Нобелов лауреат сравни Тръмп с Ердоган: САЩ може да последват Турция в хиперинфлацията!
- 12:20, 22.04.2025
- 14:14, 22.04.2025
- 946
- 0
Това ще стане, ако Доналд Тръмп осъществи намеренията си да поеме контрол над паричната политика и наложи рязко намаляване на лихвените проценти, заяви Пол Кругман
Съединените щати са застрашени от сериозна хиперинфлация, подобна на тази в Турция, ако Доналд Тръмп осъществи намеренията си да поеме контрол над паричната политика и наложи рязко намаляване на лихвените проценти. Това предупреждение отправи Нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман в блога си в Интернет.
Грешката на Ердоган
Кругман сравнява подхода на Тръмп с този на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. „В Турция Ердоган настояваше за понижаване на лихвите, въпреки нарастващата инфлация. Резултатът беше срив на турската лира и дълбока икономическа криза. Това може да се повтори и в САЩ, ако паричната политика бъде поставена под политически контрол“, посочва Кругман.
Той отбелязва, че откакто Тръмп спечели втори мандат през ноември миналата година, натискът върху управителя на Федералния резерв Джером Пауъл за намаляване на лихвите се засилва. „Тръмп иска повече ликвидност и по-ниски лихви – формула, която може да доведе до краткосрочен бум, но и до дестабилизация“, пише икономистът.
Кругман обяснява, че паричната политика е изключително лесна за манипулиране, особено ако се контролира от политическа фигура. „Федералният резерв може да създаде парична маса само с едно телефонно обаждане – като нареди на Фед в Ню Йорк да изкупи държавни облигации. Това е инструмент, който не изисква законодателство или одобрения – и точно затова не трябва да е в ръцете на политиците.“
Турция е пример за опасностите
Като пример за опасностите той посочва Турция: „След пандемията, когато глобалната инфлация започна да расте, Ердоган прегърна политиката на намалени лихви, въпреки очевидните рискове. Турската централна банка, под негов натиск, влезе в конфликт с икономическата логика и доведе страната до двуцифрена инфлация и обезценяване на валутата.“
Според Кругман този сценарий не е хипотетичен: „Президент като Тръмп има и властта, и волята да повтори същите грешки.“
Темата за независимостта на централните банки отново излиза на преден план в глобалната икономика – а предупреждението на Кругман е ясен сигнал, че САЩ не са имунизирани срещу кризите, които вече поразиха други държави.