Борисов пред трудна мисия: Експертен кабинет или избори, другите варианти са обречени
- 07:50, 12.06.2024
- 10:25, 12.06.2024
- 7610
- 57
Понякога победите носят повече главоболие, отколкото радост. Такава е ситуацията с Бойко Борисов, след като ГЕРБ съкруши конкуренцията миналата неделя, но сега трябва да намери начин да сглоби правителство.
На първи прочит успех със 7% аванс пред втория е повече от убедителен. Лошото е, че победата дойде при рекордно ниска избирателна активност, която направи две трети от българите опозиция на всички политически играчи. До урните отидоха едва 2 268 644 избиратели, което прави нищожните 34,41% от всички гласоподаватели. А и на практика ГЕРБ се смъкна с над 130 хиляди гласа надолу спрямо предишните парламентарни избори на 2 април м. г. Тогава за партията на Борисов гласуваха 669 924 българи, които на 9 юни се стопиха до 530 602. Затова е обяснимо, че лидерът на ГЕРБ видимо не е доволен от резултата.
Борисов няколко пъти даде да се разбере в кампанията, че би се нагърбил с кабинет, ако вземе разгромна победа и над 80 кресла в новия парламент. Това не се случи и сега вариантът е ГЕРБ-СДС да предложат нещо друго. Иначе историята показва, че избирателят наказва жестоко първата сила, ако не успее да излъчи редовно управление. Последният пример е с ИТН на Слави Трифонов, които от победители се оказаха зад борда.
В търсенето на подкрепа ГЕРБ има ясен голям партньор - ДПС. Хората на Пеевски са твърдо зад редовен кабинет и нямат никакви притеснения.
Но за правителство трябва поне още една сила, за да се събере мнозинство от 121 депутати. Веднага след изборите ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП и дори „Величие“ категорично отхвърлиха шанса да подкрепят каквото и да е правителство с участието на ГЕРБ и ДПС.
Засега „не“ не са казали само от лагера на Слави Трифонов,
които са основните заподозрени, че ще влязат в ролята на патерица. ИТН определено направи завой в отношенията си към ГЕРБ и ако през 2021 година спечели дори първо място с риторика срещу Бойко Борисов, сега партията се е концентрирала само върху изчегъртване на „Промяната“.
Подобен сценарий обаче не изглежда много вероятен по три причини. Първо, че Борисов упорито не иска да бъде пришит към ДПС, въпреки явното перфектно взаимодействие. После от самото Движение като втора сила вече държат да бъдат легален партньор със съответната явна квота, а не тихомълком да дават подкрепа. Съмнително е и дали Слави е готов да влезе в ролята на Волен Сидеров, който стана "златен пръст" на ГЕРБ и скоро изчезна от политическата сцена.
Засега най-реалистично изглежда Борисов да прибегне до вариант на правителство от експерти. Даже се споменава отново като възможен премиер професорът по медицина Николай Габровски, който веднъж извади списък с министри, но тогава замисълът на Борисов да отиграе първия мандат по този начин не се получи. Подобен сценарий може и най-лесно да се преглътне от феновете на ГЕРБ, които също не са щастливи от брак с ДПС, както и тези на Слави Трифонов.
Николай Габровски дори връчи на Румен Радев папката с имената на министрите, но така и не стана премиер
Снимка: БГНЕС
Източници на „Марица“ отхвърлиха вариант за експертно правителство, подкрепено от всички. То не се харесва и на самите ГЕРБ.
Не изглежда и реалистично маневра с втория мандат на ДПС, която пак би стигнала до кабинет тип „Габровски“.
Ако изредените сценарии ударят на камък,
седмите поред предсрочни избори наесен изглеждат като най-реалната перспектива.
В интерес на истината, тя беше предвиждана от доста партийни централи. В големите играчи имаше нареждане дори за пестене на средства за кампания точно поради опасенията, че ще трябват отново пари след броени месеци. Загубата на гласове сред големите играчи (изключваме ДПС) обаче изглежда сигурна, ако се стигне до пореден извънреден вот. И сто процента ще налее допълнително солидни проценти на малки протестни партии като „Величие“, МЕЧ и всякакви новопоявили се партийни образи. Нищо чудно и лявото да се консолидира и посъбере сили, ако бъде избрана компромисна фигура вместо Корнелия Нинова. Така че сегашните първи сили не печелят много и от двете вероятности.
Разбира се, чуват се и за екзотични варианти, според които отново може да се направи сглобка с остатъците от ПП-ДБ. Слухове тръгнаха и покрай оставката на Христо Иванов. През кампанията Борисов не спря да кани в отбора „Демократична България“, но не и „Промяната“. Сондажи на „Марица“ обаче показаха почти нулеви шансове ДБ да скочат в управлението сами. Бившият транспортен министър Ник Събев пък прогнозира, че групата около Даниел Лорер може да изтегли „Промяната“ като трети партньор в бъдещ кабинет. Но и тук депутати отсякоха, че това граничи с научната фантастика. Защото, както каза вчера Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“, всеки участник в подобна коалиция ще бъде изнесен директно като политически труп. Сигурно прекалено драматично казано, но не е и невярно.
Остава решението на Борисов, който често е изненадвал със своите варианти, които по закон успяват да задържат ГЕРБ на върха. Този път обаче пилотажът ще трябва да е наистина завиден.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.










