Юридическите династии на Пловдив: Будакови отгледаха трето поколение адвокати

Наследниците на Цацарови, Хаджиеви, Божикови продължават професията на родителите

Както в лекарската гилдия под тепетата има цели семейства, които поколения наред обличат белите престилки, в спорта  баби и дядовци предават щафетата на деца и внуци, така и в юридическите среди има цели фамилии, посветили живота си на правото. Няма нищо по-логично от това, когато вкъщи непрекъснато се коментират казуси и закони, децата да тръгнат по пътя на родителите си и да изберат подобна професия. Точно за подобни примери народът е измислил българската поговорка, че крушата не пада по-далеч от дървото.

Главният прокурор Сотир Цацаров е пловдивчанинът, който се нареди сред тримата големи в съдебната власт и е добрият пример за това как правото може да обедини цяла фамилия.  Годините, в които оглавяваше Окръжния съд в Пловдив, се помнят  и досега, а традициите, създадени от него, се поддържат от колегите му.  Неслучайно по негово време Окръжният съд  спечели приза "съд модел"  в Пловдив. Половинката на главния прокурор Меглена Цацарова е студентската му любов. И двамата са възпитаници на Юридическия факултет на СУ "Климент Охридски". Тя е нотариус от кариерата още от времето,  когато тази дейност у нас беше само държавна.  Дъщеря им Диана е отличничка във факултета по право и има всички шансове да продължи професията на юрист в семейството. 

Сред най-известните юридически династии под тепетата безспорно са семейство Боеви. Прокурорът от кариерата Румен Боев  е  заместник-председател на Комисията по предложенията и атестирането във Висшия съдебен съвет и член на още две важни комисии  - по етика и за натовареността на магистратите. Съпругата на кадровика на съдебната система Славея Боева е адвокат, специалист по граждански и търговски дела. И двамата им синове продължават семейната професия на юристи. Андрей е адвокат, брат му Виктор Боев е помощник-нотариус, а съпругата му Михаела е съдия в Районния съд в Пловдив. Момичето също е от известна юридическа фамилия, тъй като баща Светлозар Лазаров беше окръжен прокурор на Кърджали. Малко преди сватбата на дъщеря си той се отказа от поста си и не довърши мандата си, за да не допусне конфликт на интереси, като се сроди с кадровика от ВСС Румен Боев. 

 Истинска епоха в пловдивската юриспруденция са семейство Божикови. Главата на фамилията Севдалин Божиков стана заместник-министър на правосъдието в правителството на НДСВ. В момента е апелативен съдия. Съпругата му Евелина Божикова е сред топадвокатите на Пловдив. Тя е специалист по гражданско и търговско право и с еднакъв хъс брани интересите на клиентите си, независимо дали те са представители на общинската власт, на ВМЗ или на частни дружества. И синът, и дъщерята на фамилията  трупаха познания по правната наука в чужбина. Синът практикува като адвокат в престижна кантора в Лондон, а сестра му Марта Божикова след завръщането си в Пловдив стана зам.-кмет по европейска интеграция  и създаде ценна практика за община Пловдив как се печелят европейски проекти. Сега и тя като майка си се занимава основно с граждански дела.  Мястото, което обединява семейството, е приказната им къща в с. Стойките. На нея има надпис “Неканен дойдох”, което означава, че всеки гост е добре дошъл. Гербът на къщата отговаря напълно на духа на домакините, които рядко остават без гости. 

Семейство Хаджиеви също са сред най-популярните пловдивски фамилии, които празнуват заедно Деня на конституцията и правото. И те като Цацарови са двойка  от студентските години, когато заедно са се подготвяли за изпити. Веселин Хаджиев наследи горещия стол на председател на Окръжния съд от Сотир Цацаров. Двамата работеха в синхрон години наред, тъй като Хаджиев оглавяваше Районния съд в Пловдив, когато сегашният главен прокурор беше шеф на Окръжния съд.  Съпругата му Силвия Хаджиева дълго време му беше и колежка като съдия. През 2009 г. тя смени местоработата си със собствена кантора, след като спечели конкурс за нотариус. Големият им син Тони Хаджиев има шанс да наследи професията на родителите си, тъй като учи задочно право и редовно икономика в Англия. По-малкият още е ученик и е рано да се каже дали семейството ще заформи каре от юристи.

Интересен завой в кариерата предстои на две легендарни съдийки  - Евдокия Кемалова и Веселина Симеонова. Имената им се свързват с всички знакови дела, решавани в Апелативния съд в Пловдив през последните години, сред които "Белнейски" и делото за радикалния ислям. След като се пенсионираха, дамите решиха да се пробват в адвокатурата. По стечение на обстоятелствата и двете са отгледали синове, чиито имена се открояват сред адвокатската гилдия - Иво Кемалов и Никола Симеонов.  

 Фамилия Площакови също е популярна сред юридическите среди под тепетата. Преди да стане адвокат, Розалия Площакова беше съдия, снаха Меглена в момента е действащ съдия, а двамата синове също са юристи.

Популярни  пловдивски фамилии са и Дърмонски, Михови, Хитеви, Найденови, като техни представители работят по високите етажи на съдебната система.

 Апелативният прокурор Иван Даскалов също може да се похвали с второ поколение юристи в семейството. Децата му  Боян и Гергана Даскалови учат право в Пловдив и Велико Търново и най-вероятно също ще тръгнат по стъпките на баща си. Добрият пример в прокуратурата е дъщерята на бившия апелативен прокурор Андрей Атанасов - Кристина, която вече завърши право и практикува в София.  Правото е обща тема вкъщи и за прокурора Росен Каменов и съпругата му Татяна Каменова. Тя е сред известните адвокати в Пловдив, която с много хъс бранеше интересите на ученичката Кари, потрошена от гръцкия студент Боскос при катастрофата на Герджика. И както в повечето семейства на юристи, и Каменови са отгледали сина си Николай  в традициите на любовта към правото. След спечелен конкурс той ще бъде сред новото попълнение прокурори. 

 В Административния съд също решават сложни казуси цели фамилии юристи. Там не пропускат да отбележат, че всеки е заел мястото си чрез конкурс, тъй като от създаването на съда преди няколко години досега това е единственият начин да попаднеш в системата.  Там най-известен в медиите стана съдия Янко Ангелов, чиято съпруга  Емилия Петрова е адвокат на община Пловдив.  По ирония на съдбата компютърът на два пъти избира името на съдия Ангелов по делата за касиране на изборите в Пловдив. За да не влезе в конфликт на интереси, съдия Ангелов и двата пъти си направи отвод. 

Димитър Будаков не само е доайен в пловдивската адвокатура с 60-годишния си юридически стаж, но и основоположник на цяла династия юристи. От трите му дъщери двете са тръгнали по стъпките на баща си. Избраникът на голямата Доротея е депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров. Освен че е адаш на баща , съпругът  също като него е бил шеф на пловдивското следствие. В момента той кове закони като народен представител и оглавява Комисията за промени в Конституцията. Будакови могат да се похвалят с трето поколение юристи - внучката Мария, кръстена на баба си, както и съпругът  също са адвокати.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
4 коментара
Двете ваксаджийчета

Двете ваксаджийчета

04.04.2016 | 15:21

Вакса! Вакса! Лъскам обувки стари само за две цигари такса! И ние сме от династия - на ваксаджии! И сме горди от това, защото си изкарваме хляба с честен труд!

Отговори
0 0
неуспял кандидат адвокат

неуспял кандидат адвокат

04.04.2016 | 15:09

Ако не си от някоя династия няма пробив братче!! Юридическият \"бизнес\" е доходоносен и благ бизнес, докопалите се до него се стремят да го затворят като семеен и наследствен бизнес, остонолите кокошкари нямат шанс - мама съдия, тати прокурор, бати нотариус а пък аз ще бъда свързващото звено - адвокат!! Те затова става въпрос!! Конкурси - глупости!!

Отговори
1 0
Аманотдинастии

Аманотдинастии

04.04.2016 | 15:08

Свинскичерва

Отговори
0 0
адвокат

адвокат

04.04.2016 | 14:09

Тази статия доказва единствено как съдии и прокурори са оплетени като свински черва и как все техните деца печелят конкурсите

Отговори
1 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?