Иван Стоянов, зам.- кмет на Пловдив: Предлагаме два ринга без замърсяващи автомобили, контролът ще е с видеокамери
- 09:00, 08.04.2025
- 13:32, 08.04.2025
- Валентина Йеремиева
- 7452
- 21
- Г-н Стоянов, в новата Програма за подобряване на атмосферния въздух в Пловдив сте планирали въвеждане на зони с ниски емисии като една от мерките срещу замърсяване. Какви са първите действия, които предприемате
- Внасяме в МОСВ отчет по две мерки от Националната програма за опазване на чистотата на атмосферния въздух. Едната мярка касае битовото отопление и подмяната на печки на дърва и въглища с екологични отоплителни уреди, другата - за действия във връзка с предстоящото въвеждане на зони с ниски емисии на вредни вещества във въздуха, в които ще се ограничава движението на МПС в зависимост от категоризацията им в екологичните групи. Вече имаме становище от ОП „Организация и контрол на транспорта” по наредба, която трябва да подготвим, да я прецизираме и да внесем за обсъждане в Общинския съвет. От предприятието предлагат да се оформят два ринга с ограничения за замърсяващите автомобили с ниска екологична норма. Вариантите са следните: зона "Голям ринг" да обхваща кварталите между булевардите „Христо Ботев”, „Васил Априлов”, „Шести септември” и „Източен”. Заради специфичната организация на движението в Пловдив, свързано с преминаващата през града река и недостатъчен брой мостове, следва границите на големия ринг на запад да се ограничат до бул. „Васил Априлов”. За зона "Малък ринг" се предлага карето между булевардите „Руски”, „Христо Ботев”, „Цар Борис III Обединител” и "Шести септември".
- Какви автомобили ще се допускат в зоните с ниски емисии?
- В Пловдив е направено проучване, но тепърва предстои да се изготви наредба, която ще регламентира достъпа на колите. В момента тече обсъждане. От Общинска дирекция „Екология” дадоха предложение до ОП ОКТ, те направиха своите забележки и промени, като следващата стъпка е да внесем проекта на наредбата в Общинския съвет. След това ще кандидатстваме по ОП „Околна среда”, приоритет „Въздух 2021-2027”. Предвижда се да се разработи електронен регистър за имащи право за движение в зоните с ниски емисии. ОП „Паркиране и репатриране” разполага с регистър на живеещите в синя зона, но трябва добре да си преценим кои групи ще имат достъп до зоните и кои няма да влизат. Обсъждаме в зона "Малък ринг" - между булевардите „Руски”, „Христо Ботев”, „Цар Борис III Обединител” и "Шести септември", да се въведе забрана от категория М1 и N1 с екологична група първа за коли с бензинови двигатели и екологична група първа и втора - за дизелови коли, считано от 1 ноември 2027 г. От 1 ноември 2029 г. в същата зона да се забрани движението на МПС-та от категории М1 и N1 с екологична група втора - за коли с бензинови двигатели, и група трета - за МПС с дизел.
Забраната за зоната между булевардите „Руски”, „Христо Ботев”, „Цар Борис III Обединител” и "Марица - юг" ще се въведе от 1 ноември 2027 г.
За зона "Голям ринг" - между булевардите "Васил Априлов", "Източен", "Христо Ботев" и "Шести септември", считано от 1 ноември 2029 г., предлагаме да се въведе забрана за движение на МПС от категории М1 и N1 с екологична група първа - с бензинови двигатели, и група първа и втора - с дизел. От 1 ноември 2030 г. в същата зона да се забрани движението на МПС от категория М1 и N1 с екологична група втора - за бензинови автомобили, и група трета - с дизелови двигатели.
Най-големи предимства ще има за електрически автомобили - те ще се допускат навсякъде.
- Как ще се контролира достъп на колите в чистата зона?
- На входовете ще бъдат монтирани видеокамери, табели и пътни знаци на български и английски език. От ОП ОКТ предлагат контролът да се извършва чрез нов софтуер от ОП „Паркиране и репатриране”, което обслужва синя зона и има регистър на живеещите в обхвата <210>. Така няма да има нужда да създаваме ново звено. Те ще имат право да налагат санкции на нарушителите.
- Кога реално ще влязат в сила ограниченията за стари автомобили в чистите зони?
- Засега имаме само предложение, което ще бъде подложено на дискусия, включително и за сроковете. В Програмата за подобряване на атмосферния въздух сме си поставили целите, които трябва да изпълняваме, и колкото по-бързо въведем мерките, толкова е по-добре. От ОП ОКТ предлагат първите ограничения в малкия ринг да се въведат от 1 ноември 2027 г. По програмата работим много сериозно, включително по мерките за ограничаване на битово отопление с твърдо гориво - основен замърсител на въздуха в Пловдив, особено в зимните месеци. Една от мерките е създаване на зони с ниски емисии за бита, в която ще се въведе забрана за печки на дърва и въглища в кварталите с централна топлофикация и газификация.
Предвижда се да изработим електронен регистър за имащи право за движение в зоните
Първият етап от програмата е изпълнен, като от безвъзмездната смяна на печки са се възползвали около 3200 домакинства. Сега работим по втория етап и очакваме близо 4000 домакинства да преминат на екологично чисто отопление. Според данните на Националния статистически институт, който има право да дава статистика, в Пловдив 8344 домакинства се отопляват на дърва и въглища. Надяваме се с тази програма да бъдат подменени всички замърсяващи въздуха печки. Отоплението на дърва и въглища може би трябва да се забрани в целия град.
- Това правило ще важи ли за етническите квартали, където има най-много кюмбета, а освен това палят огньове и навън?
- Наредбите важат за всички граждани без изключения, както и правилата за зоните с ниски емисии за бита и за транспортни средства, които подготвяме.
- За премахването на „калните петна” в Пловдив са одобрени 10 млн. лева по европейска програма. Какви други мерки прилагате, за да не дишаме прах?
- По програмата за „кални петна” - „Зелени мерки в градска среда”, приоритет „Въздух 2021-2027 г.”, ще се затревят около 32 000 декара и ще се изгради поливна система. Тази мярка ще намали запрашаемостта от тези пространства, защото на някои от тях сега спират коли и разнасят из града кал и прах. Повишихме кратността на измиването на улиците в Пловдив, от години в града не се използва пясък по време на зимните дежурства, засаждаме дървета и храсти, продължаваме да разширяваме велоалейната мрежа.
Ще се затревят около 32 000 декара и ще се изгради поливна система, за да се намали запрашването
В резултат на прилаганите досега мерки броят на дните с превишаване на допустимите норми за съдържанието на ФПЧ 10 (фини прахови частици) е намален, по-малки са и нивата на концентрация. Средногодишната норма е 40 микрограма на кубичен метър и да няма повече от 35 дни превишения на фини прахови частици.
- Защо продължаваме през зимата да дишаме мръсен въздух?
- Пловдив е с площ 102 кв. км от табела до табела. Въздухът в града не се ограничава между табелите и се замърсява от други населени места, където основното отопление е с твърдо гориво. Има няколко инцидента със запалване на сметищата, освен това има дни със сахарския пясък, който също допринася за повишаване на ФПЧ 10. Розата на ветровете оказва влияние и това е доказано при проучването на причините за състоянието на атмосферния въздух в града. Тенденцията в последните години е към намаляване на дните с превишени показатели.
- Обявихте, че за по-голям контрол на Наредбата за опазването на околната среда ще бъде създадена екополиция. Има ли вече такъв специален отряд?
- Създаваме го в рамките на действащите звена - Общинска полиция, ОП „Общинска охрана” , Общинския инспекторат и „Чистота”. По закон само полицията може да изисква лични документи, в такива екозвена винаги ще участват по един служител на полицията. Екипите ще бъдат на разположение 24 часа и ще следят за нерегламентирани отпадъци, измиване на камионите, които излизат от строителните обекти, вдигане на прах, запалване на гуми и кабели, както и палене на огън на строителни обекти, каквито случаи съм виждал на Пещерско шосе и бул. „Васил Априлов”.
ВИЗИТКА
Иван Стоянов е завършил магистратура по биология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Има специализация „Музейно дело, ботанически и зоологически градини“. В продължение на осем години беше директор на Общинско предприятие "Чистота". През 2019 г. спечели мажоритарните избори за кмет в район "Източен", издигнат от ГЕРБ. След приключването на мандата през 2023 г. е избран за общински съветник, а след това е назначен за заместник-кмет "Екология и здравеопазване" в Община Пловдив.