Елена Поптодорова: Търговската политика на Тръмп ще засегне автомобилната ни индустрия
- 08:30, 11.04.2025
- 11:32, 14.04.2025
- 2793
- 0
При Тръмп комбинацията от инстинкт на играч на покер и начин на мислене вещае политика на „стоп - старт“ в САЩ и навън
Европейците и американците трябва максимално да се възползват от 90-дневната пауза, за да съхранят трансатлантическите търговски отношения
Любопитно е как ще се развие нататък този данъчен „пинг-понг“ между САЩ и Китай
Тръмп може да харесва Путин, но дали Путин харесва Тръмп, е друг въпрос
- Г-жо Поптодорова, с високите мита, които наложи, американският президент Доналд Тръмп обяви търговска война на Европа и Азия. И типично в негов стил, почти направи кръгом, като неочаквано обяви 90- дневна пауза. Какво да очакваме от тези полюсни решения и какви ще са последиците?
- Ако подходът бе по-стратегически, политиката с високи мита и санкции можеше да проработи. За съжаление, начинът, по който стартира, действително даде началото на нова търговска война, въпреки че президентът Тръмп обяви, че това е декларация за икономическа независимост. Това стъпва на негови убеждения, които са дългогодишни - още отпреди 35 години, когато е далече от голямата политика. И като бизнесмен „бие“ тревога и възразява - цитирам: „срещу т.нар. съюзници на САЩ като Германия и Япония, които ограбват Америка чрез износа на коли“. Така че президентът Тръмп има трайно мислене, не му е хрумнало случайно и няма да отмине. Той има основание да претендира за корекции в търговския баланс на САЩ с редица държави, включително с Европейския съюз, но много зависи от подхода към такива дискусии и преговори. Възприе се, за съжаление, безпрецедентно и ненужно остър, дори враждебен език и подход към ЕС.
Въпреки категоричните твърдения, че няма да промени тази политика, Тръмп направи внезапно „кръгом“ и възприе искането за 90-дневно отлагане на действието на митата, формулирано в проект за резолюция в Сената на САЩ, под който стоят подписите и на демократи, и на републиканци. Добавиха се тревожни предупреждения от членове на правителството и от най-големите мултимилиардни компании за катастрофалния ефект на тази политика най-напред върху американския бизнес и потребителите. Сривът на капиталовите пазари в света беше най-мощното доказателство. Започна и паническа разпродажба на американски ценни книжа. Тръмп нямаше друг ход, освен рязка промяна в политиката си.
Изключение прави само Китай, за който митата скочиха на 125%, след като се опълчи рязко с ответно вдигане на налозите за САЩ на 84%. Любопитно е как ще се развие нататък този данъчен „пинг-понг“ между тях. Китай обяви, че е готов за преговори, но иска уважително отношение.
Подобно на много държави, Европейският съюз има готовност за преговори. От съобщенията разбираме, че са започнали разговори с Израел, Виетнам и др. Но както се казва, „за танго трябват двама“, така че, ако САЩ откажат, ще вървим с 25% мита. При Тръмп комбинацията от инстинкт на играч на покер и начин на мислене вещае политика на „стоп - старт“ както вътре в САЩ, така и навън. Видяхме многобройните протести там, включително и в Европа. Вече е налице ефектът върху предприятията в автомобилостроенето в Европа, особено в Германия. Това няма как да не се отрази, макар и с по-малка щета, и на България, защото в страната ни има предприятия, които са поддоставчици на части за автомобилната индустрия.
- От Европейския парламент обявиха, че предложението за търговски ответни мерки срещу САЩ е получило необходимата подкрепа от държавите членки. Отделно, тази седмица Делегация на ЕП за връзки със САЩ пътува за разговори с Конгреса именно заради митата. Какво да очакваме?
- Да, това е много добре, но парламентарната визита няма да доведе до решения. Решенията взима изпълнителната власт - президентът, търговският представител на САЩ, който е стожер на политиката на Тръмп. Трябва да има среща на европейското правителство чрез упълномощен преговорен екип с американското правителство.
Отношенията с Америка са важни, защото тя има специално значение и за Европа, и за България. Европейците и американците трябва максимално да се възползват от тази 90-дневна пауза, за да съхранят трансатлантическите търговски отношения.
Получи се нещо много иронично - вътрешнополитическата кампания, която следва да е в рамките на САЩ, сега излезе извън границите на държавата и стигна до Европа, защото в европейската уредба президентът Тръмп провижда едва ли не едно продължение на Демократическата партия. Това подсилва обвиненията към Европа за некоректен съюзник и користен партньор в търговските отношения.
- А адекватна ли бе контрареакцията на Европа с насрещните тарифи от 25% върху редица американски стоки, а след като Тръмп даде "заден", и ЕК веднага обяви 90 дни пауза?
- Да, Европа реагира, но виждате, че веднага натисна копче „стоп“ след обявяването на 90-дневната пауза и очаква да започнат преговори с американския търговски екип. Тези 25% стъпват на оценки и са резултат на секторни анализи за кои стоки могат да бъдат наложени. Остава да видим как ще се развият разговорите. Моята надежда е Конгресът да си върне обратно правомощията, а големите бизнеси да се успокоят.
- Но именно представител на големия бизнес в САЩ, милиардерът Бил Акман, заяви, че САЩ се насочват към „икономическа ядрена зима“ в резултат на новите мита. Колко време може да продължи тази зима?
- Бил Акман е поддръжник на Тръмп, и то много активен. Тук можем да добавим и изненадващото поведение на Илън Мъск, който преди дни говореше за нулеви мита между Европа и САЩ и призова Тръмп да преформатира политиката си. Но не бива да очакваме той да признае някаква грешка. Ето последната рязка промяна по митата той нарече елемент от политическата му тактика. Все пак си мисля, че този инстинкт, за който Тръмп претендира - да се сключи добра сделка, накрая ще надделее и ще му подскаже, че по пътеката на търговска война ще инкасира загуби.
Но много важно е да се разбере, че не Тръмп предизвика цялата световна буря. Тръмп е резултат, а не причина. Той е резултат на събития, които в Америка вървят доста отдавна. Напрежението в американското общество се наблюдава още от времето на Барак Обама. Около 11 септември имаше едно забележително обединение на нацията, след което започна натрупване на икономическо, етническо и расово напрежение и разделение. Затова Тръмп е резултат на тези процеси и пристъпва към решаване на тежки проблеми на Америка по начин, по който той смята, че може да се справи. Дори когато Америка продължи с друга администрация, тя няма да върне онази обща парадигма на живот, която Европа и Америка споделяха в предишните 80 години. Много важно е да се запази връзката между Европа и САЩ, но е важно също Америка да си върне духа на свобода и възможности за всички, с който тя се ражда като опозиция на Европа преди повече от 250 години и с който се превърна в обетованата и мечтаната земя, в „светещия град на хълма“.
- Според Вас сривът, който се получи миналата седмица на световните пазари, може ли да повлече глобална рецесия?
- Много наблюдатели имат такива опасения. Според специалистите борсата е чувствително „животно“, като живака в термометъра - лесно се качва нагоре и лесно пада. И невинаги това тревожно движение на борсата е повод за дългосрочни прогнози, но отразява моментната картина. Всеки ден ни се поднася нещо ново, така че прогнозите на анализаторите са по-скоро краткосрочни. Някои обаче смятат, че САЩ вече е в преддверието на рецесия. Всъщност въвеждането на 90-дневната пауза в данъчните налози е също опит на Тръмп да избегне или поне да забави такова развитие.
- Как ще коментирате идеята на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард ЕС да създаде алтернатива на американските карти и платформи за разплащане, с цел осигуряване на финансов суверенитет?
- Това ще е екстремна спасителна мярка, но при всички случаи ще наруши системата на разплащания. Мнозина обаче твърдят, че целта на Тръмп и неговата администрация е да се девалвира американският долар и той да изгуби ролята си на основна резервна валута. Това ще доведе до друга голяма цел на американския президент - евтин внос и скъп износ. Но дали това ще стане по начина, по който се планира, тепърва ще разберем. Очевидно тази цел минава през обезценяване на долара, което пък ще лиши САЩ от водеща роля в глобалния свят. В същото време ще освободи вакуум за навлизане на други икономически сили, като Китай, който разполага с ресурса, амбицията и вече създадените мрежи за проникване. Мнозина нарекоха действията на Тръмп ритуално самоубийство. Този речник, заедно с термин като „икономическа ядрена зима“, за който стана въпрос, предизвиква голяма тревожност.
- Намирате ли голяма разлика в политиката на президента Тръмп между първия и сегашния му мандат?
- Доналд Тръмп следва предишната си политика и през петте години извън властта се е подготвял много сериозно за сегашния си мандат. Това, което прави, е дежавю. Мита бяха наложени и в първия му мандат. Игран е също и опитът за пробив в отношенията с Русия. Тръмп може да харесва Путин, но дали Путин харесва Тръмп, е друг въпрос. От личния ми опит с редица американски президенти знам, че всеки от тях е изкушен от амбицията той да извърши големия пробив в отношенията с Кремъл и той да е американският президент, който ще успее така да премоделира отношенията с Русия, така да очарова и приласкае обитателя на Кремъл, че да се получи общ и споделен начин на съществуване между Америка и Русия. Но нито един американски президент не е успял и няма да успее, защото в ДНК-то на Русия е заложен страх, недоверие, а и неразбиране на Запада. В цялата си история - дали като империя, дали като СССР, или като Руска федерация - страната е живяла с целенасочена политика да отблъсква Запада и никога няма да се приобщи към него. И Тръмп ще се сблъска отново с тази невъзможност, но явно и той продължава да иска да мине по целия път на напразни усилия.
- Европа залагаше големи надежди, които не се оправдаха, че Доналд Тръмп, който даваше сигнали в предизборната си кампания, че ако спечели президентския пост, ще стопира едва ли не с магическа пръчка войната между Русия и Украйна. Това не се случи и Европа трескаво започна да се готви за масово превъоръжаване. Това звучи много страшно за обикновения човек, който мисли, че се готвим за война.
- Никога не съм смятала, че Тръмп ще спре войната между Русия и Украйна. На това се надяваха проруските кръгове и затова имаше такъв възторг от избора му за президент. А при подсказаната от президента Тръмп висока вероятност Америка да оттегли защитния си чадър, Европа непременно трябва да се погрижи за своята отбрана.
Ние, европейците, трябва да можем сами да защитим себе си и да запазим начина си на живот, постиженията и придобивките си. За да може както НАТО е най-успешната отбранителна организация в света, ЕС да се съхрани като най-добрата форма на обединение на държави. И неслучайно сигурността беше изведена като европейски приоритет, за да можем да се защитим от агресивни интервенции. В оценката за доклада, който беше приет от нашето правителство за състоянието на националната ни сигурност и въоръжени сили, като пряка заплаха логично е посочена Русия. Докладът е стъпил на класифицирана информация от партньорските служби, на общите решения на ЕС и НАТО.
Преди разузнавателните служби по-предпазливо изнасяха информация за тази заплаха, но след агресията на Русия срещу Украйна стана ясно, че заплахата трябва да се формулира на висок глас, а обществото да разбира защо се налага да се засилва отбраната на ЕС, да се дават повече пари за отбрана.
Най-тежкият риск според мен е, че имаме едно противоборство между затворено и отворено общество. Затвореното руско общество се е капсулирало и зазидало по начин, който не позволява да прониква информация от нашия свят. В замяна на това нашите отворени общества са изложени на всякакви влияния и атаки, включително с фалшива информация и неверни твърдения, които трудно се опровергават, а това е битка, за която не сме подготвени. Така че ние не се готвим за истинска война, а да защитим най-ценното, което България е успяла да постигне през последните 30 години - членството си в ЕС и в НАТО.
Елена Поптодорова е дипломат и анализатор международник. Завършила е английска и италианска филология в СУ, дипломация в УНСС. Специализира във Великобритания и Италия. Дългогодишен посланик на България в САЩ. Депутат с 4 мандата в парламента. Вицепрезидент на Асоциацията на Атлантическия договор, директор за евро-атлантически дейности в българския Атлантически клуб.