4232

Историческите мита на Тръмп: Държавите са разделени! Едни преговарят, а други отвръщат на удара

Президентът на САЩ временно отмени най-екстремните ставки в опит да договори индивидуални споразумения 

 

Международната общност реагира на промените в търговската политика на САЩ и има два ясно различими подхода, отбелязва Investopedia.

Някои държави се опитват да договорят сделки с Щатите, като се надяват те да намалят тарифите. Макар че досега никоя страна не е постигнала успех, на 9 април американският президент Доналд Тръмп временно отмени най-екстремните ставки в опит да договори индивидуални споразумения с всяка държава, заявиха от администрацията му. 

Други наложиха свои собствени допълнителни мита върху вноса на щатски стоки. В отговор на най-големите ответни мерки, Тръмп увеличи ставките върху вноса на китайски продукти. Други държави, които също отвърнаха на тарифите на Тръмп със свои вносни такси, все още не са получили отговор от САЩ. 

 

Държави с ответни мерки:

 

Китай 

Китай вече бе планирал ответно мито от 34% миналата седмица. В отговор, на 9 април Тръмп увеличи ставките върху вноса на китайски стоки до 104%. 

Китайското правителство отговори, като повиши своето мито върху импорта на американски стоки до 84%. 

Това провокира американския президент, който увеличи тарифите върху китайски стоки до 125%. 

 

ЕС 

ЕС също ще наложи ответни мита върху вноса на американски стоки на стойност около 22 милиарда евро. 

Митата ще влязат в сила на 15 април и могат да бъдат временно спрени, ако двете страни постигнат споразумение. 

 

Канада 

Северната съседка на САЩ също се фокусира върху автомобилните мита, като наложи 25% вносен данък върху вноса на американски превозни средства. 

 

Държави, които преговарят:

Американският министър на финансите Скот Бесент каза, че 70 държави са се свързали, за да преговарят за търговски споразумения. Тръмп публикува в Truth Social, че е провел разговори с няколко държави. 

 

Япония 

Според информации, представители на японското правителство водят разговори с Тръмп още от началото на седмицата. 

Япония се стреми да договори намаляване на 24% мито, което САЩ налагат върху японски внос. Страната отдавна е икономически съюзник, като САЩ са внесли японски стоки за 148,2 млрд. долара през 2024 г. 

Бесент заяви, че Япония вероятно ще „получи приоритет“, тъй като бързо се е включила в преговорите. 

 

Виетнам 

Първият опит на Виетнам за сделка бе отхвърлен от Питър Наваро, търговският съветник на Тръмп, в началото на седмицата. Въпреки това страната все още се опитва да преговаря с президентската администрация. 

Много компании преместиха производството си от Китай във Виетнам през последните години заради повишени разходи и мита по време на първата администрация на Тръмп. Nike, например, доставя голяма част от обувките и облеклото си от Виетнам според последния си годишен доклад. 

 

Южна Корея 

На 8 април Тръмп написа в социалната си мрежа “Truth Social”, че е провел „страхотен разговор“ с действащия президент и премиер на Южна Корея Хан Дък-су. 

„Имаме рамка и вероятност за страхотна СДЕЛКА и за двете страни. Техният топ екип вече е в самолет към САЩ и нещата изглеждат добре “, написа президентът. 

САЩ наложиха 25% мито върху вноса на южнокорейски стоки, когато широкообхватните тарифи влязоха в сила на 9 април. 

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?