Деца от Брезово и Русе в общ проект: Един за всички - всички за един!
В пловдивското ОУ "Душо Хаджидеков" класните на три паралелки заедно градят социални умения
- 15:00, 16.04.2025
- 16:27, 16.04.2025
- 315
- 0
44 третокласници от две училища - в Брезово и Русе, се учат да бъдат приятели, без да са се срещали. Учителката от занималнята в СУ „Христо Смирненски“ в Брезово Павлина Тотова измисли как да стане това в проекта „Един за всички - всички за един“, който цели изграждане на социални умения и емоционална интелигентност.
Той е един от 15-те, с които учители от Пловдивска област влязоха в селекцията на 75-те най-добри училищни практики у нас. Инициативата за избора и популяризирането им се провежда за четвърта поредна година от платформата prepodavame.bg и фондация "Заедно в час", а в. "Марица" е медиен партньор".
В проекта "Един за всички - всички за един" децата първо се представили едни на други в онлайн среща „Кой съм аз?“.
В игра „И аз също!“ учениците във всеки от двата класа търсили общите неща помежду си. Тя се играе по подобие на „Пускам, пускам кърпа“ - в кръг, но с един стол по-малко. Едно дете казва нещо за себе си. Който познае това качество и в своя характер, възкликва: „И аз също!“.
Учениците се опознавали и чрез създаване на календар на живота с важни за тях събития всеки месец. Тренирали и емоционална интелигентност, отигравайки проблемни ситуации в 4 стъпки: „Почувствах се…, …когато…, …защото…, …искам…“. По този начин се учат да изразяват чувствата си без обвинения.
В писма по имейла всеки описал приятел от другия град в акция „Единственият начин да имаш приятел е да бъдеш приятел“.
Третокласниците преминали тренинг в 7 стъпки за представяне на себе си - как да се присъединят към разговор, да слушат активно, да поддържат разговор и да го приключват, как да правят и приемат комплименти.
Разпознавали чувствата си по карта на емоциите, чели приказки за приятелството, направили пътуващо албумче, а в кутия на спомените пуснали листчета - кой как иска да бъде запомнен.
В ОУ „Душо Хаджидеков“ трите класни ръководители на петокласници се обединили заедно да градят уменията им и да помогнат за адаптацията в прогимназиален етап. Елка Генова, Даниела Иванова и Радка Чонова първо направили диагностика на социалните умения, а после се впуснали да ги градят с ролеви игри с Театрална къща „Шарж“, съвместни акции и базари за празници.
„Аз и моят клас заедно сме силни“ пък е инициативата на второкласници от ОУ „Екзарх Антим I“ и тяхната учителка Нина Караиванова. В първата си година в училище децата били агресивни, с нисък самоконтрол на емоциите и гнева. Класната организирала среща с родителите, на която трима от тях разказали какво е било, когато те са били на същата възраст. После заедно мислили как групата да стане по-задружна.
Снимки от предишната година провокирали спомени какво е развълнувало децата и какво са запомнили. Те подредили силните и слабите си страни в зелено и синьо в общ кръг, а после помислили как по-добре могат да използват добрите. Попълвали CV работни листове „Аз, моето семейство и моят клас“, календар и сборник „Всичко за мен“. Сглобили и общ „Балон - такъв, какъвто си“. Всички книжки по темата събрали в изложба.
„В света на емоциите“ вече е учебна дисциплина в училището в Граф Игнатиево, с което то получи статут на иновативно, а учителките Софка Бонова и Елена Гечева вече обмениха опит с колеги на миналогодишния форум „Добрите практики на фокус“.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.