4232

Арх. Петко Прокопиев, главен архитект на район „Тракия”: Не бих разрешил строеж, който е в отклонение от правила и норми

  • Демокрацията отвори кутията на Пандора и в „Тракия - частната инициатива взе връх

  • Архитектите носим и споделяме несправедливо цялата вина на професията си 

  • Таксите за разрешителните за строеж трябва да се увеличат, това няма да срине пазара 

       

 

- Арх. Прокопиев, много жители на „Тракия” обичат своя район, макар че дълго време го наричахме „спалня”. Вие сте свързан лично и професионално с „Тракия”, работихте преди време като главен архитект и наскоро се върнахте отново на този пост след конкурс. Остана ли нещо от „спалнята” след масовото застрояване през последните три десетилетия?

-  Част от онази „Тракия” е запазена и днес в този си вид като пример за социалистическото градоустройство - за добро или лошо. И сега виждаме едропанелни сгради с прилежащи пространства, обслужващи улици, паркинги, детски градини и - за съжаление - нереализираното благоустрояване. Виждаме самоделни беседки пред входовете, баби с внучетата да си играят и мъже с бутилка бира след работа. Хората харесват „Тракия” точно такава. Често чувам колко по-добри са разпределенията в старите панелки в сравнение с това, което правим днес. И може би неслучайно пловдивчани  няколко години избираха „Тракия” за най-добър квартал за живеене в Пловдив. Но демокрацията отвори кутията на Пандора и в „Тракия” се случи това, както и навсякъде - след толкова години социализъм и планово развитие частната инициатива взе връх, такива станаха времената.

 


- Защо се стигна до абсурдната ситуация живеещите в блоковете да протестират срещу изграждането на детски ясли, за да спасят малкото оцелели незастроени пространства?

- В правилата и норми по устройство на територията основното понятие е застрояване, с ясно записани показатели в устройствените планове. Понятието"презастрояване " е жаргон, който посочва реализирано строителство в отклонение от тези правила. Мегастроежите, които се строят единствено в защита на частния интерес с подигравателната употреба в името си на думата „парк” или "грийн", влошават стандарта на обитаване на териториите, натоварват пътната и техническата инфраструктура.

Факт е, че съществуващите сгради имат вече проблем с налягането и дебита във  водопроводните  инсталации. Тоталното подземно застрояване на големи площи отвежда повърхностните води директно в канализацията и към пречиствателната станция, оразмерени при съвсем различни нормативи и условия. И е важно, че повечето от тези "паркове" са взе още строежи, а в по-голямата си част построените са необитаеми. Но всеки самостоятелен обект в тях води поне един автомобил.

Случайно избран пример с данни от кадастралната карта - урегулиран имот с площ около 16 дка, с подземно и надземно застрояване 82%, другото са тротоари, паркинги и  трайни настилки. Общата РЗП е над 50 000 кв. м, стотици жилища. В  ОУП на Пловдив и подробните планове е записано 50% плътност на застрояване и 30% озеленяване - или 1/3 от имота с площ 5000 кв. м. В действителност зеленината в този имот е под 300 кв. м.

Сигурно има и добри примери някъде - може би и в Пловдив - на истински богатите и отговорни предприемачи, които приемат, че не всичко е пари. Те могат да си позволят разхищение на площи и щедрост, както меценатите в културата, които ценят и уважават Пловдив и времето, което ги е създало.

 


- Кой носи отговорност за разминаването между правилата в Общия устройствен план и реалната картина, която виждаме в целия град?

- Гражданите често обвиняват кметовете, но тяхната вина е дотолкова,че позволяват това да се случва в техния мандат. Ние създаваме устройствените планове на всички нива, с ясно и категорично записани параметри и правила, които се приемат от общинските съвети. В реализацията на всеки проект участват архитекти - като проектанти, консултанти на различни постове и длъжности. Главният архитект е публична фигура в администрацията, с правомощия и отговорности, регламентирани по закон и съизмерими с тези на кмета на общината. Виждаме колко спорен се оказа конкурсът за избор на главен архитект на София.

Всичко започва от ясните намерения на възложителя, който идва при нас с кратко и просто задание: "Колкото повече, толкова повече!", както казва  Мечо Пух, болезнено актуален. Готовите  проекти предлагат реализация на красиви "зелени" сгради, с двустайни апартаменти по 45 кв. м и тристайни по 55.  Бързо строителство, въвеждане в експлоатация, излизат на пазара и всички са доволни. И ходим на море в Гърция, защото нашето „го съсипаха“. Всъщност това е парадоксът - със съгласието на администрацията частният интерес реализира проекти, с които нарушава средата и нормите на  обитаване. Усвояват се нови територии без инфраструктура и след това същата администрация опитва да компенсира това, което е пропуснато в проектите и липсва.

В тази връзка посочвам пример. Предстои проектиране и изграждане на ретензионни (компенсаторни) резервоари към главния клон на канализацията по бул. "Освобождение" в "Тракия" - сложно инженерно съоръжение с все още неясна строителна стойност. При високи дебити мрежата се натоварва и става напорна с всички последици от това.

 

- Община Пловдив възнамерява да увеличи таксите за издаване на строителни разрешения с мотив, че продължава да се наблюдава строителен бум, а за инфраструктурата са необходими средства. 

- Ето затова таксите по издаване на строителните книжа трябва да бъдат увеличени. Гледните точки по тази актуална тема са различни, на "Бизнесът за Пловдив" е: „Ако това се приеме, предстои рязко повишение в цените на новото строителство!“. Ами да добавят 9 евро върху 1100 евро на кв./м! Това ли ще срине пазара!?

 


- Вие бихте ли одобрили проект, който нарушава нормалната градска среда? 

- Отказвал съм одобряване на такива проекти като главен архитект на община Асеновград. Районните архитекти на Пловдив се произнасят съгласно предоставените им правомощия от главния архитект на общината. За яснота ще дам пример - жилищни и смесени сгради с височина до 5 етажа или други сгради с различно предназначение. Тъй като устройствените планове на „Тракия” не предвиждат такова застрояване, ние се занимаваме предимно с преместваеми обекти, павилиони и сергии. Такъв проект няма да влезе в район „Тракия.” Ще бъде внесен в Община Пловдив.

 


- Като главен архитект на района можете ли да спрете масовото застрояване на свободните пространства?

- След като написахте, че новият стар главен архитект е спечелил конкурса в „Тракия”, първите коментари бяха: "Е, сега вече ще застроят и улиците!". Ще кажа: Няма да ги застроим, когато това зависи от мен! Сега казвам само - не трябва! Всеки архитект има професионална отговорност, която стига до условна граница, дори с бариера, въпрос на личен избор. Но както полицаите, съдиите, контролните органи или други съсловия и ние носим и споделяме несправедливо цялата вина на професията си!

 

- Ако обявят конкурс за главен архитект на Пловдив, бихте ли кандидатствали?

- Не знам, може би. Към настоящия момент няма обявен конкурс. Искам обаче да споделя нещо за конкурса за главен архитект в „Тракия” и да изкажа уважението си към кмета на района Георги Гатев. В 7-членната комисия, назначена с негова заповед, бяха включени като външни членове четирима архитекти.

 


- Постоянно се водят спорове дали обществените поръчки, възлагани на инженеринг - проектиране, строителство и авторски надзор, са добра форма. По тази причина Камарата на архитектите оспорваше поръчките за изграждане на три училищни сгради в Пловдив. Какво е Вашето мнение?

- Спорът между КАБ и Община Пловдив в лицето на зам.-кмета Владимир Темелков беше много актуална тема. Както разбрахме от решението на ВАС, всичко по тези поръчки е законосъобразно, приемаме го. И толкоз! Всъщност въпросът беше дали знаковата сграда на Математическата гимназия, за която говорим от 30 години, не заслужава малко повече уважение, търпение, че дори и закъснение с още три месеца. Г-н Темелков идва от бизнеса, там правилата са ясни - договори, пари, срокове и повече пари. Но се съмнявам, че в частния си бизнес ще плати милиони за нещо, което ще види за първи път след 3 години може би! И тогава да прецени харесва ли му и дали струва толкова, но това ще е само негов риск. Публичната администрация е нещо по-сложно, отговорностите са други, решенията - мотивирани, а личните амбиции и емоции трябва да останат на заден план.

Разбира се, нямам съмнение, че моят приятел и колега арх. Тодор Абаджиев ще представи добър проект, но бих искал да го сравня с такъв примерно от Нидерландия, Румъния или софийски, но това става чрез архитектурен конкурс. Според мен инженерингът като подход е подходящ за реализация на инфраструктурни проекти, за ремонти и реконструкции, но не и за знакови сгради в публичното пространство.

 


- Какво искате да направите като главен архитект на район „Тракия”?

- В такива случай обикновено се споделя за предизвикателството да подпомагам с работата си кмета на район „Тракия” за изпълнение на програмата, за търсене на нови решения с цел създаването на по-добра среда и качество на живота на тракийци, за чисти, красиви публични пространства,  да опазваме или изграждаме нови паркове.

Ще опитаме да възстановим гражданските съвети и пряката им връзка с администрацията.  Ще говорим как да решим проблема с опазването на зелени площи, премахването на "калните петна", с кризата с паркирането. Предстои изграждане на етажен паркинг, може би и втори. Ще работим за  строителство на подземни гаражи в прилежащите площи на сградите, благоустрояване, озеленяване, което да се реализира от етажните собствености и сдружения след учредяване право на строеж в тяхно лице.

Предстои изготвянето на паркоустройствен план на "Лаута", всъщност това ще бъде първият, с отговорно извършена фитосанитарна оценка и геодезическо заснемане. С проектна готовност и финансиране предстои реализация на друг важен проект за парк "Кан Крум".

Разбира се, проблемите са много. И е много тъжно и си ядосан, както казва един партиен лидер, когато си безсилен да промениш нещо - дори да става въпрос за бърз ремонт на тротоар или за счупените стъкла и ръждясалия павилион на автобусната спирка. Районните администрации  работят в съответствие с предоставените им правомощия и бюджети.

Няма да чуете от мен обещания, които не мога да изпълня. Ще нося лична отговорност за всички действия и бездействия на важна част от районната администрация в съответствие с делегираните ми функции от главния архитект на Община Пловдив. Другото са правила, независимо дали ни харесват или не.

 



Арх. Петко Прокопиев е завършил ВИАС - София. Има богат професионален и административен опит. Работил е в Пловдивската проектантска организация, на частна практика със собствено архитектурно бюро, през 1992-2007 г. е главен архитект в „Тракия“. През 2020 г. след конкурс е назначен за главен архитект на Община Асеновград, а след решението му да напусне тази длъжност е изпратен с плакет и грамота за висок професионализъм и всеотдайна работа. През март тази година се връща отново като главен архитект в „Тракия” след спечелен конкурс. Има множество проекти, един от тях е за реконструкцията на Цар-Симеоновата градина.

Оцени новината

Оцени новината
4.5/5 от 13 оценки
4.5/5 от 13 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?