4232

В клас и в офиса: Ако не проветряваме редовно, затъпяваме с 10%

Концентрацията на въглероден двуокис в класни стаи в Пловдив достига 3000 единици още в третия час при допустима граница 1000. Дължи се на застоялия въздух с много хора в средата, а според изследвания на учени от Харвард  всеки 500 единици превишение водят до 2% намалено време за реакция на децата и понижават с 5% капацитета им.

Тези параметри в нашите училища означават среда, която води до 10% затъпяване заради нещо елементарно, които пренебрегваме - проветряването, категоричен е Христо Атанасов от qnected.

Компанията, която създава споделени интернет решения, поде преди година национална кампания за качество на въздуха в класните стаи „Знаеш ли какво дишаш?“. А в Пловдив бяха поставени сензори в класни стаи в няколко училища. Един от трите показателя, които следят, е температурата. На моменти тя е била 25 градуса - твърде висока. А влажност 57-60 процента експертите сравняват с условията в тропическа гора.

Заедно със застоялия въздух тези параметри очертават картина на много лошо качество на средата в класните стаи. Така се създават съвършени условия за разпространяване на вируси и риск за астма, освен това дишането на такъв въздух води до отпадналост, разфокусираност и чувствително намалява когнитивните способности.

"Запечатването" на учебни и работни помещения с дограма и оборудването с климатици създава вредна среда, в която се прекарват часове наред или цял работен ден.

В зоните около училищата проблем е и ефектът от автомобилите, с които сутрин родителите оставят децата си и после продължават към работните си места. Преминаването и спирането за кратко време на толкова много коли замърсява пиково въздуха в определени часове, а местната власт имаше идея да постави сензори на раниците на учениците, за да снеме конкретни параметри.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?