3906

Очакват до 10-15 дни съдебномедицинските експертизи за смъртта на двете деца от Белащица

Очакват се резултатите от съдебномедицинските експертизи за двете починали деца от с. Белащица да са готови до 10-15 дни. Случаите не са свързани помежду си. На 4 април след манипулация в зъболекарски кабинет на клиника “Медикус Алфа” почина 6-годишният Ангел. Четири дни по-късно, на 8 април, в Интензивното отделение на УМБАЛ “Свети Георги” битката с живота загуби 3-месечно момиченце. При по-голямото дете е назначена тройна експертиза, очаква се резултат и от токсикологичен анализ. Микробиологични и токсикологични изследвания са направени и на 3-месечното бебе. Информацията съобщи по време на извънреден брифинг директорът на РЗИ-Пловдив д-р Аргир Аргиров.


Той представи документацията от УМБАЛ “Свети Георги”, където е починало 3-месечното бебе. В рамките на месец и половина детето два пъти е било пациент на Клиниката по педиатрия на УМБАЛ “Свети Георги” в рамките на месец и половина. Първата хоспитализация е била от 11 до 18 февруари, а диагнозата е била бактериална пневмония. По време на болничния престой то е било лекувано с антибиотици и е изписано в “задоволително общо състояние” с предписание за продължаващо лечение с други антибиотици, но вече в домашна среда, отново за 1 седмица. Няма данни пневмонията да е останала неизлекувана до втория прием на детето на 4 април. Симптомите двата пъти са били различни - първият път са съвсем характерни за белодробно усложнение, а вторият път детето е прието “след “остро настъпил инцидент в дома”. Той се изразява в изпъване на главата назад, изпъване на крайниците и обърнат поглед нагоре. След това дишането е станало неритмично и детето е посиняло. “Категорично не става дума за получен гърч, обясни д-р Аргиров”. 


Той допълни, че и при двата престоя в клиниката по педиатрия, се е наложило детето да остане в Интензивното отделение. Още при първото приемане през февруари е правена ехокардиография, при която се установява лек вроден сърдечен проблем. На този етап не може да се каже дали това е причина за внезапното влошаване на състоянието на детето на 4 април.

“Очакваме от Центъра за спешна медицинска помощ да ни предостави записа на повикването и да се уточни времето за пристигане след подадения сигнал. А личната лекарка на детето днес дава показания в Дирекция “Медицински дейности” в РЗИ- Пловдив за общото състояние на детето. Не разполагаме с епикриза от неонатологично отделение, за да разберем дали при раждането не са установени вродени заболявания, разказа д-р Аргиров.

За разлика от първия случай с 6-годишното момче, сега Окръжна прокуратура не се е самосезирала, нито Изпълнителна агенция “Медицински надзор” към МЗ. Институциите знаят за случая. След като съберем пълната информация, ще докладваме на здравното министерство, обясни бъдещите действия на РЗИ-Пловдив нейният директор. 

За първото починало дете непрекъснато получаваме съобщения от колеги от страната, които изказват мнения и предположения. Цялата лекарска гилдия е потресена и всички недоумяват какво се е случило, за да се стигне до смъртта на 6-годишното момченце. 

Но без резултатите от експертизите, които се очаква да излязат до 10-15 дни, не може да се правят безпочвени предположения и да се осъждат определени медици или да се сочи с пръст цялото съсловие, категоричен е д-р Аргир Аргиров. 

 

Оцени новината

Оцени новината
1/5 от 1 оценки
1/5 от 1 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?