4020

Всеки шампион за България е българин, другото е смешен плач

Извоюваните на тепиха титли от Кирил и Магомед радват еднакво

Голяма беда ли е натурализирани чужденци да печелят титли за България, защото малцина от натуралните нашенци го могат? Тази дилема разбуни духовете след приключилото в неделя Европейско първенство по борба.   

На тепиха в Братислава на наша сметка са общо два златни, два сребърни и един бронзов медал. Шампиони за България станаха Магомед Рамазанов в свободния стил и Кирил Милов при класиците. За сребро се пребориха Семен Новиков и Абу-Мусли Амаев в класическия стил, а Биляна Дудова добави бронз при жените. От всички медалисти родени в България са само дупничанинът Милов и врачанката Дудова. Което не е изненада, защото 40 на сто от националите ни са легионери. Дори на последните олимпийски игри в Париж етническият дагестанец Рамазанов и дошлият от Украйна Новиков станаха шампиони. Такава радост борбата не помнеше вече 28 години при свободняците и от 24 години при класиците.  

Чужденците обаче са трън в очите на новото ръководство  

на родната федерация по борба, оглавена преди месец от Станка Златева, която беше подкрепена от столичния клуб "Левски" и мастити имена като Александър Томов, Георги Мърков, Симеон Щерев, Георги Мърков и Иво Ангелов.

Станка и компания взеха властта с мисията да  не се разчита повече на натурализирани борци, а само на родни състезатели.  И така да върнат старата слава на българската школа от времето на соца. 

Едно от първите неща, което новите шефове направиха, беше да въведат етични правила, според които българският език става задължителен за треньори и спортисти. Това трябваше да бъде шамар за треньора на класиците Сослан Фарниев, помощниците му и всички натурализирани рускоезични борци.

Така се стигна и до необичайната ситуация при кацането на европейския шампион Рамазанов в София. Той не само не беше посрещнат от нито един представител на родната федерация, "защото не е малък и може да се оправи сам", но и Станка Златева натърти, че Магомед няма да бъде наказан за дадените след победата на руски интервюта, но трябва бързо да научи български. Макар да не са полиглоти, успешните легионери засега няма как да бъдат разкарани, но пък  на първо време ще бъдат махнати техните треньори. 

Очаква се веднага след Европейското новите шефове да направят пълна рокада. И освен Фарниев, да сменят и наставниците на свободняците и жените Валентин Ангелов и Мирослав Гочев, което последните предрекоха още по време на шампионата. Независимо че в Братислава България изскочи на трето място в общото отборно класиране по медали, което е безспорен голям успех. Грехът на сегашните треньори обаче е, че са верни на досегашния силен човек в родната борба Гриша Ганчев и не споделят патриотарския курс на новите шефове.


Ако оставим настрани вътрешните битки на лобитата в родната борба, същественият въпрос е доколко е реалистичен напънът да разчитаме само на натурални българи на тепиха.

Първо, защото в момента нямаме толкова елитни състезатели, че да гледаме с пренебрежение на вносните. Които  развяват българското знаме след победите си

а залите стават на крака заради „Мила родино“. И е истински късмет, че досегашният основен спонсор на родната борба Гриша Ганчев успя да изкара български паспорти и докара у нас такива класни борци. Както се случи и с Армен Назарян, който, след като извоюва първата си олимпийска титла за родната Армения (Атланта 1996), спечели втората за България (Сидни 2000) плюс още 11 отличия. Сега е треньор у нас, а синът му Едмонд е сред най-перспективните ни борци.

И вторият аргумент в полза на легионерите, който е и по-съществен, е, че  децата имат нужда от кумири, на които да подражават. 

И това да ги води към спортните зали по лично желание, а не по волята на родителите. Както вече се случи с щангиста Карлос Насар, спортист №1 на България за миналата година. Впрочем, роден в Париж и наполовина ливанец. Олимпийският и световен шампион има цяла армия от невръстни фенове, много от които избраха този тежък и труден спорт именно заради своя любимец.

По същия начин сега много хлапета ще поискат да пробват на тепиха хватките, с които Рамазанов и  Новиков побеждават. Иначе етническият дагестанец Рамазанов трудно се оправя и с руския, затова е наивно да чакаме да проговори скоро на български. По-важното е, че той е натрупал опит и техника в родния Кавказ, където е една от най-добрите школи по борба в света. Показателно е, че на европейското дагестанците спечелиха общо десет медала за различни държави.

Трима души, родени в тази руска република, пък станаха олимпийски шампиони по свободна борба в Париж: Разамбек Жамалов (донесъл злато за Узбекистан), Ахмед Тажудинов (Бахрейн) и Магомед Рамазанов (България). Висока топка е и осетинската школа, чийто представител е треньорът Сослан Фарниев. Негови земляци взеха осем медала в Братислава за 6 различни страни. Почти целият национален отбор на Франция пък е съставен от чеченци, какъвто е нашият Абу-Мусли Амаев. В момента огромен брой натурализирани борци представят други държави. 

На олимпийския турнир в Париж цели 43-ма от общо 288 състезатели участваха за страна, различна от своята родина - 31 в свободния, 10 в класическия стил и две жени. Вносните борци спечелиха общо 11 медала (4 златни, 7 бронзови).  

Вайкането докога българските медали ще се печелят от легионери, пък е напълно излишно, защото световната федерация по борба UWW вече взима категорични мерки да ограничи превръщането на големите първенства в турнир на бивши руснаци.

Занапред всяка национална федерация може да регистрира само по един чуждестранен борец от всеки пол на година във всички възрастови групи.

А ако даден състезател е представлявал една държава на какъвто и да е турнир под егидата на UWW, може да се бори за друга чак след гратисен период от 3 години. Така по естествен път ще трябва да създаваме свои елитни борци. Но в тази трудна мисия легионерите ни  могат да бъдат само от полза, защото всеки от тях е жив учебник.

А Станка Златева и нейните ментори е най-добре да се вслушат в съвета на Рамазанов. Който препоръча българските борци да участват в повече международни лагери, където да тренират с най-добрите. 

"Унгария, Азербайджан, Казахстан - все страни с традиции в борбата, също имат натурализирани. И това дава мотивация за местните. Ние, легионерите, можем да бъдем пример за тях. Те могат да гледат как се подготвяме, тренираме и да черпят опит от нас", добави Рамазанов.

Новиков беше по-рязък, призовавайки новото ръководство да не сее раздор между борците, защото независимо какви са по националност, те се борят за България. А всичко друго са глупости.  

Ако напуснем тепиха и погледнем към другите спортове, също лесно ще се убедим  каква отживелица е да търсиш само домашно произведени шампиони. 

В момента Америка е луда по 20-годишния Иля Малинин, който през март стана двукратен световен шампион по фигурно пързаляне. „Богът на четворните скокове“ е син на съветски треньори, емигрирали отвъд океана. Но никой в Щатите не го брои за чужд. Както и германците подкрепят навсякъде тенисиста Александър Зверев, какъвто не са имали от времето на Борис Бекер. Саша също е стопроцентов руснак, чиито родители са се установили във Федералната република. Подобни примери има много и във всички спортове. Навсякъде ги приемат за свои и се гордеят с тях. Както трябва да правим и всички българи с Рамазанов, Новиков и всички останали легионери, които печелят титли и носят слава за България. Всичко друго е смешен плач и фалшив патриотизъм. 

Оцени новината

Оцени новината
4.3/5 от 11 оценки
4.3/5 от 11 оценки

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?