3906

Мащабна акция! 150 души залесяват терени край моста на Стряма в град Баня

Събитията по случай Седмицата на гората в Подбалкана завършват днес с мащабна залесителна акция край град Баня, в която участваха  150 души – горски служители, пожарникари, доброволци от БЧК, служители от местни фирми, граждани. Край моста на Стряма до града бяха засадени над 4500 фиданки на дъб, ясен, явор, топола, киселец.

Преди започване на предвидените дейности участниците бяха инструктирани за процеса по залесяването и безопасността при работа.

Доброволците, сред които присъстваха родители и техните деца, научиха, че засаждането на фиданки е само първата стъпка, а следващите усилия по отглеждането на дръвчетата са от изключително значение, за да може след години да се превърнат в истинска гора, обясниха лесовъдите.

В Седмицата на гората Подбалкана почете най-значимите лесовъди на региона, допринесли за залесяване на терените с процеси на ерозия и спасяване на населените места от пороите. Лесовъди, горски служители, граждани и представители на местната власт посетиха паметни места и положиха цветя.

В Карлово карамфили отрупаха паметната плоча на Георги Банков, дългогодишен директор на Държавното горско стопанство и инициатор за създаването на Апостоловата гора в чест на 150 години от рождението на Васил Левски. Това се превърна в национална инициатива, в която участваха вестник „Народна култура“, редица интелектуалци, ученици и родолюбци от цялата страна. Апостоловата гора е полите на Стара планина в непосредствена близост до Карлово и любимо място за разходка на местните жители.

В Клисура бе почетено делото на инж. Стефан Дончев, първият инженер лесовъд в България, инициатор за залесяване на ерозиралите горски терени от южната страна на Стара планина от Клисура до Карлово и Калофер и спасяване на населените места от пороите.

На снимката: Паметникът "Клетва" на художника Кунчо Кунчев, посветен на делото на Васил Левски

 

В Калофер бяха положени цветя на паметните плоча на инж. Стефан Манджуков, също с голям принос в борбата срещу ерозията и пороите.

да може след години да се превърнат в истинска гора, обясниха лесовъдите.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?