4232

Императрица Теодора: От сцената до трона на Византия в Константинопол

Малцина са чували за удивителната съдба на императрица Теодора – една от най-влиятелните и силни жени в историята на Византийската империя.

Родена около 497 г. в бедно семейство в Константинопол, нейният път към трона е изпълнен с предизвикателства, скандали и забележителна воля.

Според историка Прокопий, бащата на Теодора, Акакий, бил гледач на мечки в хиподрума на Константинопол, а майка ѝ – актриса и танцьорка.

След смъртта на бащата, семейството изпада в нищета, а Теодора и сестрите ѝ са принудени от ранна възраст да участват в театрални представления. По онова време професията на актьор често включвала и интимни услуги, което превръща младостта на Теодора в обект на множество клюки.

Прокопий, в късното си съчинение „Тайната история“, описва Теодора като скандална фигура и я обвинява в проституция – твърдения, които съвременните историци приемат с известна доза скептицизъм.

На 16 години тя напуска театралната сцена и става любовница на сирийски чиновник, с когото заминава за Северна Африка.

Изоставена и малтретирана, Теодора успява да се върне в Константинопол, а по-късно се установява в Александрия, където приема монофизитството – учение, според което Христос има само божествена природа.

Скоро след това, чрез връзки в двора, Теодора е представена на бъдещия император Юстиниан I. Той е пленен от нейната красота и ум, и въпреки скромния ѝ произход, решава да я направи своя съпруга. За да узаконят брака, е приет специален закон, позволяващ на сенатори да се женят за бивши актриси.

През 527 г., след възкачването на Юстиниан на престола, Теодора е провъзгласена за Августа – императрица на Византия.

Wikipedia

Сребърен потир с дарствен надпис на император Юстиниан I и императрица Теодора 6 век, открит край с. Нова Надежда, Хасковско (Wikipedia)

На този пост тя проявява изключителна политическа проницателност. Теодора става доверен съветник на съпруга си и играе ключова роля в създаването на важни реформи. Тя се бори срещу насилствената проституция, защитава правата на жените в случаите на развод и разширява тяхната собственост.

Освен с политически усет, Теодора се отличава и с религиозна ангажираност. Като ревностна монофизитка, тя използва положението си, за да защитава своето учение въпреки опозицията в империята. Нейната решителност ѝ печели врагове в двора и в църквата, но тя никога не отстъпва от своите убеждения.

Теодора умира на 28 юни 548 г. в Константинопол и е погребана в църквата „Свети апостоли“.

Нейната смърт бележи края на една епоха, но наследството ѝ живее и до днес.

Историята ѝ вдъхновява историци и читатели по цял свят – история за възход, воля и триумф въпреки предразсъдъците.

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?