71

Дядо Данииле, анатемосай това! МОН се гаври с християнството

А Министерството на спорта финансира курсове по йога. Която не е спорт, а религия

Автор: Петър Марчев

Наскоро се вдигна медиен шум относно едно от безчинствата на държавната власт, в лицето на МОН. Стана ясно, че Министерството е заделило над 13 милиона лева пари на данъкоплатеца за училищната програма „България – образователни маршрути“. Дотук – добре, лошото идва с абсолютно неадекватния списък с препоръчителни обекти за посещение от учениците. Там проличава неспособността /или нежеланието/ на държавните чиновници в Образованието да различават истинските от ерзац-стойностите. Тоест, тези служители умишлено и вероятно съвсем не безкористно наливат държавни пари в бутафорни атракциони и квази-исторически обекти. Начело в списъка е псевдо-историческият парк на фамозния Ивелин Михайлов, който бе обект на разследване за понци-схема, но вместо зад решетките, се озова в Парламента. 

Втори в списъка е етнографският комплекс „Дамасцена“ край казанлъшкото село Скобелево, известен сред по-интелигентните и като Царството на вселенския кич. На влизане те посреща истински БТР, после следва истинска розоварна, в съседство хрупат трева истински кошути и лебеди. Но оттам насетне продължаваме с ментетата – под образа на гротескни метални скулптури собственикът на комплекса е материализирал своята примитивна, фантасмагорична и непочиваща на реални исторически факти, космогония. Господин Умников, с парвенюшкия ентусиазъм на чулия-недочул всезнайко е въздигнал незабравима фигурална композиция – млад и добре изглеждащ мъж /предполагаемо Орфей/ е начоголен от карикатурни коремести и брадати фигури на православни свещеници. Единият от тях му дърпа лирата, а вторият му слага трънен венец над главата. Какво е искал да каже мъдрият собственик на „Дамасцена“ с тази сцена? Не е съвсем ясно, очевидно е само едно – охулването на свещениците, а в тяхно лице и на Църквата… Е, на това ли ще научи МОН българските ученици, с тези задължителни „образователни“ екскурзии до Царството на кича? 

Дядо Данииле, няма ли да кажеш нещо? Хайде да се намесиш в този фрапантен случай, в който по безпардонен начин е поругана БПЦ. Става ли?

Продължаваме нататък по задължителния списък с туристическо-образователни обекти на МОН. И стигаме до Дома на доброто – тоест до пантеона на врача-гледач дядо Влайчо, в родното му новозагорско село.

Следват, разбира се, Рупите с музея на „пророчицата“ /а всъщност – врачка/ Вангелия Гущерова.

Тук трябва да запитаме: Ало, МОН, ама вие сериозно ли смятате да учите децата ни на окултизъм и бабини деветини?!

Бедата е, че МОН не е единственото ни държавно учреждение, залитнало по посока на ментетата. Служителите от Министерството на младежта и спорта пък раздават пари на данъкоплатците, тоест нашите пари, за курсове по… медитация и йога!  

Защо? Ами „за преодоляване на стреса и напрежението. Медитацията е изкуството да успокоявате ума си, като насочвате вниманието си към настоящия момент. Йогата, от своя страна, съчетава физически упражнения с дихателни техники и ментална осъзнатост.“ Така са анонсирани тези курсове в рекламната кампания по Проект „Младите българи - здрави и активни“ (договор 25-00-9/06.09.2024 г.) на фондация „Искам бебе“, който се финансира от Министерство на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежките дейности по чл.10а от Закона за хазарта за 2024 г.

Тук е мястото да припомним изданието „Йога – път към мрака“ на богослова Дарин Алексиев, който доказва, че Йога не е просто система от физически упражнения, а е източно религиозно лъжеучение. Като всяка езическа религия и Йога е базирана върху демонични религиозни същности и няма нищо общо с православния Бог – Светата Троица. Тоест, тук няма да обсъждаме дали предлаганият от ММС курс допринася някакви мимолетни ползи за тялото – а трябва да решим следния казус: Дали за Министерството ще е по-лесно да анулира финансирането на този очевидно религиозен проект /и фондация „Искам бебе“ ще възстанови в хазната получените пари/; или пък ще се преименува на Министерство на младежта, спорта и религиите.  

Оцени новината

Оцени новината
3.4/5 от 20 оценки
3.4/5 от 20 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?