4020

Фейсбук не е само клюкарник: Родопски БГ мами родиха платформата "Смолян помага“

Че социалните мрежи не са само клюкарник, място за избиване на комплекси и селфита, за фукане къде сме били по света и евентуално с кого, доказа тази пролет една от най-мощните групи на Смолян във Фейсбук - „Майките на Смолян“.

От няколко години групата, според мнението на десетки жени от всякаква възраст от града, е най-добрият възможен справочник. Това, високо в планината, където няма всички удобства и услуги, каквито има в големите градове - като например денонощна аптека, макар и да е областен град, е особено ценно за повечето семейства. Като се почне от кой лекар е на смяна в неотложен кабинет, през ремонти в дома и интериора, детски и юношески забавления, доволство и недоволство от всякакви услуги, връзки с всякакви занаятчии, майстори, лекари, споделяне на опит в различни сфери, събития. С времето тази общност все повече и спонтанно излъчва и дарителски жестове. Хората даряват детски колички, легълца, абитуриентски рокли, дивани и какво ли не. Така в средата на март една от дамите - Златка Макрелова, също обявява легла за дарение.

„От къщата на баба ми имаше две легла с ракла, които реших да ги даря. Написах в „Майките на Смолян“ и с мен се свърза майка в нужда. Събрахме се хора, едно момче благотворително натовари и закара леглата. Оказа се, че жената има момиче на 7 и момче на 20 години. Взех им малко дрешки и хранителни продукти да ги зарадвам, за момиченцето - кукла. В същото време друга майка - Надежда Стайкова, обяви с пост в „Майките на Смолян“ акция за набиране на хранителни продукти за хора в нужда.

Получих повик да направя страница, която да бъде мост между доброто и нуждата или мост между хората, нуждаещи се и даващи, а името си дойде само от раз - “Смолян помага”. Без да се познаваме, просто спонтанно, писах на Надето дали не иска да я направя админ на страница „Смолян помага“. Тя веднага се съгласи и така започна всичко“, разказва Златка Макрелова.

Надежда Стайкова, от своя страна, обяснява как се мотивира да се включи сериозно в дарителски кампании. „Майките са много активни в тази група и има много ценна информация. Наскоро беше се разразил един спор на тема дарения, в който се включиха стотина майки. И аз им предложих

да си изберем всеки месец един човек, на когото да помагаме.

Тази енергия, която майките имаме, да се оползотвори. Предложих да съберем за двойка възрастни хора хранителни продукти от първа необходимост. Тогава Злати ми писа дали съм съгласна да съберем хранителни продукти за още едно семейство. Тогава се включи и Малина Кордова и предложи да направим освен за това семейство и дарителска кампания в групата на майките за хранителни продукти, които да се дарят на хора в нужда преди Байрам и Великден. И го направихме. Запознахме се трите в деня на събирането на хранителните продукти“, разказа Надежда Стайкова.

От този миг лавина от дарителски жестове залива „Майките на Смолян“. „Стана ясно, че много хора желаят да се включат. Много бързо се събираха нужните дарения и някои хора дори останаха разочаровани, че не могат да дарят“, разказват в един глас Надежда и Малина.

"Тогава предложих да направим хранителни пакети за много нуждаещи се, защото се поставих на мястото на тези хора, които са си решили да дарят, а не могат и не знаят на кого", каза Малина.

Така трите дами решават два пъти в седмицата да стоят на определено място и да събират хранителни продукти, докато напълнят автомобилите си.

„При акциите колата ми почти лягаше на асфалта, но доставихме продуктите. Много са добрите хора в Смолян. Носят много хубави пакети с продукти, от сърце. Уникалното е и после - като ги предаваш на хората в нужда. Като виждаш толкова много добрина сред дарителите, а след това, като ме прегърна и една възрастна жена и ме целуна, и се разтреперах. Това се случи и на Надето. Бяхме разтърсени от вълнение“, разказва Малина.

В смолянския квартал Долно Райково раздават 15 чанти с хранителни продукти

„Не знаехме на кого да ги дарим. Примата на зевзеците Веселина Бабаджанкова, която е от квартала и познава всички, ни насочи към възрастните хора, които най-много се нуждаят. Тези пенсионери много се зарадваха, половината се разплакаха. Мислех си, че някой ще се разсърди, ще ни откаже да вземе чанта с дарения. Напротив, те ни благодаряха, радваха се, че някой се е сетил за тях, чувстваха се много специални“, разказват Надя и Малина.

Следва такава лавина от кампании, че вече ги подреждат в таблица. „Два дни събирахме хранителни продукти около Байрам. Там събрахме около 120 торби. След това събирахме храни, перилни и почистващи препарати за две майки с болни деца. Оттам разбрахме, че едната майка има нужда от легло, защото спят на счупено. Оттам се включиха и фирми с дарения. Едни подариха матрак, други изработиха легло, трети - почистващи и перилни препарати. Друг човек купи гардероб за едно от семействата. След това купихме дрехи за мъж със свръхтегло, който се лекуваше в психиатрията в кв. Устово.  Човекът тежеше 150 кг и нямаше никакви дрехи, набавихме му. И сега в момента имаме кампания за събиране на хранителни продукти за възрастни хора в града и около Смолян. Този четвъртък трите дами събраха куп дарения на паркинга на общинската администрация. Предстоящият вторник на същото място отново ще събират хранителни продукти. „Логистично чрез кметове, познати и различни хора разбираме кой от какво има нужда и правим списък и колкото съберем, ще го раздадем“, каза Златка.

И трите са категорични, че не искат да се знае, нито да снимат хората, на които се дарява. Единственото оповестено име на човек, за когото събират средства, е на 55-годишната Роза Гиритлиева, която е с множествена склероза и живее в кв. Райково в Смолян.

Нейната съдба е тежкото заболяване да я превърне в затворник вкъщи

в продължение на 7 години. Необходими са близо 33 хиляди лева за изграждане на платформа, с която Роза да излиза от терасата на апартамента по асансьор до улицата.

Както „Марица“ разказа, семейство Гиритлиеви кандидатствали с проект по програма на Министерството на труда и социалната политика, по която на хора с увреждания може да се финансира изграждането на асансьор, подемник. Проектът е отхвърлен, защото най-удобно за семейството е съоръжението да се направи откъм терасата на апартамента. А програмата позволява изграждането на такъв подемник само по стълбите след съгласието на етажната собственост, тъй като съоръжението трябва да е полезно не само за едно семейство. Гиритлиеви имат разрешение за строеж от Общината.

„От терасата е най-хубаво да се излиза, понеже е един метър надолу с асансьора. Аз започнах да събирам пари за асансьор от роднини и приятели, но не стигат. Мечтая съпругата ми да излиза навън, само в леглото лежи“, каза съпругът Севдалин, който пък има проблем със зрението.

Дамският триумвират на платформата „Смолян помага“ замисля и други инициативи. „Високо в планината, където заплатите са най-ниски, хората влагат повече пари за отопление, тъй като зимата е двойно по-дълга, а всички стоки се докарват само на колела и често са по-скъпи от полето. Във времена на отчуждение, повсеместен стрес и агресия това, което правят както тези три дами, така и дарителите, е начинът всички да се чувстваме на мястото си, ценни, нормални и полезни, жизнени и променящи времето. Да даваме пример на децата си и да вдъхваме на себе си и другите надежда, че не всички ценности са загубени, защото всеки може да ги съживява постоянно с лично действие“, каза Веселина Бабаджанкова.

А всеки, който следи групата „Майките на Смолян“, е наясно, че дамите вътре имат мощната енергия на цяла армия, която не само приказва, но и действа.

Колкото до трите дами, от съдбите им става ясно, че години наред всяка от тях е била подготвяна от живота с епизодични случаи, в които са издържали изпитите за човечност. Защото трябва да имаш голямо сърце, за да понесеш както много чужда болка, така и много чужда радост.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 2 оценки
5/5 от 2 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?