великден"
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.