Жители на Първенец с ултиматум: Ако не спрат кариерата за пясък, протести до дупка и оставки СНИМКИ/ВИДЕО
- 16:40, 08.04.2025
- 21:16, 08.04.2025
- 2080
- 0
Повече от 2000 души се подписаха срещу отварянето на кариерата
Ако РИОСВ-Пловдив не прекрати окончателно процедурата за откриването на кариера за добив на дребни пясъци и чакъли в Първенец, ще поискаме оставките на директора на екоинспекцията и на Басейнова дирекция. Това обяви пред "Марица" след края на общественото обсъждане на доклада по ОВОС председателят на Инициативния комитет срещу кариерата Димитър Воденичаров.
В понеделник следобед жители на Първенец и съседните населени места, сред които и двата пловдивски квартала Коматево и Прослав, се събраха в залата на читалището в селото, за да изслушат допълнения доклад на експертите и да заявят своето категорично "не" за откриването на кариера в района.
Както "Марица" писа, фирма "Толи" ЕООД иска да добива пясък и чакъл върху близо 210 дка в местността Иванчова чука. Това обаче се посреща с яростна съпротива от местните жители.
Инвеститорът не дойде, прати двама адвокати
Минути преди поредното обществено обсъждане протестиращите посрещнаха с мълчалив протест експертите, изготвили доклада. С плакати "Не гоним зли духове, гоним зли инвеститори" кукери застанаха пред читалището в Първенец.
Пейките и дърветата в близкия парк бяха облепени с призиви: "Край на процедурата или оставка на директора на РИОСВ, Басейнова дирекция", "Искаме чиста вода, чист въздух и плодородна земя".
Хората очакваха на обсъждането да присъства и управителят на "Толи" Тодор Воденичаров, но той изпрати двама адвокати и експерти. По-късно стана ясно, че е бил възпрепятстван по здравословни причини.
В залата да подкрепят хората от Първенец срещу кариерата бяха кметът на община "Родопи" Павел Михайлов, председателят на ОбС Владимир Маринов, инж. Димитър Куманов от "Балканка", Христо Николов от "Зелени Балкани", лидерът на "Изправи се.БГ" Мая Манолова, главният експерт от Областна управа-Пловдив инж. Митко Стойчев и др.
Срещата започна с изложение на експертите по допълнения от тях доклад. Още в началото те обясниха, че са независими, но наети от инвеститора да се произнесат как инвестиционното намерение би се отразило на компонентите на околната среда. Това бе третото обществено обсъждане, като последния път докладът бе върнат за допълване поради възражения на природозащитници и местните жители.
Кмет със свое проучване за подпочвените води
Напрежението в залата се покачи, когато експертите обявиха, че подпочвените води са на дълбочина 13 метра. Точката се оказва особено важна, тъй като опасенията на местните са, че кариерата може да погуби подпочвените води и да обезсуши района. Също така от това зависи и дълбочината, на която концесионерът ще получи разрешение да копае.
"Аз не ви вярвам", реагира остро кметът на община "Родопи" Павел Михайлов. И разказа, че часове преди събранието, с представители на Басейнова дирекция и Общината, са направили на място три изкопа, които показват, че водата не е на 13 метра, както твърдят експертите по доклада, а само на 5 метра. Михайлов попита защо проучването е правено в един от най-горещите месеци, когато не е паднала и капка дъжд, а не е направен сезонен мониторинг.
Кметът обясни в залата, че има и нарушение и в процедурата по Закона за подземните богатства. Първоначално подадените от инвеститора документи са за добив на индустриални материали, а сега те са заменени с пясъци и чакъли. Михайлов вече е изпратил писмо до министъра на енергетиката, МОСВ, премиера Росен Желязков, РИОСВ-Пловдив и областния управител проф. Христина Янчева.
"Тази кариера е недопустима, тъй като има шест решения на местни парламенти. Пет от тях са на Община "Родопи" и едно на Община Пловдив, които категорично заявяват, че са против. Недопустима е кариерата, защото противоречи на Плана за интегрирано развитие на общината, където категорично се заявява, че намеренията на Общината са да се развива туризмът", подчерта Павел Михайлов. Той напомни на експертите, че община "Родопи" е на второ място в страната по издадени разрешителни за строеж. "Това означава, че хората купуват и избират да построят тук своя мечтан дом, затова ние искаме да превърнат общината в най-доброто място за живот, а това е несъвместимо с кариерата", завърши местният управник.
Дават за пример разумен предприемач, който се отказал
Павел Михайлов разказа в залата как преди време строителен предприемач входирал инвестиционно намерение за добив на тикли в Храбрино. Това бе посрещнато с неодобрение от местните. Михайлов поканил на среща инвеститора и му разяснил мотивите на хората и какви ще са вредите от добива. Той обаче проявил разбиране и направил всичко необходимо да прекрати процедурата. Провокиран от успешната развръзка, Михайлов поканил и управителя на "Толи" на разговори, но въпреки мотивите и недоволството на хората той заявил, че няма да се откаже от инвестиционното си намерение.
Междувременно стана ясно, че Михайлов е изпратил писмо и до министъра на отбраната. С него пита дали е законосъобразно и целесъобразно в тази сложна геополитическа ситуация едно бивше летище да бъде заличено, имайки предвид, че в концесионната площ на "Толи" влиза бившето селскостопанско летище на Първенец.
Думата взе и Стойна Гечева, председател на Надзорния съвет на тържището до Първенец. Тя обясни, че са само на 1 км от бъдещата кариера. "Шест години хората в Коматево се борят, събират подписи и заявяват, че не искат кариера. Чудя се как държавата служи на инвеститора, а не на хората", обърна се Гечева към залата.
Председателят на Инициативния комитет срещу кариерата Димитър Воденичаров пък повдигна въпроса има ли алтернативен път, по който ще минават камионите от кариерата. Според него за такъв няма дадено положително становище от Пътната агенция. Експертите обаче контрираха, че такъв има и той няма да минава през селото, за да не пречи на местните.
Снимки: Валентина Биларева