3906

Откриха древен музикален инструмент в Пещерно жилище „Чая“

Екипът, който проучва Пещерно жилище „Чая“ в местността „Янчовица“ край Чепеларе в последните години, обяви подробности за последните си находки. За археолозите сред най-интересните артефакти, открити и проучени след миналия сезон, са два идентични костни предмета, направени от метаподи на дива свиня, продупчени в средата, като отворите са скосени и добре изгладени. Те представляват т.нар. buzzer или buzz bone, което се интерпретира като музикален инструмент, който издава хъркащи звуци. Срещат се най-често през Средновековието, но има данни и за такива от бронзовата и ранната желязна епохи. Сред находките са и амулети от зъби на едри хищници. Все повече се прокрадва хипотезата, че пещерата е възможно да е използвана и за ритуални практики (светилище) в определени периоди, отбелязат експертите.

„Наред с голямото количество интересни археологични находки открити през последните години на проучвания, тази малка пещера се оказа, че крие и множество тайни за отдавна изчезнали праисторически животни, населявали околностите на Чепеларе. Сред пещерните отложения тази година разкрихме фосилни останки от редица интересни видове животни, чрез които доказахме присъствието им в този регион на Родопите. Сред тях са зъби и кости от пещерен лъв, пещерни мечки, червен вълк, зубри, турове, алпийски козирог, бобри, степни порове и други представители на късноплейстоценската гръбначна фауна, населявала нашите земи преди хилядолетия“. Всички тези интересни находки вече са изложени в Музея на родопския карст в гр. Чепеларе. Те несъмнено обогатиха нашата експозиция, правейки я още по интригуваща, казват от музея.

За пета поредна година Община Чепеларе ще финансира проучванията, които не само обогатяват експозицията на Музея на родопския карст, знанията ни за нашите предци, но и развиват културно-историческия туризъм на територията й.

През 2023 г. бяха открити куп древни находки, доказателства за живота в пещерата в периода от 15-ти в. пр. Хр. до 7 в. пр. Хр. Сред тях са двоен кантаросовиден съд, керамични купи, прешлен за вретено, бронзова гривна и игла от фибула, множество костни инструменти и кремъчно сечиво. Сред откритията е доста рядко срещан съд от времето на ранната желязна епоха, 7 в. пр. Хр. Той се предполага, че е служил за смесване на течности. Освен другите открития, са намерени и части от човешки останки. 

В екипа, който проучва Пещерно жилище "Чая" са доц. д-р Костадин Кисьов и София Христева – археолог в Регионален археологически музей – Пловдив. Тази година с осигуреното финансиране от Община Чепеларе предстоят финалните проучвания и експониране на обиталището в музей „на живо“. 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?