ВиК-Пловдив захранва избрани фирми с поръчки за милиони
- 08:00, 04.03.2020
- 13:22, 04.03.2020
- 9283
- 8
Шампион е "Мултиком" ООД с 32 договора за доставки на различни части и материали. КЗК спря поредния на стойност 4 млн. след сигнал от конкурент, че условията са разписани за състезание с един кон.
Заради сериозни съмнения за "наши" и "ваши" фирми Комисията за защита на конкуренцията отмени обществена поръчка на "ВиК Пловдив" ЕООД за 4 милиона лева (без ДДС). Предметът й е „Доставка, монтаж, пломбиране и укрепване на водомери и елементи от водомерен възел от DN 15 до DN 200 mm“ за следващите четири години. Отмяната означава, че са намерени пороци в решението за откриване на поръчката и документацията за участие в нея. Тя трябва да бъде обявена отново при съобразяване с указанията от страна на КЗК и премахване на всички онези елементи, които са дискриминационни и
ограничават участието на потенциални изпълнители,
коментираха за "Марица" юристи. Водното дружество трябва да плати и разноските по производството в КЗК на стойност 4200 лева, става ясно от решението на ведомството, публикувано преди дни.
Водният оператор в Пловдив захранва с милиони избрани фирми, които години наред печелят обществените поръчки за доставки и услуги. Най-фрапиращ е случаят с "Мултиком" ООД. Справка в регистрите на Агенцията по обществени поръчки показва, че за периода от 2007-а до момента фирмата е спечелила общо 43 поръчки, като 32 от тях са на ВиК-Пловдив. Във времето „Мултиком“ е доставяла на пловдивския воден оператор полиетиленови тръби, водопроводна арматура, спирателна арматура, резервни части за водомери, водомерни шахти и др.
Стомната се счупи на 33-тия опит
Кандидатите за последната обществена поръчка за 4 млн. лева са два - "Мултиком" ООД и "Булпласт" ООД. Процедурата обаче е блокирана от Антимонополната комисия в края на миналата година и е образувано производство по жалба на „Булпласт“ ООД. От фирмата посочват, че поръчката е направена така, че само един кандидат да се вмести в условията. Техническата спецификация на видовете измервателни уреди отговаря само на продуктите на Apator Powogaz, Полша. Представител на полската фирма пък е пловдивската „Мултиком“ ООД, което е на пазара отдавна, но дори няма собствен корпоративен сайт.
Отворете линка
Поръчката за доставка на водомери е с 57 обособени позиции за различни уреди, но ВиК изисква доставката им като съвкупност. Което още повече стеснява кръга на потенциалните доставчици. Съмнението за обществената поръчка "по поръчка" е провокирала КЗК да изиска обяснение от ВиК-Пловдив. И се започва една епистоларна поредица. Дружеството с управител Спартак Николов връща писмо с уклончивата теза, че поне 10 икономически оператора -търговци, предлагат цялата номенклатура водомери, посочени в обществената поръчка.
Антимонополната комисия обаче не се задоволила с този отговор и изискала доказателства. В отговор от водното дружество "посмалили малко" и им написали дословно: “от проста проверка в сайтовете на няколко големи производители е видно, че има поне още трима производители, които предлагат пълната гама от исканите в процедурата водомери“ и приложили линкове, които водят до сайтове на чуждестранни производители. Такъв подход обаче е извън правилата на работа на КЗК. Производството и проверките в Комисията се водят на български език, всички факти и доказателства се представят на български език и в случай че не се представи писмен превод, тези доказателства не се приемат от КЗК като годни, се посочва в решението на Комисията. Затова възраженията на „Булпласт“ по тази точка се приемат за основателни.
На скорост
Друг от спорните моменти, описани в жалбата, е, че възложителят "ВиК Пловдив" ЕООД изисква доставката на необходимия брой водомери по всяка конкретна заявка в срок до 5 дни. Това възпрепятства фирми извън района на Пловдив, България и ЕС да участват в състезанието и противоречи на Договора за функциониране на ЕС и свободния пазар на стоки и услуги. Посоченият 5-дневен срок опорочава процедурата, категорични са от „Булпласт“.
Порочен кръг
Според хора от бранша фирма "Мултиком" ООД и ВиК са доста обвързани, понеже водният оператор в Пловдив има един-единствен софтуер за отчитане на данни дистанционно и той е полски. Което индиректно означава, че ще разчита безпроблемно данните от полски водомери. Дистанционното отчитане е модерен подход, при който не е нужно инкасатор да влиза в дома ни ежемесечно и на ръка да записва консумираната вода.
Услугата е подобна на тази на ЕВН и показанията за разхода на вода излизат на общо табло в сградата. "Софийска вода" от години предлага на клиентите си тази услуга, но в Пловдив не сме и чули за подобно удобство. По наредба единствено новостроящи се сгради трябва да са строени и оборудвани така, че дистанционното отчитане да е възможно.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.







