4232

Вековна Христова плащаница "възкръсна" на Великден в Дедово СНИМКИ

На Великден с водосвет, отслужен от отец Димитър Карналов в църквата „Свети Атанасий“ в Дедово, бе вдъхнат нов живот на реставрираната над 150-годишна Христова плащаница.

 

Реставрацията на Светинята

Реставрацията на Светинята е творческо дело на дипломантката Косара Нинова с ръководител доц. д-р Стефан Белишки и консултант д-р Елица Цветкова от катедра „Консервация“ на Националната художествена академия в София. Според експертите плащаницата е постъпила в ателието по реставрация в Академията заради „цялостното тежко състояние на комплексната структура и загубената адхезия между отделните технологични слоеве“.

 

 

Създаването на плащаницата

Няма сведения за автор и конкретна година на създаването на плащаницата; било е през последната четвърт на 19. век, посочват реставраторите. Те детайлно характеризират хоризонтално ориентираното произведението. Фигуралната композиция е с неправилна форма с размери 36х69 см. В нарисуваната библейска сцена „Гробно ридание“ централно място е отредено на тялото на мъртвия Христос, обвито в характерната бяла ленена плащаница. Зад него в един ред отляво надясно на светлосин фон са изобразени: Йосиф Ариматейски – белобрад старец, обърнат надясно и поддържа под покрова главата на Христос; Св. Йоан Богослов, голобрад, облечен в яркозелен хитон и червен плащ; Св. Богородица – в светлосин мафорий със златни кантове и с молитвено скръстени ръце, за да измоли от сина си милост за хората; Св. Мария Магдалена – с розова дреха, яркозелен плащ и бял мафорий, със съд миро в ръце; Марта – с преклонена глава и в знак на скръб, също като Йоан Богослов, е покрила ръце с дрехата си – кафяв мафорий; Св. Никодим – в червена дреха и яркозелен плащ, придържа плащаницата в нозете на Исус Христос.

 

Историята

Вече реставрираната старинна Христова плащаница някога е била дарена на най-стария храм в Южните Родопи – 187-годишната днес църква „Свети Атанасий“ в Дедово. След това е била в параклис „Свети Дух“ в селото и на Велики Петък се е изнасяла за поклонение дълги години, което е причинило увреждането й.

 

Дарителската акция

Реставрацията на древната ритуална Плащаница „Полагане в гроба (Оплакване Христово)“ става възможна след успешно приключилата дарителска акция с участието не само на живеещите и свързаните с Дедово и 10-те вилни зони миряни, а и на десетки туристи и гости на селото.  

Обновената старинна светиня е положена в специална защитна кутия, с рамка под стъкло. След водосвета реставрираната Христова плащаница ще бъде пазена в църквата „Свети Атанасий“ в селото. Реликвата е първият експонат в бъдещия църковен музей, замислен от настоятелите.

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?