3906

Бяла река почете 3 март с патриотични стихове

С химна на България, огромен трибагреник и патриотична поезия отбелязаха 147 години от освобождението на България в първомайското село Бяла река. От сутринта жители и гости се събраха пред читалище „Христо Смирненски“  за да почетат националния празник.

Младежи разпънаха огромен трибагреник и под звуците на „Боят настана“ тържествено преминаха по площада до новия паметник на войните освободители.

Тържеството откриха кметът на Бяла река Димитър Димитров, Светлана Велчева – председател на читалище „Христо Смирненски“ и Стефка Радичева – секретар-библиотекар. Кметът поздрави всички белореченци и гости със светлия ден и даде думата на читалищните дейци.

„Сведохме с преклонение глави пред паметника на войните освободители, почитайки паметта на героите, подарили ни днешния светъл ден.

 3 март 1878 г. е ден на сбъднати .

 Днес отбелязваме една от най-съкровените дати в календара на националната ни история. Освобождението на България от турско робство се нарежда сред най-значимите и съдбовни събития на страната ни,“ заяви Светлана Вълчева. 

„По традиция е редно да отдадем почит и на руските воини, без чиято помощ България не би могла да отхвърли 5-вековните окови", напомни тя. 

Да празнуват в Бяла река дойдоха представители на всички възрастови групи- от най-младите до най-старите. Присъстващите поздрави и Иванка Радева, председател на пенсионерския клуб в селото. А най-малките жители от Бяла река и Първомай въодушевено рецитираха патриотични стихове пред паметника.

Специален гост на тържеството бе журналистката Оля Ал-Ахмед, дъщеря на голямата българска поетеса Ваня Петкова, която е в основата на издигането на паметника на войните освободители в селото.

На 18 януари 1878 г. жителите на  Бяла река тържествено посрещнали с погачи и шарена сол руските освободителни войски от 1-и ескадрон на щабс капитан Александър Иванович Зданович в състава на 2-ра гвардейска кавалерийска дивизия, командвана от ген. Йосиф Гурко. „Вечна признателност на братята освободители!“ - пише още на паметната плоча.

 В архивите е посочено, че в този ден руските войски са стигнали до Бяла река, където са били радушно посрещнати от жителите му. Те дали храна и подслон на войниците и завели конете на водопой. Монументът е уникален по своята изработка и единствен по рода си с вградена в него икона на Св. Георги Победоносец.

Паметникът е изграден по изричното желание на голямата българска поетеса Ваня Петкова, която е имала къща в съседното село Езерово.

За съжаление тя не успява да го възстанови приживе и оставя бележка за поколенията на която пише: „Да се изгради паметника на руските воини освободите в Бяла река!!!“.

 Това поетесата си го е поставила като задача, но преждевременното й напускане на този свят не й дава възможността да я изпълни. Затова с тази мисия се заема нейната дъщеря – журналистката Оля Ал-Ахмед и паметникът от три години е вече факт.

„Скъпи жители на село Бяла река – честит празник! Това е най-българският празник, който никога не трябва да бъде подменян в историята на България. Нека младото поколение да продължава традициите на България и винаги да помнят, че най-святото нещо е Свободата. Но свободата има цена, която платиха и българските опълченци, и руските воини, загинали в Руско-турската война.

 

Тази свобода плати с кръвта си и Васил Левски и всички патриоти, загинали за свободата на България, за да може младото поколение да расте в свободна и суверенна България.

С тези думи журналистката Оля Ал-Ахмед поздрави всички присъстващи като и тя се присъедини към малките рецитатори на стихове пред паметника и поднесе поетичен поздрав със стихотворението на поетесата Ваня Петкова „Свобода“, написано специално за Освобождението на България.

Кметът на селото Димитър Димитров положи венец на паметника на войните освободители и покани всички присъстващи за полагане на цветя. После поведе право хоро, с българското знаме в ръка.

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?