71

Заради Марсилската треска: Искат профилактична битка с кърлежи, комари и гризачи

Дезинсекцията и дератизацията срещу векторно предаваните трансмисивни инфекции (от кърлежи, комари, папатаци, вредни гризачи) да станат част от профилактичните мерки, предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации. Проектът е мотивиран от нарастващите случаи на трансмисивни заболявания след пандемията от COVID-19, като Лаймска борелиоза и Марсилска треска. През 2023 г. регистрираните случаи в страната са 295, а от началото на 2024 г. - 419, като се наблюдава значителен ръст на заболелите от лаймска борелиоза и западнонилска треска.

От Министерството на здравеопазването коментират, че глобалните климатични промени влияят сериозно влияят върху епидемиологията на предаваните с вектори инфекции, поради което Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията и Световната здравна организация им обръщат специално внимание. Наблюдава се глобална тенденция за нарастване на заболяемостта и разширяване на ареала на разпространението им, затова през следващите години се очаква увеличаване на заболелите от векторно-предавани инфекции на територията на Европейския съюз, както и “внос и устойчиво разпространение на инвазивни комари", характерни за Африка и Азия, причинители на редица заболявания като денга, малария, жълта треска и др., които не са характерни за Европа, обясняват от МЗ.

С Наредбата ще се въведе изискване за провеждане на наблюдение, като част от дейностите по дезинсекция и дератизация, за да може периодично и систематично да се извършва редовно проследяване на определени вредители, тяхната активност и динамика на числеността им. 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?