49

Три разлики в образованието преди и сега: Е-дневниците затриха бележника, Вайбър приюти родителските срещи

За добро или лошо, училището не е като едно време. Хората, които днес са на средна възраст и нямат деца, дори и не могат да си представят, че след 15 септември нищо у дома вече не е същото. Най-малкото защото мама сяда с отрочето да прави така модерните проекти по какво ли не, а татко - да решава задачи по математика и физика. 

Електронни медицински бележки, електронни дневници, дигитални раници, вайбър групи ​- поне две - една само на родители (да се коментират на воля кривините на госпожата) и една на родители и класния ръководител, където валят важни съобщения за родителски срещи, благотворителни базари, проблеми с дисциплината, ново учебно помагало, което спешно трябва да се закупи, 3D проект от шишарки със срок "вчера"… Списъкът  с промените може да продължи още дълго.

С медицинските е-бележки тепърва ще свикваме, тъй като нововъведението е в ход от тази учебна година. Електронните бележки, освен че слагат край на фалшивите документи, за които имаше добре развит черен пазар, решават и още един проблем. "Онагледяваме" със следната ситуация: „Мамоооо, трябва пак да отидем до лекаря и да вземем нова бележка, върху тази съм си разлял айряна, докато го разнасям в раницата“. 

Електронните дневници пък „убиха“ добрия стар бележник. В най-смутните тийнейджърски години, които за лош късмет съвпадат с най-ключовите класове, всеки калпазанин поддържаше по два хартиени бележника - един официален и един за пред родителите. Спомняте си, вторият се попълваше вечер по тъмно, на скришно място и там нелицеприятните оценки и забележки от учителя не присъстваха.

И може би третата огромна разлика между едно време и сега е във фигурата на учителя и тази на родителя. Както се разказваше в онази хумореска - преди десетилетия, когато учителят викне родител, 100% е за нещо сериозно и майката/таткото ги чакаше голям срам. Сега, при идентична причина, родителят нахлува бойно при класния ръководител, за да го нахока. И това е най-малкото и безобидно нещо, по новините сме чували и за далеч по-драматични срещи учител - родител. Защото наследникът никога за нищо не е виновен.

 

Оцени новината

Оцени новината
3.3/5 от 7 оценки
3.3/5 от 7 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
2 коментара
Жалко

Жалко

15.09.2023 | 18:01

Резултатът е няма млади подготвени учители и децата, дори не могат да четат!

Отговори
13 0
Минчо

Минчо

15.09.2023 | 10:46

90 % от вината образованието да ни сринато със земята е последния абзац. За да не накърним крехките чувства на "милите ни дечица" иззеха всички средства за контрол и въздействие на учителите. След като няма респект и уважение към учителя - защо просто не го премахнем ? Всяка стая има видеонаблюдение и мултимедия - чек контрол на вратата, за отчитане на присъствието, да има няколко оператора в една зала, които да пускат уроците на видео, да им правят електронни тестове и който колко научил ... научил.

Отговори
29 0

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?