След 3 съдийски отвода определиха 45 хиляди лева гаранция за кмета Искендер
- 19:49, 14.04.2025
- 09:37, 15.04.2025
- 1269
- 0
Окръжният съд в Хасково уважи молбата на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер и измени мярката му за неотклонение от домашен арест в гаранция от 45 000 лв.
Темида се съобрази с влошеното здравословно състояние на Искендер, с изтеклия 6-месечен период, в който е под домашен арест и с факта, че останалите обвиняеми също са с парични гаранции. От Софийска градска прокуратура (СГП) заявиха, че ще протестират днешното определение пред Апелативния съд в Пловдив, също така щели да повдигнат и нови обвинения на кмета.
Молбата за изменението на мярката днес разгледа съдия Йонко Георгиев, след като преди това трима негови колеги подали отводи.
Искендер е с повдигнато обвинение от 20 септември м.г. за участие в организирана престъпна група. Прокуратурата твърди, че са подавани на документи с невярно съдържание до Държавен фонд "Земеделие" и по този начин неправомерно са получавани. С обвинения по случая са също кметският син Али Али и общинският служител Байрям Иляз. Двамата са с мерки парични гаранции.
На 4 март Хасковският окръжен съд уважи молбата на кмета и му определи 100 000 лв. гаранция. След протест на СГП пловдивските апелативни магистрати върнаха искендер под домашен арест.
Адвокатите му представиха 10 епикризи. Според защитата те доказват, че здравословното състояние на кмета се е влошило след неговия арест миналата есен. Юристите донесоха в съда и документи, удостоверяващи, че от 17 март Искенедр изпълнява активно задълженията си като кмет онлайн.
Прокурор Ангел Кънев поиска молбата за изменение на мярката да не бъде уважена от Темида, защото не е разколебано обоснованото предположение, че Мюмюн Искендер е извършител на деянията, в които е обвинен. Според държавния обвинител, имало опасност при по-лека мярка кметът да се укрие или да извърши престъпление.
От Софийска градска прокуратура изнесоха данни от доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), която извърши проверка в Минерални бани за периода от 2014 до 2024 г. За това време станали 498 продажби на недвижими имоти без изготвена валидна данъчна оценка, направена от лицензиран оценител. За сделките били използвани три лица, без да са вписани в Кмарата на независимите оценители в България. По-голямата част от сделките били в периода 2022 – 2024 г. Имало разпореждания с доста имоти, на които предварително били занижени данъчните оценки.
В 4 случая купувачите трябвало да извършат нужните инвестиции от 20 000 до 100 000 лв., като имало клаузи в договорите за разтрогване. Такива инвестиции не били направени, но разтрогване не последвало.
Продавали се имоти ведно със сгради, които не били упоменати и то на хора, които нямали право да ги купуват. Правили се и неизгодни за общината заменки. Имало непрозрачно проведени търгове и конкурси, на които се явявал по един участник. Според доклада на АДФИ, без да има право кметът продал на хора от обкръжението си и държавни имоти около сондажи.
От всички тези сделки общината била ощетена със стотици хиляди левове. В същото време продължава досъбирането на доказателства, като засега няма повдигнати обвинения. Обект на проверка можело да бъдат и други лица, като например нотариусите, които са изповядали сделките, както и да бъдат повдигнати обвинения на други лица, заявиха от СГП.
От прокуратурата подчертаха, че с честите молби са изменение на мерките от страна на обвиняемите се забавяло разследването и към съда беше отправено искане през следващите 45 дни да не бъде допускана нова молба, освен при сериозен здравословен проблем. Очакванията са, че до месец и половина разследването ще завърши.
Адвокатите на Искендер заявиха, че данните от доклада на АДФИ нямат отношение по обвиненията към кмета. Те пледираха, че договорът с единия оценител бил сключен през 2008 г. при предишния кмет и Искендер не знаел, че не отговарят на условията. Всички сделки минавали през Общинския съвет, като в кметството си има отдел по общинската собственост, който движи процедурите. Според тях, ако се следва логиката на прокуратурата, пред съда по делото можело да бъдат изправени и 8 областни управители на Хасково, заемали поста през последните години. Причината е, че те също имали отношение по част от сделките.
Мюмюн Искендер не сдържа емоциите си пред съда и каза, че е направил изключително много за общината и нейните жители.