590 души в Пловдивско потърсиха спасение от насилието

590 души от Пловдивска област са потърсили спасение от насилието от началото на годината досега. Данните показват, че броят на консултациите е много по-висок понастоящем, тъй като за цялата 2018 г. случаите са били общо 427. Това заявиха днес от фондация "Джендър Алтернативи". На специална пресконференция адв. Милена Кадиева и Рада Еленкова-Рашева представиха резултатите от проекта „Програми за превенция и преодоляване на домашното насилие и мониторинг по приложението на ЗЗДН“.

В периода май-ноември лицата, които са се възползвали от психо-социално консултиране, са 64, а хората, преминали през юридическо консултиране, са 84. От общо 148-те консултации в 142 от случаите потърсилите помощ са жени.

Целта на мащабния проект била да осигурява защитата на лица, пострадали от домашно насилие и да работи с извършителите на семеен тормоз. Освен мултидисциплинарните услуги, включените дейности целят подобряване на уменията на прилагащите Закона за защита от домашното насилие и координиране на тяхната работа.

„В рамките на шестте месеца, освен консултативния център, който се намира на ул. „Райко Даскалов“ 53, успяхме да отворим и приемна със съдействието на УМБАЛ „Св. Георги“, която се намира в болницата. Там всеки понеделник от 9:00 ч.  до 17:00 ч. идваха хора, които се оплакваха от домашно насилие“, отбеляза ръководителят на проекта Рада Еленкова-Рашева.

След като представи постигнатите резултати от Програмата за превенция на насилието, Рашева даде думата на адв. Милена Кадиева, която запозна аудиторията с мониторинга на законодателството, който обхваща 30 дела от последните три години.

Мониторингът се прави, за да се анализира съществуващата към момента практика по граждански и наказателни дела, за да се даде шанс на държавата да предприеме необходимите законодателни и изпълнителни мерки за ефективно прилагане на законодателството свързано с домашното насилие.

„Всяка година средно в Пловдивския районен съд се образуват около 250 дела. Средната възраст на жените, пострадали от домашно насилие в този период, е 45 г. Най-младата жена, потърсила помощ, е на 23 г, а най-възрастната - на 80. Средната възраст при мъжете е 55 г. Най-младият потърпевш е на 37, а най-възрастният - на 65“, посочи Кадиева.

След като представи анализа, адвокатката запозна присъстващите с историята на 23-годишна жена, която е била жертва на всички видове насилие – физическо, психическо, сексуално, емоционално и икономическо. Дамата е потърсила помощ, завела е дело и с това се е спасила от жестокостта на половинката си. Предприела е тази стъпка, след като в последната семейна кавга съпругът й я намушкал няколко пъти с нож.

В тази връзка Рашева и Кадиева припомниха колко е важно на време да се подават сигнали в полиция, прокуратура и социални служби.

Номерата, на които всички засегнати по някакъв начин хора могат да потърсят помощ и от фондация "Джендър Алтернативи", са 032/ 26 07 08 и 0879 26 01 01.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?