Любопитно! Защо с католиците празнуваме Великден по различно време
- 22:45, 20.04.2025
- 1463
- 0
Библейските събития се разминават малко с календарните дни, защото следващият ден започва не на сутринта, а още след залез-слънце на предния ден
Възкресение рядко е в един и същи ден за западните и източните християни. Понякога датите им се разминават с повече от месец, както беше през 2013-а, 2016-а и миналата година, а друг път съвпадат, както през 2017 г. или сега, пише 24 часа.
Разминаването идва от това, че западните и източните християни имат различно разбиране за начина, по който трябва да се следват датите на библейските събития, след които настъпва Възкресение Христово.
Първопричината за разминаването е юдейският празник Песах, който се определя от датата на първото пълнолуние след пролетното равноденствие през март. Песах започва в деня, в който се пада пълнолунието, независимо кой ден от седмицата е.
Библейските събития се разминават малко с календарните дни, защото според еврейската традиция следващият ден започва не на сутринта, а още след залез-слънце на предния ден. Това ще рече, че Тайната вечеря се е състояла не в четвъртък вечерта, а в сряда срещу четвъртък през нощта.
Според библията в нощта на Песах Исус Христос вечерял с учениците си. На следващия ден бил разпнат. Възкръснал на третия ден след това.
Никейският събор през 325 г. решава, че Великден винаги ще се празнува в неделята след Песах. Така се спазва действителният ход на събитията. Когато Песах се случи в неделя, Великден е следващата неделя.
Съборът фиксира дата на пролетното равноденствие - 21 март, както е било през 325 г. Изработва и таблица кога да бъде Възкресение за 532 години напред - т.нар. Пасхалия.
Ако 21 март се падне в събота, най-ранната възможна дата за Възкресение е 22 март - неделя. Ако пълнолунието е било на 20 март, т.е. преди равноденствието, следващото е след 29 дни, т.е. на 18 април. Тогава се пада Песах и Великден е в неделята след него. Ако обаче 18 април е неделя, Възкресение е следващата неделя, за да е след Песах. Така най-късната дата може да е 25 април. Това се спазва при католиците и протестантите - празникът винаги е в някоя от неделите между 22 март и 25 април.
Според източните догми има две условия за определяне на датата за Великден. Не бива да се нарушава действителният ход на библейските събития и Възкресението да не е 3 дни след еврейския Песах. Ако например Песах е в събота, 21 март, излиза, че Христос е разпнат на следващия ден и веднага е възкръснал. Няма време за Страстната седмица от понеделник до неделя, която пресъздава последните земни дни на Исус. Юдейският Песах по традиция е 8 дни. Възкресение не бива да съвпада с дните на Песах.
Затова православният Великден може да се отлага с цял лунен месец. Така първата му възможна дата е 4 април, а последната може да е чак до 11 май.