4020

Санторини в очакване на бедствие: Възможна ли е катастрофална вулканична активност?

Гръцкият остров Санторини – прочут с белите си къщи, сини куполи и зашеметяващи скали – е изправен пред сериозна заплаха. 

За първи път от десетилетия, този най-посещаван гръцки остров преживява изключително спокоен Великден.

Тази година почти няма туристи в тези дни, които по традиция се считат за начало на летния сезон.

Архив

Според учени, под това райско място дреме потенциално разрушителен вулкан. Последните изследвания показват, че възможна бъдеща ерозия или подводна експлозия може да застраши не само жителите, но и туристическата индустрия, която захранва икономиката на региона.

Санторини се е образувал след мащабно вулканично изригване преди хиляди години, оставяйки след себе си калдера – огромен кратер, частично потънал под морето.

Архив

Специалисти от различни страни, включително и Турция, в момента провеждат проучвания със специализирани кораби в калдерата и в близост до подводния вулкан Коломбо, намиращ се само на 7 км североизточно от острова.

Макар че непосредствена опасност от изригване няма, турски учени подчертават, че регионът остава с висок сеизмичен и вулканичен потенциал.

Според проф. д-р Ахмет Ертюрк от Истанбулския университет, "подобни подводни вулкани могат да предизвикат катастрофални последици, ако не бъдат внимателно наблюдавани". Той посочва, че при възможна експлозия дори цунами не е изключено – сценарий, напомнящ за събитията край Тонга през 2022 г.

МГ

Проф. д-р Дженгиз Йълдъръм от Университета в Измир допълва, че „Гърция и Турция споделят едно и също тектонично поле, а активността в Егейско море може да има отражение и по нашето крайбрежие“. Той призовава за регионално сътрудничество в мониторинга на активните зони.

Жителите на Санторини, около 11 000 души, вече веднъж напуснаха домовете си по време на първата серия земетресения.

МГ

А през 2012 г. островът дори „набъбна“, след като магма нахлу във вътрешността на вулкана – знак за така наречен „период на безпокойство“.

Последното реално изригване е регистрирано през 1950 г., но новите геоложки карти и сателитни наблюдения показват бавна, но сигурна активизация.

МГ

Изследователският кораб Дискавъри в момента събира данни, за да определи най-рисковите подводни зони около острова. Очаква се резултатите да помогнат при евентуална евакуация, както и за въвеждане на по-строги строителни и туристически регулации.

Гръцките власти са в повишена готовност, а турски сеизмолози призовават за общоевропейски подход към наблюдението на подводните вулкани.

МГ

С оглед на икономическата зависимост от туризма и крехката геоложка стабилност, Санторини може да се окаже не само перла в Егейско море, но и бомба със закъснител.

Анкета

Трябва ли да бързаме към еврозоната?