Искат регулация на медицинската практика
- 16:35, 10.04.2025
- 287
- 0
Трагедията с починалия 6-годишен Ангел Райчев след лечение в зъболекарски кабинет на частната клиника "Медикус Алфа" в Пловдив предизвика множество и разнопосочни коментари от експерти в различни области. Това, за което всички са единодушни, е, че случаят е сложен и изисква повече яснота, както и че е необходима регулация в медицинската практика.
Националният консултант по анестезиология проф. Николай Младенов посочи пред Нова тв, че по случая има много неизвестни, но според него за процедурата е имало добра предварителна подготовка - екипът е осигурил назална интубация за 4-часовата анестезия, което говори за професионализъм. Операцията е трябвало да се проведе месец по-рано, но е била отложена заради предходно заболяване на детето. Междувременно родителите са били консултирани от анестезиолог преди процедурата. Проф. Младенов сподели опит от своята практика: „В болницата, в която работя, за стоматологична грижа предимно влизат деца с придружаващи заболявания, като детска церебрална парализа, аутизъм, сърдечни пороци или др. Там няма начин нещо да не се случи. По регламент е посочено анестезията в стоматологията да продължи до 180 минути - 3 часа. Ние си позволяваме по-дълъг период от време, но детето се намира в защитена среда. В болницата имаме т.нар. recovery room, където децата прекарват от 4 до 8 часа заедно с родителите след излизане от операционната или от образното изследване“, допълни националният консултант по анестезиология.
Той обясни, че стоматолозите често прибягват до prick test - тестове с убождане, с които определят наличието на алергия към основен медикамент, но тези тестове дават точност до 72%.
По думите на проф. Младенов, анестезиолозите са една шепа хора, които количествено не могат да надскочат капацитета си. Като пример той даде приблизителната обща бройка на болниците в Пловдив и София - около 150, и ги сравни с броя на всички болници в Германия - 450. “Може да си отговорим дали имаме нужда от толкова болници, или трябва да се мисли в посока да бъдат качествени с достатъчно специалисти“, коментира анестезиологът. Той посъветва родителите, преди да изберат болницата, на която да се доверят за здравето на децата си, да потърсят информация за екипите и процента на преминалите деца пациенти, както какъв опит имат специалистите в работата с деца.
Отново пред Нова тв преподавателят по дентална алергология в Медицинския университет - София проф. Мария Денчева и председателят на Българската асоциация за закрила на пациентите адв. Пламен Таушанов също коментираха наболялата тема. Според проф. Денчева има разписани правила, които се следват, но до определен момент, защото най-вероятно не се обръща достатъчно внимание на студентите, след като завършат и напуснат съответното медицинско учебно заведение.
Адвокат Таушанов припомни, че от 2018 г. десет водещи стандарта са отменени, включително по анестезия и реанимация. „Като адвокат, който се занимава повече от 20 години с т. нар. “лекарски грешки”, мога да кажа, че имаме голям проблем. Няма протокол за действие изобщо. Отдавна искам да се създаде протокол на поведение, който е много по-точен от стандарта, изясняващ ниво на компетентност, брой на лекари, операционни маси и други“, заяви адвокатът.
Той постави под въпрос и съдържанието на информираните съгласия, които той определи като бланкетни, подписват се набързо от пациента или близките му, без реално те да са информирани. „Информираните съгласия реално не съответстват на изискванията на текстовете от Закона за здравето, които регламентират правата на пациента“, смята адв. Таушанов. По отношение на тежката анестезия юристът зададе въпроса, който вълнува всички: “Ако се вадят няколко млечни зъбчета, трябва ли тази анестезия да бъде прилагана?“.
Какви тестове са нужни преди дентално лечение
При използването на упойки и други медикаменти може да се стигне до тежки реакции, включително, макар и по-рядко, до анафилактичен шок. Трябва да се направи тест за алергия, особено ако пациентът има известни алергии или склонност към алергични реакции. Дори ако човек не е проявявал алергии преди, е препоръчително да се тества за поносимост към най-често използваните лекарства при дентални процедури - упойки, миорелаксанти и антибиотици. Алергия понякога може да се развие и при повторна употреба на медикамент, а не при първото му приложение.
Освен това може да се правят тестове и за алергия към латекс, от който са изработени медицинските ръкавици. Видът на теста се избира от специалиста, който ще извършва манипулацията, или от алерголог според конкретния случай.
Извършването на тестовете е полезно и за пациентите, и за денталните лекари - особено в случаи на хронични кожни състояния, синдром на хронична умора, болки в мускулите и ставите, автоимунни заболявания или оплаквания от устната кухина като язви, възпаления, метален вкус и болка без ясна причина. Всички тези симптоми може да са свързани с алергия към материалите, използвани в денталната практика.
Предвидени са различни тестове:
- Предоперативна консултация с оценка на риска от анафилаксия и кожни алергични тестове с упойки;
- Тестове за алергии към битови и поленови алергени - при съмнения за алергични заболявания на носа и синусите, които могат да са свързани със зъбно-челюстни деформации;
- Епикутанни тестове (с лепенки), които проверяват за контактна алергия към стоматологични материали като метали, метакрилати и други.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.