Местната власт на Пловдив обяснява за какво ще харчи 715 млн. лева
- 15:35, 17.04.2025
- 15:55, 17.04.2025
- 1008
- 0
За какво ще харчат парите на данъкоплатците и какви приходи се очакват в градската хазна - на тези въпроси ще отговарят днес представителите на Община Пловдив по време на общественото обсъждане. Бюджетът за 2025 г. в размер на 715 млн. лева ще бъде представен от 17 часа в Дом на културата „Борис Христов”. Бюджетът е подготвен от екипа на кмета Костадин Димитров и тепърва ще се обсъжда в Общинския съвет.
Държавата осигурява 446 млн. лева , общинският дял е 269 милиона, както „Марица” писа преди няколко дни. Държавната субсидия е завишена спрямо миналата година, предимно за 10-процентното увеличение на заплатите на работещите в бюджетната сфера, за ремонти и оборудване. В местните приходи са заложени по-малко средства в съответствие с реално постъпилите през миналата година.
Повече от половината от средствата в бюджета на Пловдив са планирани за заплати в образованието, здравеопазването, социалните и културни институции, общинските предприятия и администрацията. За общинските училища , детските градини и други образователни звена са предвидени 316 млн. лева; за здравеопазването, предимно за детски ясли – 34 млн. лева; за социални дейности – 67 млн.; за култура – 41 млн.; за спорт – 30 млн. лева. Това са средства за всички разходи – издръжка, възнаграждения , ремонти, строителство. Тази година за поддържането на чистотата в града от собствените общински приходи са заделени 70 млн. лева.
Капиталовата програма обикновено предизвиква най-много дебати. Тази година Община Пловдив получава от държавата 100 млн. лева от общо 350 млн. лева, осигурени за градските проекти до края на 2027 г. Сред обектите, които се изпълняват с държавно финансиране, са стадионите „Ботев” и „Локомотив”, предстои през май да започнат ремонтите на Голямоконарско шосе и кино „Космос”.
В програмата за 2025 г. е включено изграждане на нови детски градини и ясли, сред които е яслата в кв. „Скобелева майка”, ремонт и мерки за енергийна ефективност на учебни заведения, пари за многоетажен паркинг в "Тракия", зали за спорт. Предстои финален етап на реконструкцията на Хуманитарна гимназия, както и старт на строителството на нови сгради на Математическа гимназия, СУ „Св. Патриарх Евтимий и ОУ „Княз Александър I”.
В бюджета са заложени средства за закупуване на оборудване на учебните и детски заведения, ремонти, 1,3 млн. лева за началния етап на завършването на зоопарка и заплати на предприятието, 700 000 лева за изграждане на велопарк в парк „Отдих и култура”, 36 000 лева за проучването на лифт на Бунарджика, 500 000 лева за Младежкия хълм, светофарни уредби, например, на кръстовището на Коматевско шосе и Остромила, което беше включено и в миналогодишния бюджет.
Общественото обсъждане се прави с граждани, но наплив не се очаква, тъй като едва ли има много желаещи да участват в дебата в 17 часа в края на работната седмица и в навечерието на празничните дни.